اجزای مه پاش خانگی و رستورانی

مه پاش خانگی 

در روزهای گرم سال با استفاده از مه پاشهای خانگی میتوان نسبت به تامین آسایش دمایی و ایجاد محیطی خنک و مطبوع در فضاهای باز از جمله رستورانها، تراسها، آلاچیقها و غیره را ایجاد نمود. مه‌پاش خانگی با پودر کردن و پاشش آب بصورت ذرات بسیار کوچک به اطراف، می‌تواند محیطی مفرح در فضای باز رستوران‌ها ، تراسها و روف‌گاردن منازل را به ‌وجود آورد. این مدل مه‌پاشها با پمپ های بسیار کم صدا و با قدرت بالا، میتوانند دمای هوای محیط را بین ۶ الی ۱۰ درجه خنک نمایند. کیفیت پاشش آب در مه پاشها به عوامل مهمی از جمله میزان فشار آب و نازلهای مورد استفاده دارد بطوریکه هر چه میزان فشار بالاتر و نازلهایی با قطر کمتر استفاده شود، کیفیت پاشش بهتر میباشد.

تجهیزات و لوازم مه پاش خانگی

تجهیزات مه پاش شامل اقلامی است که این دستگاه برای عملکرد با کیفیت و مطلوب به آن ها نیاز دارد.

استفاده از قطعات با کیفیت میتواند عمر دستگاه را افزایش داده و هزینه های نگهداری و تعمیرات را کاهش دهد. انواع قطعات و لوازم مه پاش به شرح زیر میباشد:

  شیلنگ تحت فشار

شلنگی تحت فشار میبایست فشار بالایی را تحمل و در برابر نور خورشید مقاوم باشد. سایز شیلنگها میتواند از ۶ میلیمتر تا یک سانتیمتر را دارا باشد. جنس مرغوب آنها پلی آمید مقاوم در برابر UV  میباشد. شیلنگ های مهپاش خانگی فشاری در حدود ۸۰ بار را به راحتی تحمل مینمایند. انعطاف پذیری شیلنگ تحت فشار به خاطر ضخامت بالایی که دارند پایین است.

پایه نازل مه پاش خانگی و اتصالات تحت فشار

از پایه نازل به منظور نصب نازل استفاده می شود. این پایه ها و اتصالات آن که از نوع فیتینگی هستند محل قرارگیری آن ها در بین شیلنگ های تحت فشار است. جنس آن ها از برنج یا استیل بوده و قادر هستند فشاری در حدود ۸۰ بار را تحمل نمایند.

تابلو برق تابلو برق دارای ریموت کنترل و تایمر بوده که می توان با ریموت کنترل از راه دور به تابلو برق فرمان داد. همچنین با استفاده از تایمر دیجیتالی در تابلو برق میتوان نسبت به برنامه زمانبندی روشن و خاموش کردن دستگاه را ایجاد نمود.

سیستم فیلتراسیون

با استفاده از یک فیلتر مناسب میتوان نسبت به تصفیه آب اقدام و از ورود هرگونه ذرات ریز موجود در آب جرم و آلودگی جلوگیری نمود تا وارد دستگاه نازلهای مه پاش نشوند. از اینرو با استفاده از فیلتر های آب مرغوب و با کیفیت می توان عمر دستگاه را افزایش داد. این فیلتر ها پلی فسفات بوده و موجب بی باری آب شده و از ورود ذرات معلق به دستگاه مه پاش جلوگیری مینماید.

نازل

نازلهای مه پاش، آب ورودی را به ذرات بسیار ریز و  مه تبدیل میکنند. جنس نازل ها  از استیل و برنج بوده و میبایست در هنگام کار دستگاه فشار بالا را تحمل نمایند. پیستون داخلی نازل ها را فقط در زمانی که تحت فشار میباشند باز نموده و در زمان بی باری از باز نمودن پیستونها خودداری نمایید.

الکترو پمپ پیستونی

 الکتروپمپ آب را با فشار بالا وارد شیلنگهای مه پاش مینمایند. در دستگاههای مه پاش با تعداد نازلهای بالا میبایست از پمپهای پر فشار در حدود ۱۱۰ بار استفاده میگردد. به عبارتی تعداد نازلهای مه پاش با توان و قدرت پمپها رابطه مستقیم داشته و هرچه تعداد نازلها افزایش یابد میبایست از پمپ با ظرفیت و قدرت بالاتری استفاده نمود.بنابراین در انتخاب یک سیستم مه پاش به تناسب تعداد نازلها، طول مسیر و قدرت الکترو پمپ توجه نمود. الکترو پمپ پیستونی یکی از مهمترین اقلام یک دستگاه مه پاش برای تولید آب با فشار بالا میباشد. الکترو پمپ های پیستونی را می توانید در ظرفیتهای مختلف در بازار موجود میباشد. در مه پاشهای خانگی مهمترین عامل در انتخاب یک پمپ میتواند قدرت و کم صدا بودن آن باشد. لازم به ذکر است در روزهای گرم سال، بسیاری از تراسها و روف گاردنهای ساختمان ها نیاز به کاهش دما و تامین آسایش دمایی داشته، که میتوان با بهره مندی از یک مه پاش کم صدا و کم مصرف این امر را مهیا نمود

 انواع مه ساز خانگی

با توجه به تنوع بالای مه ساز های می توان آنها را انواع زیر طبقه بندی نمود. مه پاش خانگی که در محیط های بسیار کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. این سیستم ذرات آب را به صورت پودر در فضا پخش می کند. این مه پاشها پمپ فشار نداشته و فشار مورد نظر خود را به از طریق فشار آب موجود در لوله کشی تامین می نمایند.

نوعی دیگر از مه پاشهای خانگی برای فضاهای بزرگتر بوده که نیاز به افزایش فشار آب داشته و میبایست با توجه به مساحت فضایی که می خواهید مه ایجاد نمایید  آن را انتخاب نمود.

مزایا و معایب استفاده از مه پاش خانگی

استفاده از مه پاش های خانگی دارای مزایا و معایبی مختلفی می باشد. مهمترین و اصلی ترین مزایای استفاده از سیستم مه پاش ایجاد رطوبت و خنک نمودن هوا، دفع حشرات، کاهش آلودگی و بوی نامطبوع، ایجاد منظره ای زیبای، کاهش ذرات معلق در هوا میباشد. از مهمترین معایب استفاده از مه ساز خانگی می توان به مصرف آب اشاره کرد.

 کاربرد مه پاش خانگی

 مه پاش خانگی تنها مناسب استفاده در فضاهای باز منازل و آپارتمان ها نبوده و  در بسیاری از مکان ها از جمله فضاهای باز ویلاها و رستورانها میتوان استفاده نمود. از مهمترین کاربردهای دستگاه مه پاش خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رستوران ها و کافی شاپ ها
  • روف گاردن، حیاط و باغ ویلاها
  • فضاهای تخصصی و آزمایشگاهی
  • گلخانه های کوچک

راهنمای خرید مه ساز خانگی

کم صدا بودن، عدم اشغال فضای فیزیکی، ظاهر زیبا، کیفیت نازله و پایه های نازل، کیفیت شیلنگها، عمر بالای پمپها، امکان متصل شده مه پاش به موبایل و برنامه ریزی آن توسط اپلیکیشن، کیفیت و زیبایی در نصب از عوامل مهم انتخاب سیستم مه پاش میباشد.