گرمایش گلخانه:

در سالهای اخیر روند مصرف انرژی در کشور با رشد فزاینده‌ای همراه بوده است. تا آنجا که در سال های گذشته ضمن هدفمند شدن یارانه‌ها در ایران، دولت گامهای مؤثری برای ترغیب مصرف کنندگان انرژی در اصلاح الگوی مصرف برداشته است.از آنجا که یکی از موارد مهم در اصلاح الگوی مصرف، اصلاح روشهای تأمین گرمایش مخصوصا گرمایش گلخانه می‌باشد.
متاسفانه می‌توان گفت که در حال حاضر به منظور تأمین گرمایش بسیاری از گلخانه های کشور، از روش های گرمایش همرفتی (جابجایی هوای گرم) نظیر هیترها و دمنده‌های هوای گرم،بخاری های کارگاهی ، کوره های هوای گرم ، چهار شاخ و انواع دستگاههای ابداعی استفاده می‌شود. همگی این روش ها با توجه به انتقال انرژی گرمایی به هوا و حرکت هوای گرم به سمت بالا، عمده انرژی از طریق سقف و دیواره ها اتلاف می گردد.

گرمایش گلخانه 1

چرا گرماتاب ؟

استفاده از تجهیزات گرمایش تابشی (گرماتاب) برای گرمایش گلخانه ها می‌تواند مصرف بی‌رویه سوخت گرمایشی را کنترل نماید. سابقه‌ سی سال استفاده از سامانه‌های گرمایش تابشی در دنیا و حدود ۱۸ سال در ایران، هیچگونه جای تردیدی در کارآمدی،مصرف کم انرژی و مقرون به صرفه بودن سیستم گرمایش تابشی (گرماتاب) باقی نگذاشته است.

واژه گرماتاب نام فارسی Radiant Heater است. در این دستگاه گاز طبیعی توسط مشعل مخصوص، درون لوله ای با ضریب تابش زیاد می سوزد. حرارت ایجاد شده به امواج مادون قرمز تبدیل شده و بوسیله سطوح منعکس کننده (Reflector) که بشکل ذوزنقه در قسمت بالای دستگاه قرار گرفته، به نقاط مورد نظر می تابد. این امواج بنا بر خاصیت خود در اثر برخورد به گرما تبدیل شده و احساس بسیار مطلوبی نظیر حرارت خورشید در انسان ایجاد می کند. قسمتهای اصلی این دستگاه شامل مشعل مخصوص تابشی، لوله‌های تابشی، رفلکتور و فن می‌باشد. شرکت ایران مشعل تحت لیسانس کمپانی اروپایی امبیراد در سالهای اخیر موفق به اجرای پروژه‌های متعددی در سطح کشور گردیده است. در دستگاه‌های تولیدی این شرکت اکثر قطعات مشعل از کشور انگلیس و ایتالیا تأمین شده و با تکنولوژی اروپا مطابق با استاندارد اروپایی BS EN416-1:1999 تولید می‌گردد. همچنین لوله‌های تابشی از آلیاژ مخصوص استیل با رنگ مخصوص با ضریب تابشی بالا تولید می‌شود. رفلکتورهای دستگاه از جنس استنلس استیل بگیر ساخته می‌شود و فن دستگاه با الکتروموتور ایتالیایی و پروانه مخصوص تولید و فشار استاتیک و دبی مناسب جهت احتراق با راندمان بالا را فراهم می‌سازد.

با بکارگیری سیستم گرمایش تابشی در گلخانه ها، دمای خاک از دمای هوای محیط بیشتر خواهد بود که منجر به کاهش اتلافات حرارتی و مصرف سوخت برای گرمایش گلخانه خواهد شد. که این موضوع به تأیید انجمن سازندگان گلخانه آمریکا نیز رسیده است.

گرمایش گلخانه 2

مقایسه گرمایش از طریق جابجایی و بخاری تابشی (گرمایش تابشی)

در روش گرمایش با هوای گرم درجه حرارت زیر سقف به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد و باعث تبادل حرارت با خارج سالن و افزایش تلفات حرارتی می گردد. در این روش دمای سطح گیاه کمتر از درجه حرارت هوای گلخانه بوده و باعث ایجاد شبنم روی سطح گیاه شده و همچنین ریزش قطرات بارانی از سقف بسیار زیاد بوده و باعث افزایش آفات و بیماری های منتقل شونده به علت خیس بودن سطح گیاه می شود. همچنین در این روش معمولاً درجه حرارت سطح خاک به طور مطلوب تأمین نمی گردد.

گرمایش گلخانه 3

حرارت در سیستم تابشی از طریق امواج مادون قرمز منتقل می شود. این امواج پس از برخورد با گیاه و بستر آن جذب و تبدیل به گرما می شود. در این روش درجه حرارت زیر سقف چندان افزایش نمی‌یابد و تلفات حرارتی از سقف کم بوده و مصرف سوخت به طور قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد. گرماتاب حرارتی نظیر حرارت خورشید را فراهم می‌کند. در این حالت درجه حرارت سطح خاک و سطح گیاه از درجه حرارت هوای گلخانه اندکی بالاتر است که این مساله در نهایت باعث عدم ایجاد بیماری های منتقل شونده به علت خیس بودن سطح گیاه و یا گردش هوا می‌گردد.گرمایش گلخانه 4

کاهش حدوداً %۵۰مصرف سوخت و ۹۰%مصرف برق مهمترین مزیت دستگاه گرماتاب نسبت به سایر سیستم های گرمایشی متداول در گلخانه ها می باشد.این امر در ممیزی هایی که از طرف گلخانه هایی که به این دستگاه مجهز شده اند نشان داده شده است.

مزایای استفاده از گرماتاب در گرمایش گلخانه ها :

  • تامین گرمایش مطلوب در کف و ریشه گیاه
  • حذف آب از سیستم گرمایش
  • حذف کانال های گرمایشی
  • کاهش فوق العاده ابر حرارتی در زیر سقف
  • کاهش فوق العاده مصرف سوخت
  • کاهش فوق العاده مصرف برق
  • کنترل خودکار دمای گلخانه
  •  کاهش هزینه های نگهداری
  • عدم اشغال فضای مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *