گرماتاب در گلخانه
گرماتاب در گلخانه

سامانه گرمایش تابشی در کلخانه ها

دستگاههای گرمایش تابشی گرماتاب با ظرفیتهای مختلف حرارتی  با لحاظ نمودن کلیه  استاندارد های بین المللی و همچنین استانداردهای مصوب سازمان استاندارد ملی ایران توسط شرکت ایران مشعل تولید می گردد. کاربری هیترهای تابشی گرماتاب در تامین گرمایش بسیاری از فضاها از جمله گلخانه ها کاربرد گسترده ای دارند.

تامین گرمایش گلخانه ها با هیتر تابشی گرماتاب

در حال حاضر به منظور تأمین گرمایش بسیاری از گلخانه های کشور، از روش های گرمایش همرفتی (جابجایی هوای گرم) مانند بخاری ها و هیترهای کارگاهی ، کوره های هوای گرم ، چهار شاخ و انواع دستگاههای پرمصرف و کم بازده استفاده می‌شود. شایان ذکر است تمامی روشهای قدیمی با توجه به انتقال انرژی گرمایی به هوا و در نتیجه حرکت هوای گرم به سمت بالا به جهت سبکی هوای گرما، عمده انرژی از طریق سقف و دیواره ها اتلاف می گردد.این درحالی است که تامین گرمایش در گلخانه ها با استفاده از دستگاهها  گرمایش تابشی گرماتاب می‌تواند ضمن صرفه جویی بالا در مصرف انرژی،  تامین گرمایش یکنواخت در سطح مساحت گلخانه را به همراه داشته باشد.با بکارگیری سیستم گرمایش تابشی در گلخانه ها، دمای خاک از دمای هوای محیط بیشتر شده که این امر منجر به کاهش اتلافات حرارتی و مصرف سوخت برای تامین گرمایش گلخانه خواهد شد . مطالعات و تحقیقات گستردهای در استفاده سامانه های گرمایش تابشی در گلخانه ها توسط بسیاری از کشورهای پیشتاز در زمینه تولید محصولات گلخانه ای صورت گرفته که این امر  منتج به تأیید سامانه های مزبور توسط انجمن سازندگان گلخانه آمریکا گردیده است.

عملکرد دستگاههای تابشی گرماتاب

در هیترهای گرمایش تابشی گرماتاب، گاز طبیعی توسط مشعل مخصوص، درون لوله هایی با ضریب تابش زیاد می سوزد. حرارت ایجاد شده به امواج مادون قرمز تبدیل شده و بوسیله سطوح منعکس کننده (Reflector) که بشکل ذوزنقه در قسمت بالای دستگاه قرار گرفته، به نقاط مورد نظر می تابد. این امواج بنا بر خاصیت خود در اثر برخورد به اجسام به گرما تبدیل شده و احساس بسیار مطلوبی نظیر حرارت خورشید در انسان ایجاد می کند. قسمتهای اصلی این دستگاه شامل مشعل مخصوص تابشی، لوله‌های تابشی، رفلکتور و فن می‌باشد. شرکت ایران مشعل تحت لیسانس کمپانی امبیراد انگلستان در سالهای اخیر موفق به اجرای پروژه‌های متعددی در سطح کشور گردیده است. دستگاه‌های تولیدی این شرکت با استفاده از قطعات اصلی و بسیار با کیفیت تولید شده و کلیه دستگاههای شامل ۵ سال گارانتی فن و مشعل و ۱۰ سال کلیه لوله ها میباشد. کلیه دستگاهها دارای نشان ملی استاندارد ایران و مطابق با استاندارد اروپایی BS EN416-1:1999 تولید می‌گردد. همچنین لوله‌های تابشی از آلیاژ مخصوص آلومینایز یا استیل با رنگ مخصوص با ضریب تابشی بالا تولید می‌شود. رفلکتورهای دستگاه از جنس استنلس استیل بگیر ساخته می‌شود و فن دستگاه با الکتروموتور مقاوم در برابر حرارت و پروانه مخصوص تولید و فشار استاتیک و دبی مناسب جهت احتراق با راندمان بالا را فراهم می‌سازد.

گرمایش گلخانه 3

گرمایش گلخانه 4

مقایسه روشهای مختلف تامین گرمایش در گلخانه ها

در روش تامین گرمایش با هوای گرم مانند یونیت هیترها، بخاری ها و جت فن ها به جهت سبک شدن هوای گرم و تجمع آن در زیر سقف گلخانه ها، درجه حرارت زیر سقف به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته که این امر موجب  تبادل حرارت با خارج سالن و افزایش تلفات حرارتی می گردد. موضوع فوق به جهت بالا بودن رطوبت در گلخانه ها موجب ایجاد میعان و ریزش قطرات بارانی از سقف و همچنین ایجاد شبنم روی سطح گیاه شده و  آفات و بیماری های مربوطه را به طور فزاینده ای افزایش میدهد. همچنین در این روش ها معمولاً درجه حرارت سطح خاک به طور مطلوب تأمین نمی گردد.

تامین حرارت در سامانه های تابشی از طریق امواج مادون قرمز منتقل شده که این امواج پس از برخورد با سطح گیاه و بستر آن جذب و تبدیل به گرما می شود. در این روش درجه حرارت زیر سقف چندان افزایش نمی‌یابد و تلفات حرارتی از سقف کم بوده و مصرف سوخت به طور قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد. گرماتاب حرارتی نظیر حرارت خورشید را فراهم مینماید. در این حالت درجه حرارت سطح خاک و سطح گیاه از درجه حرارت هوای گلخانه اندکی بالاتر است که این مساله در نهایت باعث عدم ایجاد بیماری های منتقل شونده به علت خیس بودن سطح گیاه و یا گردش هوا می‌گردد.کاهش حدوداً %۵۰مصرف سوخت و ۹۰%مصرف برق و عدم اشغال فضای فیزیکی در سالن از  مزایای دیگر دستگاه گرماتاب نسبت به سایر سیستم های گرمایشی متداول در گلخانه ها می باشد.

مزایای گرماتاب در تامین گرمایش گلخانه ها

  • تامین گرمایش مطلوب در کف و ریشه گیاه
  • حذف آب از سیستم گرمایش
  • حذف کانال های گرمایشی
  • کاهش فوق العاده ابر حرارتی در زیر سقف
  • کاهش حداقل ۵۰ درصدی مصرف سوخت
  • کاهش حداقل ۹۰ درصدی مصرف برق
  • کنترل خودکار دمای گلخانه
  • کاهش هزینه های نگهداری
  • عدم اشغال فضای فیزیکی مفید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *