گرماتاب در تعمیرگاههای خودرو

گرماتاب صنعتی

گرماتاب صنعتی


یکی از مشکلات سالن های تعمیر خودرو تأمین گرمایش مطلوب در فصول سرد سال است به طور معمول در سالن های سرویس و تعمیر خودرو شرایط زیر حاکم است:

  • به دلیل تردد خودروها، معمولا درها به طور مکرر باز و بسته می شوند و گه گاه ممکن است به طور دایم باز باشند؛ وجود درهای باز روبه رو در بعضی سالن ها ایجاد جریان هوای سرد دائمی می کند .
  • در بسیاری مواقع کف زمین تعمیرگاه خیس می باشد و در فصول سرد یخ زدن آن محتمل است.
  • ·    به دلیل آلودگی هوای ایجاد شده در اثر خودروهای روشن، نیاز به تهویه ی سالن زیاد است و معمولا از فن های تخلیه ی خروج هوا نیز استفاده می شود .
  • ·    سازه ی اکثر تعمیرگاه های خودرو از عایق بندی مناسبی برخودار نیستند و حتی بعضی از فضاهای تعمیرگاهی، ممکن است فاقد دیوار در کل وجوه سالن باشند.
  • بدنه ی خودرو ، موتور، شاسی و سایر قطعات خودرو و نیز ابزار و تجهیزات مورد استفاده کارکنان تعمیرگاه، عمدتا از جنس فلز است و به سرعت سرما یا گرما را از خود انتقال می دهند.

در سالن های تعمیرگاهی موجود، به طور عمده تأمین گرمایش به روش جابه جایی هوای گرم، از طریق سامانه های زیر، انجام می شود :

۱. بخاری های کارگاهی یا کوره های هوای گرم

۲. موتورخانه ی حرارت مرکزی و واحدهای گرم کننده

۳.  موتورخانه ی حرارت مرکزی و دستگاه هواساز

  بررسی های به عمل آمده [۸] موید این امر است که در حال حاضر به خصوص در تعمیرگاههای کوچک خودرو در ایران به طور عمده از روش اول، یعنی بخاری های کارگاهی یا کوره های هوای گرم استفاده می شود.

هوای گرم شده توسط این بخاری ها، به علت سبک بودن نسبت به هوای سرد، به طرف سقف و سطوح نزدیک سقف حرکت می کند و از درزها و درهای باز و فن های تخلیه به خارج فضای تعمیرگاه می رود و مقدار ناچیزی از گرمای موجود در آن به نزدیک کف و مناطق مورد نیاز گرمایش می رسد؛ به عبارت دیگر در گرمایش به روش جابه جایی به جای گرم شدن کف سالن و نقاط نزدیک کف (حداکثر تا ارتفاع ۲ متر از کف)،  به طور عمده سقف سالن ها گرم می شود. از این رو در روزهای سرد، کارکنان تعمیرگاه زمان زیادی را صرف گرم کردن خود و ابزار آلات مورد نیاز خویش می کنند و شرایط نامطلوب هوای داخل سالن علاوه بر کاهش راندمان کار،  از کیفیت کار نیز می کاهد و به زبان ساده تر و به تعبیر بعضی از تعمیرکاران در شرایط سردی محیط « دست به آچار میچسبد ».

واسطه قرار نگرفتن هوا در تأمین گرمایش از طریق گرماتاب- گرماتاب تعمیرگاه-  موجب می شود که تلفات حرارتی ناشی از تهویه ی فضای تعمیرگاه به شدت کاهش یابد و به نیاز گرمایشی سالن به سرعت پاسخ داده شود، چرا که گرما مستقیما به افراد، ابزار و کف زمین تعمیرگاه منتقل می شود؛ هر چه زمان گرمایش کوتاه تر باشد، انرژی کمتری مصرف می شود و آسایش دمایی کارکنان تأمین می شود .

در نتیجه راندمان کاری افزایش می یابد. از سوی دیگر گرماتاب- گرمایش تعمیرگاه- گردش هوا را تشدید نمی کند، در نتیجه، وزش در محیط تعمیرگاه ایجاد نمی شود و پراکندگی گردو غبار و آلودگی نیز کاهش می یابد. با توجه به اینکه در این سامانه های گرم ترین بخش فضاء کف سالن می باشد، بنابراین مشکلات ناشی از رطوبت و خیس بودن کف و همچنین یخ زدن کف تعمیرگاه تیز حل می شود.

حذف موتورخانه مرکزی، کاهش فوق العاده هزینه های راهبری و نگهداری، تقلیل فوق العاده هزینه ی سوخت و برق مصرفی، علم اشغال فضای مفید کف توسط دستگاههای گرمایشی، امکان خاموش نمودن دستگاه در ساعات تعطیلی، امکان افزایش تهویه بدون نگرانی از افزایش سوخت مصرفی، امکان نصب در تعمیرگاه های باز مسقف با ارتفاع بیش از ۳ متر و سرعت در نصب و راه اندازی از دیگر مزایای این سامانه ها- هیتر تابشی کم مصرف-  برای تعمیرگاه های خودرو محسوب می شود.