گلخانه
کاتالوگ گرماتاب در گلخانه

گرم کننده تابشی گاز سوز استاندارد، ایمن و باکیفیت

برای دریافت اطلاعات جهت تامین گرمایش گلخانه ها  با استفاده از هیتر های گرمایش تابشی گرماتاب، کاتالوگ زیر را دریافت نمایید.

کاتالوگ

تامین گرمایش گلخانه ها با هیتر تابشی گرماتاب

_

در حال حاضر به منظور تأمین گرمایش بسیاری از گلخانه های کشور، از روش های گرمایش همرفتی (جابجایی هوای گرم) مانند بخاری ها و هیترهای کارگاهی ، کوره های هوای گرم ، چهار شاخ و انواع دستگاههای پرمصرف و کم بازده استفاده می‌شود. شایان ذکر است تمامی روشهای قدیمی با توجه به انتقال انرژی گرمایی به هوا و در نتیجه حرکت هوای گرم به سمت بالا به جهت سبکی هوای گرما، عمده انرژی از طریق سقف و دیواره ها اتلاف می گردد.این درحالی است که تامین گرمایش در گلخانه ها با استفاده از دستگاهها  گرمایش تابشی گرماتاب می‌تواند ضمن صرفه جویی بالا در مصرف انرژی،  تامین گرمایش یکنواخت در سطح مساحت گلخانه را به همراه داشته باشد.

با بکارگیری سیستم گرمایش تابشی در گلخانه ها، دمای خاک از دمای هوای محیط بیشتر شده که این امر منجر به کاهش اتلافات حرارتی و مصرف سوخت برای تامین گرمایش گلخانه خواهد شد . مطالعات و تحقیقات گستردهای در استفاده سامانه های گرمایش تابشی در گلخانه ها توسط بسیاری از کشورهای پیشتاز در زمینه تولید محصولات گلخانه ای صورت گرفته که این امر  منتج به تأیید سامانه های مزبور توسط انجمن سازندگان گلخانه آمریکا گردیده است.

بیشتر بخوانیدبرگشت
گرماتاب در گلخانه
گرماتاب در گلخانه

عملکرد دستگاههای تابشی گرماتاب

_

در هیترهای گرمایش تابشی گرماتاب، گاز طبیعی توسط مشعل مخصوص، درون لوله هایی با ضریب تابش زیاد می سوزد. حرارت ایجاد شده به امواج مادون قرمز تبدیل شده و بوسیله سطوح منعکس کننده (Reflector) که بشکل ذوزنقه در قسمت بالای دستگاه قرار گرفته، به نقاط مورد نظر می تابد. این امواج بنا بر خاصیت خود در اثر برخورد به اجسام به گرما تبدیل شده و احساس بسیار مطلوبی نظیر حرارت خورشید در انسان ایجاد می کند. قسمتهای اصلی این دستگاه شامل مشعل مخصوص تابشی، لوله‌های تابشی، رفلکتور و فن می‌باشد. شرکت ایران مشعل تحت لیسانس کمپانی امبیراد انگلستان در سالهای اخیر موفق به اجرای پروژه‌های متعددی در سطح کشور گردیده است.

دستگاه‌های تولیدی این شرکت با استفاده از قطعات اصلی و بسیار با کیفیت تولید شده و کلیه دستگاههای شامل ۵ سال گارانتی فن و مشعل و ۱۰ سال کلیه لوله ها میباشد. کلیه دستگاهها دارای نشان ملی استاندارد ایران و مطابق با استاندارد اروپایی BS EN416-1:1999 تولید می‌گردد. همچنین لوله‌های تابشی از آلیاژ مخصوص آلومینایز یا استیل با رنگ مخصوص با ضریب تابشی بالا تولید می‌شود. رفلکتورهای دستگاه از جنس استنلس استیل بگیر ساخته می‌شود و فن دستگاه با الکتروموتور مقاوم در برابر حرارت و پروانه مخصوص تولید و فشار استاتیک و دبی مناسب جهت احتراق با راندمان بالا را فراهم می‌سازد.

بیشتر بخوانیدبرگشت

مقایسه روشهای مختلف تامین گرمایش در گلخانه ها

_

در روش تامین گرمایش با هوای گرم مانند یونیت هیترها، بخاری ها و جت فن ها به جهت سبک شدن هوای گرم و تجمع آن در زیر سقف گلخانه ها، درجه حرارت زیر سقف به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته که این امر موجب  تبادل حرارت با خارج سالن و افزایش تلفات حرارتی می گردد. موضوع فوق به جهت بالا بودن رطوبت در گلخانه ها موجب ایجاد میعان و ریزش قطرات بارانی از سقف و همچنین ایجاد شبنم روی سطح گیاه شده و  آفات و بیماری های مربوطه را به طور فزاینده ای افزایش میدهد. همچنین در این روش ها معمولاً درجه حرارت سطح خاک به طور مطلوب تأمین نمی گردد.

تامین حرارت در سامانه های تابشی از طریق امواج مادون قرمز منتقل شده که این امواج پس از برخورد با سطح گیاه و بستر آن جذب و تبدیل به گرما می شود. در این روش درجه حرارت زیر سقف چندان افزایش نمی‌یابد و تلفات حرارتی از سقف کم بوده و مصرف سوخت به طور قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد. گرماتاب حرارتی نظیر حرارت خورشید را فراهم مینماید. در این حالت درجه حرارت سطح خاک و سطح گیاه از درجه حرارت هوای گلخانه اندکی بالاتر است که این مساله در نهایت باعث عدم ایجاد بیماری های منتقل شونده به علت خیس بودن سطح گیاه و یا گردش هوا می‌گردد.کاهش حدوداً %۵۰مصرف سوخت و ۹۰%مصرف برق و عدم اشغال فضای فیزیکی در سالن از  مزایای دیگر دستگاه گرماتاب نسبت به سایر سیستم های گرمایشی متداول در گلخانه ها می باشد.

بیشتر بخوانیدبرگشت
گرماتاب در گلخانه

بهترین روش تامین گرمایش گلخانه 

 

تامین گرمایش گلخانه یکی از نیازمندیهای مهم در سالنهای گلخانه میباشد. روش های مرسوم و قدیمی جهت تامین گرمایش گلخانه ها، استفاده از روش همرفتی مانند بخاری ها میباشد. اتلاف انرژی در روش تامین گرمایش به روش همرفتی به واسطه تبادل دمایی از سقف و دیواره ها بسیار بالا بوده و در بسیاری موارد مقرون به صرفه نمیباشد.

در روش فوق علاوه بر اتلاف انرژی زیاد، مواردی از قبیل ایجاد شبنم بر روی سطح گیاهان و ریزش قطرات آب از روی سقف بر روی سطح گیاهان را خواهیم داشت. تولید میعان یا شبنم و مرطوب شدن سطح گیاه منجر به ایجاد قارچ و آفات در گلخانه میشود. دراین روش مساحت سالن گلخانه و بستر خاک سرد بوده و ریشه گیاه به دمای مورد نیاز نمیرسد.

این در حالی است که در تامین گرمایش با استفاده از روش گرمایش تابشی گرماتاب، انرژی حرارتی با الهام از طبیعت همچون خورشید  امواج تابشی را به سطح، ریشه و خاک گیاه منتقل نموده و دمای مورد نیاز گیاه را تامین مینماید. در این روش اختلاف حرارتی بین سقف و نقاط نزدیک به کف کم بوده و از تجمع حرارتی زیر سقف جلوگیری میگردد.

از اینرو اتلاف حرارتی از سقف گلخانه بسیار ناچیز بوده و موجب کاهش چشمگیر اتلاف حرارتی و انرژی مصرفی میگردد. گرمایش تابشی در گلخانه همانند تابش خورشید، گرما را برای گیاهان فراهم مینماید. صرفه جویی حداقل ۵۰ درصد گاز و ۹۰ درصد برق مصرفی از مزایای مهم دستگاههای گرمایش تابشی گرماتاب میباشد.

در این روش به دلیل عدم جابجایی هوا در سالن گلخانه، کیفیت هوای گلخانه بسیار مطلوب بوده و نیاز به ورود هوای تازه به میزان بالایی کاهش می یابد. همچنین به جهت نصب و استقرار دستگا های گرماتاب در ارتفاع، سطح فیزیکی از سالن اشغال نمیکند. امکان نصب ترموستات بر روی دستگاههای گرماتاب یکی از قابلیت های مهم دستگاههای گرمایش تابشی گرماتاب میباشد. در این روش در صورت خرابی در مشعل هر یک از دستگاهها، تامین گرمایش دچار مشکل نمیشود.

مزایای گرماتاب در تامین گرمایش گلخانه ها

_
مزایای-گرماتاب-گلخانه-500x400

  • تامین گرمایش مطلوب در کف و ریشه گیاه
  • حذف آب از سیستم گرمایش
  • حذف کانال های گرمایشی
  • کاهش فوق العاده ابر حرارتی در زیر سقف
  • کاهش حداقل ۵۰ درصدی مصرف سوخت
  • کاهش حداقل ۹۰ درصدی مصرف برق
  • کنترل خودکار دمای گلخانه
  • کاهش هزینه های نگهداری
  • عدم اشغال فضای فیزیکی مفید

زمان مناسب جهت نصب گرماتاب در گلخانه‌ها

مناسب ترین زمان جهت نصب گرماتاب در یک گلخانه در حال ساخت، زمانی است که اجرای سقف سالن کامل گردیده است. پس از نصب ، درسالنهای گلخانه عملیات مربوط به لوله‌کشی و کابل کشی صورت میپذیرد.

به منظور نصب هیتر لوله ای سقفی گرماتاب در صورتی که همه امکانات نصب از جمله بالابر مناسب مهیا باشد حدود ۴ ساعت کاری میتوان زمان پیش بینی نمود.

نگهداری سیستم گرمایش  گلخانه

با شروع فصل سرد سال، توصیه می‌شود تا سرویس و نگهداری هیتر های تابشی گرماتاب در برنامه گلخانه داران قرار گیردتا از عملکرد صحیح دستگاه و روشن شدن همه هیترهای تابشی گرماتاب اطمینان حاصل گردد.

در واقع هر دستگاه گاز سوز برای بررسی ایمنی و سطح عملکرد آن، به رسیدگی سالیانه نیاز دارد. کارشناسان فنی شرکت گرماتاب که صلاحیت تخصصی آنها اثبات گردیده است نسبت به کنترل مشعل و کیفیت وضعیت شعله هیترهای گرماتاب اقدام مینمایند. اینکه شعله هیتر گرماتاب به صورت احتراق کامل و  به‌خوبی می‌سوزد یا خیر بسیار مهم میباشد. همچمنین وضعیت خروجی محصولات احتراق و عملکرد فن گرماتاب میبایست کنترل و بازدید گردد.

کنترل وضعیت رفلکتورها و نظافت آنها و بررسی وضعیت بازتابش نیز از فعالیت های سرویس و نگهداری گرماتاب ها میباشد. تمیز بودن سطح رفلکتورها، می‌توانید عملکرد بازتابش را تا حد بالایی بهینه و افزایش دهد.

نکات مهم در انتخاب سیستم گرمایش تابشی با کیفیت جهت تامین گرمایش گلخانه

انتخاب یک دستگاه تابشی ایمن و باکیفیت از مهمترین موضوعات، در ساخت و تجهیز یک گلخانه میباشد. شرکتی که بتواند به تعهدات خود در فصول سرد سال در خصوص ارایه خدمات مناسب و کیفیت عمل نماید.

در تامین گرمایش گلخانه میبایست ابتدا مد نظر داشت که گیاهان موجود در گلخانه جهت کشت به چه دمایی نیاز دارد. در این رابطه میبایست شرایط ابعادی و نوع پوشش و سازه گلخانه، نوع سوخت مصرفی و بودجه مورد نظر نیز مورد توجه قرار گیرد. شرایط محیطی خارج از گلخانه به لحاظ برودت نیز از موارد مهم میباشد.

مساحت و ابعاد سالن گلخانه و میزان بزرگی مساحت آن از این جهت مهم میباشد که هر چه میزان مساحت گلخانه‌ و فضای آن بزرگتر باشد، جهت گرم نمودن گلخانه و یکنواخت نگه داشتن دما به تجهیزاتی با ظرفیت حرارتی بالاتری نیاز میباشد.

تناسب در انتخاب سیستم گرمایشی با نیازمندی های گلخانه میتواند احتمال موفقیت را بسیار افزایش دهد. نوع پوشش و عایق بندی سازه میتواند بر محاسبات مرتبط با میزان ظرفیت حرارتی مورد نیاز تاثیر مستقیم داشته باشد.

تعداد  گرماتاب و ظرفیت حرارتی

تعداد  گرماتاب و ظرفیت حرارتی آن با ابعاد و مساحت گلخانه مرتبط بوده و میتواند از یک تا دها دستگاه برای آنها مد نظر قرارداد. در صورت تمایل به جلوگیری از اتلاف حرارتی در گلخانه میتوان از طریق عایق بندی مناسب، مصرف انرژی را به شدت کاهش داد.

نوع سقف، دیواره‌ها و درزهای موجود در سازه گلخانه، میبایست بررسی شده تا از اتلاف حرارتی و انرژی جلوگیری نمود. بدیهی است  با  استفاده از عایق بندی مناسب، میتوان دمای مورد نظر در گلخانه را بدون کارکرد بیش از اندازه‌ی گرماتاب، تامین نمود.

صرفه جویی در هزینه ها

موارد متعددی در بازگشت سرمایه در گلخانه ها وجود دارد. در مناطق سردسیراستفاده از روشهای بهینه گرمایش تابشی گرماتاب، میتواند بازگشت سرمایه را تسریع نماید.

در شرایط نرمال میتوان انتظار داشت، کلیه هزینه‌های مربوط به خرید هیتر تابشی گرماتاب از طریق کاهش مصرف گاز و برق، حداکثر در دو سال مستهلک شود. همچنین  مزیت‌هایی مثل افزایش میزان محصول در گلخانها نیز میتواند به عنوان ارزش افزوده در موضوعات اقتصادی منظور نمود.

09124884905 (تماس سریع با کلیک)