تامین گرمایش گاوداری و دامداری و سالن شیر دوشی

یکی از موثرترین روش‌های تامین گرمایش در فضاهای بزرگ، استفاده از بخاری تابشی گرماتاب میباشد. امروزه استفاده از سیستم گرمایش تابشی در دامداری و گاوداری‌ها یکی از بهینه ترین و ایده‌آل ترین روش‌های تامین گرمایش می‌باشد.

استفاده از گرمایش تابشی گرماتاب در دامداری و گاوداری

یکی از دغدغه‌های صاحبان فضاهای بزرگ از جمله گاوداری‌ها، تامین گرمایش در ایام سرد سال میباشد. در سال‌های گذشته بسیاری از اینگونه محیط‌‌ها با استفاده از سامانه گرمایش تابشی گرماتاب تجهیز گردیده است. مزایای زیاد دستگاه گرماتاب بسیاری از چالش‌های تامین گرمایش را مرتقع نموده است.

در گاوداری و دامداری‌ها به جهت عدم وجود یک سوله با عایق‌های مناسب و همچنین باز بودن درب های ورودی و وجود جریان هوای سرد، تامین گرمایش بسیار دشوار میباشد.

گرماتاب در فضای باز

به عبارتی دیگر هر چه انرژی گرمایی در سالن‌ها وارد شود این هوای گرم به جهت سبک بودن به زیر سقف حرکت نموده و یا از درب‌ها و پنجره‌های باز به بیرون هدایت میگردد که این خود عاملی مهم در زمینه اتلاف انرژی میباشد. در سیستم گرمایش تابشی با توجه به نصب دستگاه در ارتفاع و انتقال حرارت به صورت تابشی و بدون واسطه قرار گرفتن هوا، موجب گرم شدن مستقیم حیوانات میگردد.

گاو مانند اکثریت پستانداران خون گرم بوده و نیاز به حفظ گرمایش بدن خود دارد. از اینرو میبایست هوای داخل سالنهای شیردوشی یا دامداری به گونه ای باشد که دمای استاندارد مورد نیاز این حیوان تامین گردد. از اینرو در این سالنها با توجه به ماهیت نگهداری حیوانات میبایست دارای تهویه بالا و ورود هوای تازه باشد. استفاده از بخاری لوله ای تابشی گرماتاب یا همان بخاری لوله‌ای سقفی میتواند این گرمایش را مستقیما در بدن حیوان ایجاد نماید. در صورتی که دمای سالن مطابق با نیازمندی نباشد گاو به منظور تامین گرمایش خود، کالری مصرف نماید.

گرماتاب در گاوداری

بهترین روش تامین گرمایش گاوداری ، دامداری یا سالن شیر دوشی

استفاده از گرماتاب که مصرف آن گاز شهری بوده و در ارتفاع نصب میشود مناسب ترین و بهینه ترین روش در این موضوع شناخته شده است. تامین گرمایش بدون واسطه قرار دادن هوا یکی از مهمترین دلایل جلوگیری از اتلاف انرژی در این سامانه ها میباشد. عدم ایجاد جریان هوا موجب میگردد هوای داخل سالن تمیز تر بوده و گرد و غبار و آلودگی ها در هوا معلق نباشد. این ویژگی دلیل اصلی جلوگیری از انتقال بیماری های تنفسی به گاو میباشد.

گرماتاب گازی یا بخاری تابشی لوله‌ای گرماتاب

اجزای اصلی تشکیل دهنده دستگاه گرماتاب عبارتند از مشعل، فن، صفحات منعکس کننده یا رفلکتور، لوله آتشخوار و فن، توربولاتور و غیره می‌باشد. در این دستگاه گاز شهری با فشار گاز خانگی وارد مشعل شده و پس از ترکیب با اکسیژن با استفاده از یک جرقه زن های ولتاژ عملیات احتراق شکل میگیرد. شعله تشکیل شده وارد لوله هایی با ضریب تابش بالا شده و امواج تابشی از طریق صفحات رفلکتور همانند چتر حرارتی در سالن منتشر میگردد. امواج تابشی جذب هوا نشده و پس از برخورد با اجسام انرژی خود را به صورت گرمایی به اجسام یا بدن گاو منتقل میکند.

مزایای استفاده از گرماتاب جهت تامین گرمایش گاوداری یا سالن شیر دوشی

  • کاهش مصرف جیره غذایی گاو در روزهای سرد سال به جهت عدم مصرف کالری توسط
  • جذب گرمایش در کف سالن و در نتیجه کاهش رطوبت کف سالن
  • کاهش بیماری‌های عفونی به جهت عدم پراکندگی آلودگی در محیط
  • کاهش هزینه‌های جاری از جمله انرژی، دارو و دامپزشکی
  • افزایش ضریب بهره‌وری تولید
  • کاهش استرس ناشی به جهت یکنواختی گرمایش سالن
  • عدم اشغال فضای فیزیکی سالن
  • عدم یخ زدگی تجهیزات سالن شیر دوشی
  • جلوگیری از یخ زدگی کف سالن و شکستگی لگن گاو در شیر دوشی‌ها