گرمایش گلخانه با گرماتاب

گرمایش گلخانه ها با هیتر تابشی گرماتاب

در حال حاضر به نحوه گرمایش گلخانه های کشور، از روش های گرمایش همرفتی (جابجایی هوای گرم) مانند بخاری ها و هیترهای کارگاهی، کوره های هوای گرم، چهار شاخ و انواع دستگاه‌های پرمصرف و کم بازده استفاده می‌شود. شایان ذکر است تمامی روشهای قدیمی با توجه به انتقال انرژی گرمایی به هوا و در نتیجه حرکت هوای گرم به سمت بالا به جهت سبکی هوای گرما، عمده انرژی از طریق سقف و دیواره ها اتلاف می گردد. این درحالی است که تامین گرمایش در گلخانه ها با استفاده از دستگاهها  گرمایش تابشی گرماتاب می‌تواند ضمن صرفه جویی بالا در مصرف انرژی،  تامین گرمایش یکنواخت در سطح مساحت گلخانه را به همراه داشته باشد. برای دریافت اطلاعات جهت تامین گرمایش گلخانه ها  با استفاده از هیتر های گرمایش تابشی گرماتاب، کاتالوگ را دریافت نمایید.

عملکرد دستگاه‌های تابشی گرماتاب

در هیترهای گرمایش تابشی گرماتاب، گاز طبیعی توسط مشعل مخصوص، درون لوله هایی با ضریب تابش زیاد می سوزد. حرارت ایجاد شده به امواج مادون قرمز تبدیل شده و بوسیله سطوح منعکس کننده (Reflector) که بشکل ذوزنقه در قسمت بالای دستگاه قرار گرفته، به نقاط مورد نظر می تابد. این امواج بنا بر خاصیت خود در اثر برخورد به اجسام به گرما تبدیل شده و احساس بسیار مطلوبی نظیر حرارت خورشید در انسان ایجاد می کند. قسمتهای اصلی این دستگاه شامل مشعل مخصوص تابشی، لوله‌های تابشی، رفلکتور و فن می‌باشد. شرکت ایران مشعل تحت لیسانس کمپانی امبیراد انگلستان در سالهای اخیر موفق به اجرای پروژه‌های متعددی در سطح کشور گردیده است.

دستگاه‌های تولیدی این شرکت با استفاده از قطعات اصلی و بسیار با کیفیت تولید شده و کلیه دستگاههای شامل ۵ سال گارانتی فن و مشعل و ۱۰ سال کلیه لوله ها میباشد. کلیه دستگاهها دارای نشان ملی استاندارد ایران و مطابق با استاندارد اروپایی BS EN416-1:1999 تولید می‌گردد. همچنین لوله‌های تابشی از آلیاژ مخصوص آلومینایز یا استیل با رنگ مخصوص با ضریب تابشی بالا تولید می‌شود. رفلکتورهای دستگاه از جنس استنلس استیل بگیر ساخته می‌شود و فن دستگاه با الکتروموتور مقاوم در برابر حرارت و پروانه مخصوص تولید و فشار استاتیک و دبی مناسب جهت احتراق با راندمان بالا را فراهم می‌سازد.

با بکارگیری سیستم گرمایش تابشی در گلخانه ها، دمای خاک از دمای هوای محیط بیشتر شده که این امر منجر به کاهش اتلافات حرارتی و مصرف سوخت برای تامین گرمایش گلخانه خواهد شد . مطالعات و تحقیقات گستردهای در استفاده سامانه های گرمایش تابشی در گلخانه ها توسط بسیاری از کشورهای پیشتاز در زمینه تولید محصولات گلخانه ای صورت گرفته که این امر  منتج به تأیید سامانه های مزبور توسط انجمن سازندگان گلخانه آمریکا گردیده است.

بیشتر بخوانیدبرگشت
گرماتاب برای گرمایش گلخانه

مقایسه روش‌های مختلف تامین گرمایش در گلخانه ها

در روش تامین گرمایش با هوای گرم مانند یونیت هیترها، بخاری ها و جت فن ها به جهت سبک شدن هوای گرم و تجمع آن در زیر سقف گلخانه ها، درجه حرارت زیر سقف به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته که این امر موجب  تبادل حرارت با خارج سالن و افزایش تلفات حرارتی می گردد. موضوع فوق به جهت بالا بودن رطوبت در گلخانه ها موجب ایجاد میعان و ریزش قطرات بارانی از سقف و همچنین ایجاد شبنم روی سطح گیاه شده و  آفات و بیماری های مربوطه را به طور فزاینده ای افزایش میدهد. همچنین در این روش ها معمولاً درجه حرارت سطح خاک به طور مطلوب تأمین نمی گردد.

تامین حرارت در سامانه های تابشی از طریق امواج مادون قرمز منتقل شده که این امواج پس از برخورد با سطح گیاه و بستر آن جذب و تبدیل به گرما می شود. در این روش درجه حرارت زیر سقف چندان افزایش نمی‌یابد و تلفات حرارتی از سقف کم بوده و مصرف سوخت به طور قابل ملاحظه ای کاهش می‌یابد. گرماتاب حرارتی نظیر حرارت خورشید را فراهم مینماید. در این حالت درجه حرارت سطح خاک و سطح گیاه از درجه حرارت هوای گلخانه اندکی بالاتر است که این مساله در نهایت باعث عدم ایجاد بیماری های منتقل شونده به علت خیس بودن سطح گیاه و یا گردش هوا می‌گردد. کاهش حدوداً %۵۰مصرف سوخت و ۹۰%مصرف برق و عدم اشغال فضای فیزیکی در سالن از  مزایای دیگر دستگاه گرماتاب نسبت به سایر سیستم های گرمایشی متداول برای گرمایش گلخانه ها می باشد.

گرماتاب در گلخانه

بهترین روش تامین گرمایش گلخانه 

با توجه به ذخایر محدود سوختی در جهان و نیاز رو به رشد بشر قیمت سوخت همواره رو به افزایش بوده است. در این میان استفاده از تکنولوژی های جدید در کاهش مصرف انرژی و افزایش کارآیی در هر زمینه ای مد نظر قرار گرفته است. گلخانه داران و پرورش دهندگان گیاهان نیز از این موضوع مستثنی نبوده و همواره در پی افزایش محصولات خود از طریق بکارگیری فن آوری های روز می باشند.

گرمایش تابشی مفهومی متفاوت با آنچه که پرورش دهندگان و گلخانه داران از سیستم های گرمایشی انتظار دارند می باشد. گلخانه‌داران به روش سنتی به اندازه‌گیری و کنترل دمای هوای گلخانه تکیه می‌کنند، چنانکه تمامی دستورالعمل‌های مربوط به بهترین شرایط کشت براساس دمای هوا می باشد. معمولاً ترموستات‌های مخصوصی در محیط نصب می‌شوند تا دمای هوا را دقیق‌تر اندازه بگیرند.

ولی گرم کننده های تابشی نوع نگرش پرورش دهنده را نسبت به کنترل محیطی گلخانه تغییر می دهد.

گرمایش گلخانه

اثرات مفید دستگاه‌های گرمایش تابشی در شبیه‌سازی کارکرد گرمایی خورشید، ثابت شده است. این دستگاه‌ها از سال ۱۹۷۰ با اثربخشیی و کارایی بالایی در گلخانه‌های صنعتی نصب شده است. پرورش دهندگان گیاه در طول سالیان گذشته به این نتیجه رسیده‌اند که این دستگاه‌ها از جنبه‌های مختلفی برای گلخانه‌ها مفید واقع شده و حتی بیش از حد انتظار آنها ظاهر شده‌اند.

این سیستم با طراحی، نصب و کاربری صحیح می‌تواند مزایای متعددی را نسبت به سیستم‌های گرمایشی رایج ایجاد نماید. گلخانه داران معمولاً قبل از استفاده از این سیستم از خود می پرسند:

این سیستم چگونه کنترل می شود؟ آیا گیاهان به صورت یکدست و یکنواخت رشد خواهند کرد؟ آیا کیفیت بالاتر می رود؟ آیا زمان رشد کوتاهتر می شود؟

هیتر تابشی در گلخانه

این سوال بوجود می آید که اگر گرما به سمت بالا می رود پس سیستم گرمایش تابشی که در ارتفاع بالای گلخانه نصب می شود چگونه می تواند گرمایش را تامین کند. گرما نوعی از انرژی است. انرژی گرمایی تابشی به سمت اشیاءای که باید گرم شوند جهت داده می شود. هوای گرم در مجاورت هوای سرد به بالا رانده می شود اما انرژی گرمایی تابشیی تا وقتی که توسط جسمی جذب نشده است به گرما تبدیل نمی شود. با توجه به این اصل پرورش دهندگان گیاهان و گلخانه داران به این نتیجه می رسند که استفاده از سیستم گرمایش تابشی برای گرم کردن گیاهان، خاک و هر شئ دیگری در گلخانه بسیار پر بازده خواهد بود. کنترل دمای گیاهان آسان و دقیق خواهد شد زیرا دستگاهی که برای اندازه گیری دما به کار گرفته خواهد شد همان گرمای تابشی را دریافت خواهند کرد که گیاهان دریافت می کنند. قرار دادن سنسور اندازه گیری دما درون محفظه ای در معرض هوا مانع از تابش امواج گرمایی به آن شده و فقط می تواند دمای هوا را نشان دهد نه دمای اجسام را. همچنین در سیستم گرمایش تابشی دمای هوا بین ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد کمتر از دمای هوای مورد نیاز در سیستم های گرمایش هوای مرکزی برای رسیدن به دمای مطلوب برای گیاهان و خاک می باشد.

تامین گرمایش گلخانه یکی از نیازمندی های مهم در سالنهای گلخانه میباشد. روش های مرسوم و قدیمی جهت تامین گرمایش گلخانه ها، استفاده از روش همرفتی مانند بخاری ها میباشد. اتلاف انرژی در روش تامین گرمایش به روش همرفتی به واسطه تبادل دمایی از سقف و دیواره ها بسیار بالا بوده و در بسیاری موارد مقرون به صرفه نمیباشد.

در روش فوق علاوه بر اتلاف انرژی زیاد، مواردی از قبیل ایجاد شبنم بر روی سطح گیاهان و ریزش قطرات آب از روی سقف بر روی سطح گیاهان را خواهیم داشت. تولید میعان یا شبنم و مرطوب شدن سطح گیاه منجر به ایجاد قارچ و آفات در گلخانه میشود. دراین روش مساحت سالن گلخانه و بستر خاک سرد بوده و ریشه گیاه به دمای مورد نیاز نمیرسد.

این در حالی است که در تامین گرمایش با استفاده از روش گرمایش تابشی گرماتاب، انرژی حرارتی با الهام از طبیعت همچون خورشید  امواج تابشی را به سطح، ریشه و خاک گیاه منتقل نموده و دمای مورد نیاز گیاه را تامین مینماید. در این روش اختلاف حرارتی بین سقف و نقاط نزدیک به کف کم بوده و از تجمع حرارتی زیر سقف جلوگیری میگردد.

از اینرو اتلاف حرارتی از سقف گلخانه بسیار ناچیز بوده و موجب کاهش چشمگیر اتلاف حرارتی و انرژی مصرفی میگردد. گرمایش تابشی در گلخانه همانند تابش خورشید، گرما را برای گیاهان فراهم مینماید. صرفه جویی حداقل ۵۰ درصد گاز و ۹۰ درصد برق مصرفی از مزایای مهم دستگاههای گرمایش تابشی گرماتاب میباشد.

در این روش به دلیل عدم جابجایی هوا در سالن گلخانه، کیفیت هوای گلخانه بسیار مطلوب بوده و نیاز به ورود هوای تازه به میزان بالایی کاهش می یابد. همچنین به جهت نصب و استقرار دستگاه های گرماتاب در ارتفاع، سطح فیزیکی از سالن اشغال نمیکند. امکان نصب ترموستات بر روی دستگاههای گرماتاب یکی از قابلیت های مهم دستگاه های گرمایش تابشی گرماتاب میباشد. در این روش در صورت خرابی در مشعل هر یک از دستگاه ها، تامین گرمایش دچار مشکل نمیشود.

مزایای تامین گرمایش تابشی در گلخانه

مزایای-گرماتاب-گلخانه-500x400

 • تامین گرمایش مطلوب در کف و ریشه گیاه
 • حذف آب از سیستم گرمایش
 • حذف کانال های گرمایشی
 • کاهش فوق العاده ابر حرارتی در زیر سقف
 • کاهش حداقل ۵۰ درصدی مصرف سوخت
 • کاهش حداقل ۹۰ درصدی مصرف برق
 • کنترل خودکار دمای گلخانه
 • کاهش هزینه های نگهداری
 • عدم اشغال فضای فیزیکی مفید

صرفه‌جویی در مصرف انرژی (برق و گاز)

نخستین مزیت اینست که تبدیل سوخت گاز طبیعی یا گازوئیل به گرمای تابشی بسیار پر بازده است. چرا که با روش تابشی امکان جهت دهی انتقال حرارت به کف سالن ایجاد می‌شود و می‌توان گرمای یکنواخت و متوازنی را در گلخانه توزیع نمود. یکی از مهمترین دلایل مصرف کمتر برق، عدم وجود فن دمنده است.

اتلاف انرژی کمتر در تامین گرمایش با گرماتاب

در نتیجه دریافت مستقیم تابش و انتقال آن به اطراف که در بالا ذکر گردید، دمای خاک و گیاه اصولاً‌حدود ۰C7/1 بیشتر از دمای هوای محیط است. این اختلاف دما به اندازه‌ای نیست که باعث طبقه طبقه شدن گرما در گلخانه شود (پایین سردتر- بالا گرم‌تر) در نتیجه دمای هوا از سطح خاک تا بالا یکنواخت باقی می ماند. این در حالیست که در گرمایش سنتی براساس هوای گرم به ازای هر ۳۰cm ارتفاع که از سطح خاک بالاتر برویم دما حدود ۰C 5/0 افزایش می‌یابد و نهایتاً هوای قسمت رأس گیاه حدود ۵/۵ الی ۰C 3/8 بیشتر از مقدار مطلوب می باشد. از سوی دیگر این دمای بالاتر باعث می شود اختلاف دمای بیرون و درون در محل دیواره‌ها بیشتر باشد که موجب می‌شود در اینگونه گلخانه‌ها اتلاف حرارتی بیشتر از زمانی باشد که از سیستم تابشی استفاده می‌شود. طبق استاندارد ASHRAE اتلاف حرارتی سالن‌هایی که به گرمایش تابشی مجهز شده‌اند ۱۵ الی ۲۰ درصد کمتر در نظر گرفته می‌شود در حالیکه در سیستم‌های هوای گرم باید مقدار اتلاف حرارتی ناشی از تجهیزات و ناکارایی سیستم را نیز به مجموع اتلاف حرارتی اضافه نمود.

کاهش بیماری در گلخانه ها

گرمایش گلخانه با یک سیستم گرمایشی قوی و کارآمد عامل محیطی بیماری زایی را حذف می نماید. این عوامل به صورت مثلث  بیماری در زیر نشان داده شده است.

تامین گرمایش محیط گلخانه
گرمایش گلخانه با دستگاه های تابشی

در اکثریت موارد تر بودن گیاه (رطوبت آزاد روی سطح گیاه) عامل اصلی بسیاری از بیماری ها است که با گرمایش تابشی کاملا برطرف میگردد.

طبق نظر گیاه پزشکان، خیس بودن سطح گیاه بیماری های زیر را ایجاد یا تشدید می نماید:

 • لکه های قارچی بزرگ
 • کپک پردار
 • لکه های باکتریای روی برگ ها
 • قارچ خاکستری
 • زنگ زدگی برگ ها
 • پوسیدگی ریشه

ایجاد گرمایش در مکان‌های مورد نیاز

گیاهان معمولاً در سه ناحیه پرورش داده می‌شود:

روی کف زمین، روی شاخه‌های بالارونده، بصورت آویزان از سقف

با سیستم های هوای گرم سخت‌ترین قسمت کار، گرم کردن گیاهان روی کف زمین می‌باشد. وقتی گیاه بعد از فصل سرمای قبل کاشته می شود زمین سرد یا حتی یخ زده است که عامل تأخیر در رشد گیاه می باشد. وقتی گیاه روی شاخه‌ها هست و از کف فاصله دارد به علت طبقه طبقه شدن گرما از پایین به بالا ترموستات معلق در هوا و نزدیک بالای گیاه قرار می‌گیرد. گیاهانی که در سبدهای آویخته رشد می‌کنند به محل تجمع هوای گرم در بالای فضا نزدیکترند و در نتیجه کنترل دمایی کمتری روی گیاهان بالایی وجود دارد.

در سیستم تابشی خاک گرم شده و ریشه را فعال می‌نماید تا گیاه سریعتر رشد کند. تمامی بدنه گیاه و خاک نیز گرما را دریافت کرده و در محیط پخش می‌کنند و در نتیجه در فضای گلخانه دما از سطح خاک تا بالای گلخانه اختلاف بسیار کمی را نشان می‌دهد.

گرماتاب را می‌توان با لامپ فلورسنت مقایسه کرد که پوشش پراکنده و غیر متمرکز دارد. در نتیجه مکان‌هایی که در سایه قرار می‌گیرند وجود ندارد زیرا آن قسمت‌ها از محل‌های مجاور و نیز هوای گرم شده گرمای لازم را دریافت می‌کنند.

استفاده مفید از کل فضای کف و بالای گلخانه

 گرمایش یکنواخت باعث افزایش ناحیه مناسب برای پرورش گیاهان می شود زیرا اختلاف دما بین نقاط مختلف بسیار کم خواهد بود.

از زمانیکه دستگاه های گرماتاب برای گرمایش گلخانه طراحی شدند پرورش دهندگان دریافتند که می توانند از فضای موثر بیشتری برای پرورش گیاهان استفاده کنند. کناره ها و گوشه های انتهایی دیوارها که با سیستم گرمایش هوا به خوبی گرم نمی شوند با استفاده از این سیستم بطور کامل گرم خواهند شد. بدین ترتیب می توان چند لایه از گیاهان را از کف تاسقف گلخانه با دمای یکنواخت پرورش داد. بسیاری از سیستم های گرمایش تابشی برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان طراحی می شوند. با استفاده از این سیستم می توان از گیاهانی که می باید در فضای باز بیرون از گلخانه نیز پرورش یابند در برابر خطر یخ زدگی محافظت نمود.

گرمایش سریع فضا

در لحظه ای که مشعل شروع بکار کرده و شعله ایجاد می شود لوله های آتش خوار به سرعت گرم می شوند. در مدت چند دقیقه می توان گرمای حاصل از تشعشع لوله هارا براحتی احساس کرد. این زمان بسیار کمتر از مدت زمانیست که سیستم گرمایش هوا برای گرم کردن و دمیدن هوا به گلخانه احتیاج دارد.

اطمینان بالا بعلت وجود چند مشعل در سیستم

بر خلاف سیستمهای سنتی که یک یا حداکثر دو مشعل دارند در این سیستم هر دستگاه مشعل مجزا داشته و مشعل های مختلف به یکدیگر بستگی ندارند. بنابراین اگر یکی از مشعل ها کار نکند سایر مشعل ها به عملیات خود ادامه می دهند.

یکنواختی گرما در طول و عرض گلخانه

هنگامی که گلخانه ای فقط برای پرورش گیاهان در یک فصل به کار می رود این امر بسیار مورد اهمیت است که همگی محصولات در موعد مقرری به رشد کافی رسیده باشند. بنابراین پرورش دهندگان باید کنترل دقیقی بر روی دمای کل گلخانه داشته باشند. گوشه ها و کناره دیوارهای انتهایی که به خوبی گرم نمی شوند باعث از دست دادن زمان مورد نیاز برای پرورش گیاهان می شوند. با طراحی ونصب صحیح دستگاه های گرماتاب اختلاف دمایی کمتر از ۵/۰درجه سانتیگراد را در ۹۵%سطح گلخانه می توان انتظار داشت. این کنترل دمایی منافع شگفت انگیزی برای گلخانه دارانی که خواهان بدست آوردن بالاترین کیفیت و بیشترین محصول می باشند در بر خواهد داشت.

دمای یکنواخت گیاه در طول روز و شب

در طول روز گلخانه هایی که در معرض نور خورشید قرار دارند به دلیل جذب آن از طریق گیاهان، خاک، راهروی عبوری و تجهیزات گلخانه به گرمای کمتری نسبت به شب احتیاج دارند. هنگامیکه این اجسام گرمایش تابشی را دریافت می کنند گرم شده وپس از آن شروع به تابش به اطراف می نمایند که این امر باعث گرم شدن هوای محیط نیز خواهد شد. روش های گرمایش سنتی دمای خاک و گیاه را همانندخورشید بالا نمی برند. بنابراین وقتی گیاه سرد می شود این سیستم فقط از هوا برای گرم کردن آن استفاده می کند. نوسان دمای گیاهان اثرات مخربی بر روی آن ها دارد. اگرچه در این گونه سیتم ها گلخانه دارها تلاش می کنند دمای هوا را ثابت نگاه دارند اما دما ی گیاهان در شب کاهش خواهد یافت. اما در سیستم گرمایش تابشی بدلیل آنکه گیاه گرم می شود و نه هوا دمای گیاه چه در شب و چه در روز بیشتر از دمای هوای اطراف آن خواهد بود. همان طور که خورشید دمای گیاهان را بالاتر از دمای محیط آن نگه می دارد.

ایجاد نشدن شوک حرارتی در زمان قطعی و خاموشی سیستم بعلت وجود منبع حرارتی عظیم توسط خاک و گیاهان

از آنجا که انرژی گرمایش تابشی به سمت پایین و به خاک و گیاه تابیده می شود حتی در شب های سرد بدلیل گرم بودن توده عظیم خاک می توان از گرم بودن بستر گیاه اطمینان خاطر داشت.

تأثیر مثبت امواج گرمایی بر بافت گیاه

از آنجائیکه دمای هوا معیار مناسبی برای دمای گیاهان نیست با استفاده از سیتم گرمایش تابشی می توان دمای دقیق گیاهان را بدست آورد.

خشک شدن رطوبت راهروهای مابین ردیف‌های کاشت

در کف گلخانه ها با راهروهای سیمانی استفاده از گرمایش تابشی باعث خشک شدن سریع آن ها می گردد. این راهرو ها همانند سایر اجسامی که در معرض دستگاه های گرماتاب قرار می گیرند گرما را جذب کرده و به سرعت خشک می شوند.

تعمیر و نگهداری آسان

سیستم های گرماتاب دارای دستورالعمل نگهداری ساده ای می باشند. از آنجائیکه سیستم های گرماتاب دارای تجهیزات کم و ساده ای بوده  و این اجزا براحتی قابل  رویت و بررسی می باشند بنابراین امکان خرابی آن ها نسبت به سایر سیتم ها کمتر بوده و عیب یابی و تعمیر آن ها نیز به مراتب آسان تر خواهد بود.

سایر مزایای هیتر تابشی گرماتاب در گلخانه

کاهش نسبی رطوبت در سقف گلخانه که با این سیتم ایجاد می شود باعث کاهش ابر حرارتی و عدم میعان ناشی از آبیاری (پاشش قطرات بارانی از سقف) می گردد.

با توجه به اینکه سیستم هوای سالن نیاز به تزریق  CO₂ برای مصرف گیاهان دارد و احیای آن در فصول سرد به صورت عادی یعنی باز کردن پنجره ها به علت پرت حرارت زیاد در سیستم کنوکسیون امکان پذیر نمی باشد با استفاده از سیستم گرمایش تابشی می توان بدون صرف هزینه گزاف و خرید CO₂ باعمل تهویه CO₂  مورد نیازبه سالن تزریق کرد.

به دلیل نصب در ارتفاع بالا امکان سرقت ویا دستکاری توسط افراد متفرقه امکان پذیر نمی باشد.

با توجه به گرم شدن یکنواخت گلخانه و عدم نیاز به خرید تونل باد تجهیزات و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

سرمایه‌گذاری کم تر در مقایسه با موتورخانه و لوله‌کشی آب گرم یا بخار

نصب در فاصله مناسب نسبت به گیاه و جلوگیری از هرگونه آسیب

تنظیم رطوبت هوا

کاهش بیماری‌های منتقل شونده از راه هوا

بازگشت سرمایه در مدت زمان تقریبی ۲ سال

زمان مناسب جهت نصب گرماتاب در گلخانه‌ها

مناسب ترین زمان جهت نصب گرماتاب در یک گلخانه در حال ساخت، زمانی است که اجرای سقف سالن کامل گردیده است. پس از نصب ، درسالنهای گلخانه عملیات مربوط به لوله‌کشی و کابل کشی صورت میپذیرد.

به منظور نصب هیتر لوله ای سقفی گرماتاب در صورتی که همه امکانات نصب از جمله بالابر مناسب مهیا باشد حدود ۴ ساعت کاری میتوان زمان پیش بینی نمود.

نگهداری سیستم گرمایش  گلخانه

با شروع فصل سرد سال، توصیه می‌شود تا سرویس و نگهداری هیتر های تابشی گرماتاب در برنامه گلخانه داران قرار گیردتا از عملکرد صحیح دستگاه و روشن شدن همه هیترهای تابشی گرماتاب اطمینان حاصل گردد.

در واقع هر دستگاه گاز سوز برای بررسی ایمنی و سطح عملکرد آن، به رسیدگی سالیانه نیاز دارد. کارشناسان فنی شرکت گرماتاب که صلاحیت تخصصی آنها اثبات گردیده است نسبت به کنترل مشعل و کیفیت وضعیت شعله هیترهای گرماتاب اقدام مینمایند. اینکه شعله هیتر گرماتاب به صورت احتراق کامل و  به‌خوبی می‌سوزد یا خیر بسیار مهم میباشد. همچنین وضعیت خروجی محصولات احتراق و عملکرد فن گرماتاب میبایست کنترل و بازدید گردد.

کنترل وضعیت رفلکتورها و نظافت آنها و بررسی وضعیت بازتابش نیز از فعالیت های سرویس و نگهداری گرماتاب ها میباشد. تمیز بودن سطح رفلکتورها، می‌توانید عملکرد بازتابش را تا حد بالایی بهینه و افزایش دهد.

نکات مهم در انتخاب سیستم گرمایش تابشی با کیفیت جهت تامین گرمایش گلخانه

انتخاب یک دستگاه تابشی ایمن و باکیفیت از مهمترین موضوعات، در ساخت و تجهیز یک گلخانه میباشد. شرکتی که بتواند به تعهدات خود در فصول سرد سال در خصوص ارایه خدمات مناسب و کیفیت عمل نماید.

در تامین گرمایش گلخانه میبایست ابتدا مد نظر داشت که گیاهان موجود در گلخانه جهت کشت به چه دمایی نیاز دارد. در این رابطه میبایست شرایط ابعادی و نوع پوشش و سازه گلخانه، نوع سوخت مصرفی و بودجه مورد نظر نیز مورد توجه قرار گیرد. شرایط محیطی خارج از گلخانه به لحاظ برودت نیز از موارد مهم میباشد.

مساحت و ابعاد سالن گلخانه و میزان بزرگی مساحت آن از این جهت مهم میباشد که هر چه میزان مساحت گلخانه‌ و فضای آن بزرگتر باشد، جهت گرم نمودن گلخانه و یکنواخت نگه داشتن دما به تجهیزاتی با ظرفیت حرارتی بالاتری نیاز میباشد.

تناسب در انتخاب سیستم گرمایشی با نیازمندی های گلخانه میتواند احتمال موفقیت را بسیار افزایش دهد. نوع پوشش و عایق بندی سازه میتواند بر محاسبات مرتبط با میزان ظرفیت حرارتی مورد نیاز تاثیر مستقیم داشته باشد.

تعداد  گرماتاب و ظرفیت حرارتی

تعداد  گرماتاب و ظرفیت حرارتی آن با ابعاد و مساحت گلخانه مرتبط بوده و میتواند از یک تا دها دستگاه برای آنها مد نظر قرارداد. در صورت تمایل به جلوگیری از اتلاف حرارتی در گلخانه میتوان از طریق عایق بندی مناسب، مصرف انرژی را به شدت کاهش داد.

نوع سقف، دیواره‌ها و درزهای موجود در سازه گلخانه، میبایست بررسی شده تا از اتلاف حرارتی و انرژی جلوگیری نمود. بدیهی است  با  استفاده از عایق بندی مناسب، میتوان دمای مورد نظر در گلخانه را بدون کارکرد بیش از اندازه‌ی گرماتاب، تامین نمود.

صرفه جویی در هزینه ها

موارد متعددی در بازگشت سرمایه در گلخانه ها وجود دارد. در مناطق سردسیراستفاده از روشهای بهینه گرمایش تابشی گرماتاب، میتواند بازگشت سرمایه را تسریع نماید.

در شرایط نرمال میتوان انتظار داشت، کلیه هزینه‌های مربوط به خرید هیتر تابشی گرماتاب از طریق کاهش مصرف گاز و برق، حداکثر در دو سال مستهلک شود. همچنین  مزیت‌هایی مثل افزایش میزان محصول در گلخانها نیز میتواند به عنوان ارزش افزوده در موضوعات اقتصادی منظور نمود.