مه پاش نیمه صنعتی جهت فضا های بزرگ و رستوران ها

_

در تابستان برای خنک نمودن هوا در محیط ها و فضا های باز، از روش های مختلفی استفاده می شود. یکی از بهترین روش ها، خنک نمودن محیط با استفاده از دستگاههای مه پاش می باشد. استفاده از دستگاه مه پاش یا سیستم مه پاش روشی ارزان و کم هزینه برای خنک نمودن فضاهای باز از جمله رستوران ها میباشد. مه پاش یا مه ساز یک نوع روش جهت ایجاد رطوبت و خنک نمودن هوا است. در این روش آب موجود در مخزن به وسیله پمپ مه پاش با فشار وارد شیلنگ شده و از نازل هایی که روی شیلنگ وجود دارند خارج میگردند.

این مدل مه پاش برای فضا های بزرگ مناسب بوده و از کارایی بسیاری برخوردار است. از دستگاه های مه پاش در محیط های مختلفی از جمله گلخانه ها، دامداری و مرغداری ها، محیط های عمومی، آلاچیق ها، رستوران ها، کافی شاپ ها، ویلا ها، تراس منزل، کنار استخر، روف گاردن و غیره استفاده می گردد.

دستگاه مه پاش یا همان دستگاههای رطوبت ساز یک نوع سرمایش تبخیری است که میتوان نسبت به تبخیر نمودن آب، بدون خیس شدن و ریزش آب اقدام نمود. با نصب مه پاش های نیمه صنعتی در فضای باز علاوه بر خنک کردن و افزایش شادابی، میتوان نسبت به افزایش رطوبت محیط نیز اقدام نمود. در پکیج مه پاش های نیمه صنعتی، آب از طریق نازل های ۱۵ الی ۳۰ میکرونی که متصل به شیلنگ های تحت فشار میباشد به صورت ذرات بسیار ریز معلق در هوا در می آیند. ذرات آب معلق در هوا، جهت تبخیر شدن، حرارت هوا را گرفته و در نتیجه بدون خیس شدن محیط، منجر به کاهش دما به میزان ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتی گراد میگردد.
در این رابطه هر چه میزان ذرات آب تولید شده توسط دستگاه مه پاش ریز تر باشد، تبخیر سریع تر بوده و عملکرد سیستم مه پاش بیشتر می شود.

بیشتر بخوانیدبرگشت
مه-پاش-نیمه-صنعتی
مه-پاش-نیمه-صنعتی

مشخصات فنی سیستم مه پاش

_

در دستگاه مه پاش آب با فشار زیاد توسط الکترو پمپ های فشار قوی یا پمپ مه پاش پمپاژ شده و وارد سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش می شود. نازل های دستگاه مه پاش، به علت خروج آب به منطقه ای کم فشار، ذرات آب را به صورت پودری شبیه به مه، خارج منماید. در نتیجه دستگاه مه پاش موجب کاهش دمای هوا و خنک شدن و همچنین افزایش رطوبت محیط می گردد. علاوه بر این دستگاههای مه پاش موجب دفع حشرات موذی و گرد و غبار شده و آسایش دمایی و محیطی را ایجاد می نمایند.

نازل های دستگاه مه پاش

_

نازل های دستگاه مه پاش به جهت منافذ بسیار ریز و کمتر از میلی متر که دارند آب خروجی را به صورت مه خارج نموده و سبب شود سطح بستر محیط را خیس نکنند. برای عملکرد بهتر دستگاه مه پاش میبایست قطر ذرات آب ایجاد شده به اندازه ی کافی ریز و پودری شکل باشد. پودر آب ایجاد شده مدت نسبتا طولانی در هوا معلق بوده که در این مدت، با جذب حرارت محیط، تبخیر شده ودمای محیط را بدون افزایش قابل توجه رطوبت تا ۱۵ درجه کاهش دهند. همچنین با نصب تابلو کنترل در دستگاههای مه پاش میتوان کنترل هوشمند با تایمر را ایجاد نمود.

نازل مه پاش

اجزاء اصلی سیستم مه پاش

_

اجزاء اصلی سیستم مه پاش گلخانه یا دستگاه مه پاش که به آن سیستم میست یا مه ساز هم گفته می شود شامل موارد زیر می باشد:
پمپ دستگاه مه پاش ۱۱۰ بار ، الکترو موتور ۱۴۰۰ دور ، سختی گیر ، شیر تنظیم فشار ، شیلنگ فشار قوی پلی آمید ، نازل یا افشانه دستگاه مه پاش ، پایه نازل دستگاه مه پاش ، تابلو کنترل ، مخزن آب ، فیلتر ، تمامی اجزاء پکیج دستگاه مه پاش، بر حسب میزان رطوبت مورد نیاز و مطلوب قابل تغییر است. دسترسی به رطوبت مورد نیاز به نوع نازل، مکان قرار گیری نازل، فاصله نازل ها از هم و فشار آب بستگی دارد. شایان ذکر است تمامی موارد فوق با پکیج کامل مه پاش ارائه می شود.

مهه پاش

پمپ مه پاش

_

در دستگاه مه پاش یا رطوبت ساز، جهت تامین فشار لازم برای تبدیل ذرات آب به ذرات خیلی ریز پودری، از پمپ های فشار قوی پیستونی استفاده می شود، پمپ مه پاش در واقع مهم ترین بخش در دستگاه مه پاش میباشد. برند های مختلفی بر حسب قدرت و نیاز در پکیچ های مه پاش استفاده میشود. پمپ هایی از قبیل برتولینی و اینتر نمونه هایی از این برند ها می باشد البته پمپ برتولینی ایتالیا در بین مصرف کنندگان محبوب تر و با کیفیت میباشد. الکتروموتور نصب شده روی این پمپ مه پاش ها از نوع موتوژن بوده که با این پمپ ها کوپل میگردد.

اگر قدرت و فشار پشت نازل های دستگاه مه پاش نیمه صنعتی که برای فضا های بزگ میباشد به اندازه ی کافی نباشد ذرات به اندازه کافی پودر نشده ایجاد خیسی می نماید. با افزایش فشار آب، سرعت جریان و اندازه ذرات بیشتر شده و در دستگاه مه پاش، قدرت پمپ مه پاش بیشتر می شود. ذرات آب در زمان خروج از نازل، از مرکز نازل خارج میشود. هر چه فشار کاری پمپ بیشتر باشد ذرات بیشتر پودر شده و همه نقاط به صورت یکنواخت مرطوب می شوند. آبگیری در پمپ های پیستونی باید از تانکر یا مخزن صورت گرفته و نباید قبل از پمپ های پیستونی از پمپ دیگری استفاده شود. اینکار فشار زیادی به پمپ پیستونی وارد کرده و عملکرد آن را مختل می سازد.

بیشتر بخوانیدبرگشت

سختی گیر دستگاه رطوبت ساز

_

در مناطقی که کیفیت آب پایین بوده و املاح آن بالا باشد، به منظور جلوگیری از ایجاد رسوبات و گرفتگی نازل و شیلنگ ها در دستگاه مه پاش میبایست از فیلترهای مناسب استفاده نمود.

شیر تنظیم فشار یا شیر هیدرولیکی

شیر تنظیم فشار و دبی خروجی نازل های سیستم مه پاش بر روی پمپ نصب شده. تا از میزان فشار و دبی آبی که میبایست از نازل های رطوبت ساز یا دستگاههای مه پاش خارج شود در حد مطلوب باشد. نحوه کار شیر تنظیم فشار آب، بدین گونه است که یک فنر به یک پایت متصل شده که با رسیدن فشار آب به حد مطلوب، این پایت به طور خطی حرکت و به فنر فشار آورده و فنر را جمع می نماید. در نتیجه مسیر حرکت آب باز شده و این شیر باعث جلوگیری از برگشت فشار شده و از اثرات مخرب فشار بالای سیستم مه پاش جلوگیری مینماید.

شیر-تنظیم مه پاش

شیلنگ فشار قوی پلی آمید رطوبت ساز

_

در دستگاه مه پاش نیمه صنعتی یا سیستم مه پاش از شیلنگ های فشار قوی پلی آمید استفاده شده که قابلیت تحمل فشار ۲۰۰ الی ۲۵۰ بار را داشته باشد. از دیگر مشخصات این شیلنگ ها می توان کیفیت بالا و عمر بسیار طولانی را نام برد. جنس شیلنگ های مه پاش، پلی آمید بوده و قطر بیرونی آنها حدود یک سانتی متر میباشد. همچنین در دستگاه مه پاش نازل ها از جنس فولاد لعاب دار میباشند. نازل های سیستم مه پاش شامل دو نوع، یک طرفه و دو طرفه و در سایز های مختلف ۲۰ ،۳۰ و ۵۰ میکرون استفاده می گردند.

نازل دستگاه رطوبت ساز

_

نازل دستگاه مه پاش یا رطوبت ساز جهت ایجاد ذرات و یا پودر کردن آب استفاده میگردد. سایز و اندازه ی خروجی نازل ها به نوع کاربری و میزان فشار کارکرد دستگاه بستگی دارد. جنس نازل های پکیج مه پاش ارایه شده از نوع استیل میباشد. در داخل نازل های سیستم مه پاش یا دستگاه مه ساز، پیستون کوچکی قرار دارد که با فشار آب به عقب رانده شده و خروجی نازل را باز می کند. پایین بودن فشار آب در آب موجب میگردد نازل های دستگاه مه پاش عمل نکرده و در حالت بسته باقی مانده و در نتیجه آبی از آنها خارج نگردد.

در دستگاههای مه پاش هیچ آبی نباید از نازل ها چکه کند. مهمترین مسئله در نازل های دستگاه مه پاش گرفتگی آن ها در اثر ناخالصی های موجود در آب است. وجود فیلترهای تسویه آب موجب میگردد این املاح به داخل نازل ورود پیدا نکرده و از گرفتگی آنها جلوگیری نماید

Capture
new

اتصالات و پایه نازل دستگاه مه پاش
اتصالات سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش به صورت اتصالات فیتینگی می باشند. اتصالات شامل پایه، سه راه، چهار راه، کور کن ابتدایی و انتهایی و زانو از نوع فیتینگی می باشند. از پایه های نازل دستگاه مه پاش جهت نصب نازل های فشار قوی ما بین شیلنگ های تحت فشار استفاده میگردد. پایه نازل سیستم مه پاش یا مه ساز در شیلنگ های فشار قوی پلی آمید، فیتینگی و از جنس استیل می باشد.

تابلو کنترل دستگاه مه پاش
از تابلو برق به منظور محافظت و کنترل عملکرد سیستم مه پاش استفاده می شود. تابلو های برق سیستم مه پاش دارای کنترل و تایمر که می توان یک سیکل جهت روشن و خاموش نمودن سیستم مه پاش یا دستگاه مه پاش ایجاد نمود.

فیلتر دستگاه مه پاش
به منظور جلوگیری از ورود نا خالصی های موجود در آب به داخل سیستم مه پاش و گرفتگی سوراخ های نازل از فیلتراسیون استفاده می گردد. قطر سوراخ نازل های مورد استفاده در دستگاه مه پاش یا سیستم مه پاش بسیار ریز بوده و ورود کوچکترین ذرات در آب، باعث گرفتگی نازل های دستگاه مه پاش یا مه ساز میگردد.

نگهداری سیستم مه پاش
روغن مربوط به پمپ های پیستونی بازدید و در صورت نیاز تعویض شود و فیلتر تسویه آب در صورت گرفتگی زیاد تعویض شود.
به صورت ادواری از شلنگ ها و اتصالات بازدید به عمل آمده و از نظر رسوب گذاری و چکه کردن بررسی شوند و گرفتگی نازل ها بررسی شده و در صورت لزوم تعویض یا شستشو داده شود.