دستگاه تابشی گرماتاب در کارخانجات

حذف موتورخانه مرکزی

فضای اشغال شده توسط تجهیزات و تأسیسات سامانه‌های گرمایش هوای گرم ( شامل: موتورخانه، شبکه‌ی لوله‌ها و کانال های انتقال هوای گرم و…) (شکل (4-1)) به مراتب بیشتر از سامانه های گرماتاب صنعتی می باشد.

ابعاد تجهیزات سامانه‌های گرمایش تابشی عموما کوچکتر بوده و از سوی دیگر با نصب آن در سقف یا روی دیوار، فضای مفید و قابل استفاده‌ی داخل سالن اشغال نخواهد شد. بدیهی است به کارگیری این سامانه تأثیر بسزایی در کاهش هزینه‌ی لازم برای تخصیص فضای مورد نیاز جهت تأسیسات یاد شده را در پی خواهد داشت. افزون بر این، حذف موتورخانه و تجهیزات آن، نصب و اجرای تاسیسات گرمایشی سالن را سرعت خواهد بخشید.

گرمایش کارگاه
گرمایش کارگاه

از سوی دیگر با حذف موتورخانه‌ی مرکزی، تلفات حرارتی داخل موتورخانه که حداقل 5%  مجموع اتلاف حرارتی را شامل می شود، به همراه اتلاف مسیر انتقال سیال واسطه تا سالن (حدود ۱۵ الی ۲۰٪ مجموع اتلاف حرارتی) حذف می شود.

سادگی راهبری و نگهداری گرماتاب

سامانه های گرمایش تابشی هرچند از فناوری پیشرفته تری نسبت به سامانه های گرمایش هوای گرم بهره می برند، با وجود این ساختار آنها از پیچیدگی کمتری برخوردار می باشد. به همین دلیل، تعمیر و نگهداری آن در مقایسه با سامانه گرمایش هوای گرم که شامل تأسیسات حجیم و پیچیده ی بخار و آب، شبکه‌ی کانال های هوا، لوله‌ها و … است، بسیار ساده تر است و در نتیجه هزینه‌ی کمتری را نیز در پی خواهد داشت.

ساختمان سامانه های گرمایش کارخانه از اجزای بسیار کمتری نسبت به سامانه های گرمایش هوای گرم برخوردار است و تنها بخش متحرک در آنها فن مکنده می باشد؛ به همین لحاظ عملکرد این سامانه ها با فرسودگی کمتری نیز همراه است که این امر طول عمر دستگاه را افزایش می دهد. از سوی دیگر در صورت از کار افتادن بخشی از سامانه‌ی گرمایش کارگاه تعمیر یا تعویض قطعات مربوط به آن بخش با هزینه‌ی کمتری انجام می گیرد.

مستقل بودن سامانه‌های گرمایش تابشی نسبت به یکدیگر، هزینه‌ی نصب و راه اندازی آنها را نیز به طور چشمگیری کاهش می دهد و مدت زمان لازم بدین منظور را به حداقل می رساند.

حفظ سلامت محیط

سامانه‌های گرمایش حرارت مرکزی به دلیل ضرورت استفاده از شبکه‌ی کانال های انتقال هوای گرم یا کنوکتورهای فن دار نظیر یونیت هیتر، همواره موجب جابه جایی ذرات ریز معلق در هوا و رشد و پراکندگی موجودات زنده‌ی میکروسکویی در فضای داخل ساختمان می گردند؛ در حالی که در گرمایش تابشی چنین مشکلی ایجاد نخواهد شد.

ضمن آنکه تولید و توزیع گرمای مورد نیاز در این روش با کمترین میزان تولید صدا صورت می گیرد و نیز مشکل سرعت جریان هوای گرم دریچه های توزیع که در سامانه های حرارت مرکزی امری اجتناب ناپذیر است، منتفی می شود. بدین ترتیب سامانه‌های گرمایش تابشی نسبت به سایر سامانه های گرمایشی، هوای سالم تری را تأمین می کنند. این امر به افزایش بهره وری کار کارکنان واحدهای صنعتی و تجاری می انجامد.

حتی صرف نظر از مسأله‌ی بهره وری انرژی، تأمین گرمایش سالم و حفظ کیفیت هوا متناسب با استانداردهای مورد نیاز برخی صنایع خاص همچون داروسازی، صنایع غذایی، کارگاههای رنگ،  مرغداری ها و … ضرورت استفاده از سامانه‌های گرمایش تابشی متناسب را نشان می دهد.

مستقل بودن هر سامانه

در گرماتاب های تک مشعلی، هر یک از دستگاه های گرمایش تابشی به صورت مستقل عمل می کنند. این از یک سو موجب می شود تا نقص احتمالی عملکرد یک واحد تأثیری در عملکرد واحدهای دیگر نداشته باشد و از سوی دیگر تأمین و توزیع انرژی گرمایی بر حسب نیاز و تصمیم مدیران واحدهای صنعتی و تجاری، متناسب با نیاز فصل از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار گردد.

کاهش مشکلات جنبی

در سامانه‌های گرمایش تابشی مشکلات متداول مرتبط با تأسیسات جانبی سامانه‌های گرمایش حرارت مرکزی مانند سختی آب، یخ زدگی لوله‌ها، نشتی لوله‌ها و کانال ها،  عایق کاری و غیره وجود نداشته و از این نظر نیز خسارتی متوجه سامانه‌ی گرمایش تابشی نمی شود (مانند ترکیدگی لوله ها و انواع نشتی ها).

کاهش اثرات زیست محیطی

سامانه‌های گرمایش تابشی به سه دلیل عمده اثرات منفی کمتری روی محیط زیست دارند:

  1. مصرف کمتر سوخت به ازای واحد سطح تحت گرمایش
  2. راندمان احتراق بالاتر نسبت به سایر سامانه ها که منجر به کاهش آلودگی NO،CO و … می گردد.
  3. تخلیه‌ی هوا و محصولات احتراق با دمای کمتر در جو کره زمین که در نتیجه تأثیر کمتری بر افزایش آنترویی کره زمین خواهد داشت.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *