کولر صنعتی ۲۴۰۰۰ با پد سلولزی و فن آکسیال

کاهش چشمگیر صدا نسیت به مدل‌های مشابه

بکارگیری موتور ۹۰۰ ساخت شرکت موتوژن

کاهش قابل توجه مصرف برق نسیت به دیگر کولر‌های صنعتی

طولانی ترین گارانتی حوزه سرمایشی شامل ۲ سال موتور و ۵ سال گارانتی بدنه

کولر صنعتی مدل 24000

کولر ۲۴۰۰۰ با پد سلولزی و فن آکسیال

کاهش چشمگیر صدا نسبت به مدل‌های مشابه

بکارگیری موتور ۹۰۰ RPM ساخت شرکت موتوژن

کاهش قابل توجه مصرف برق نسبت به دیگر کولر‌های صنعتی

طولانی ترین گارانتی حوزه سرمایشی شامل ۲ سال موتور و ۵ سال گارانتی بدنه

کولر صنعتی آکسیال با پد های سلولزی صنعتی به منظور کاهش دما و خنک نمودن انواع سالن ها و فضاهای بزرگ از قبیل سوله، ورزشی، تعمیرگاه، مرغداری و گلخانه کاربرد دارد. کولرهای صنعتی یکی از پر استفاده ترین دستگاه ها در ایران و سایر کشورها به منظور تامین سرمایش در محیط های بزرگ است.

راهکارهای قدیمی در نحوه تامین سرمایش، همواره با مشکلات مختلفی از قبیل پایین بودن راندمان، اتلاف انرژی و عدم امکان تامین سرمایش به صورت موثر و مناسب برای شرایط آب و هوایی ایران همراه بوده است.

کولرصنعتی آکسیال تولیدی با کیفیت در شرکت ایران مشعل، با بهره مندی از پدهای سلولزی صنعتی بسیار مرغوب و همچنین انتقال قدرت کوبله مستقیم و مصرف برق ناچیز نسبت به کولر های مشابه، راهکاری اثربخش و مطلوب جهت تامین سرمایش فضاهای صنعتی و عمومی ایجاد نموده است.

کاتالوگ معرفی و مشخصات کولرصنعتی

کولر صنعتی با فن آکسیال و پد سلولزی

شرکت ایران مشعل با پشتوانه ای مشتمل بر چهار دهه حضور فعال در صنعت تاسیسات و همچنین بنیان گذار تولید دستگاه های گرمایش تابشی در کشور مفتخر است در طی سالیان گذشته، تامین گرمایش بسیاری از سالن های مختلف صنعتی از جمله ایران خودرو، سایپا، کرمان موتور و بهمن موتور و صد ها کارخانه کوچک و بزرگ را در رزومه خود داشته باشد. همچنین شرکت ایران مشعل با تولید کولر های صنعتی، موفق به تامین سرمایش سالنهای مختلف و صادرات این محصول به خارج از کشور گردیده است.

پدهای سلولزی مورد استفاده در کولر های صنعتی

پد سلولزی چست و چه  مزایایی نسبت به پوشال های معمولی دارد؟

در کولر های ۲۴۰۰۰ به جای پوشال های قدیمی از پد های سلولزی استفاده میشود این پدها جایگزین بسیار عالی برای پوشال های قدیمی در کولر است. پدهای سلولزی با ورق های موجی شکل که قابلیت جذب آب فراوانی را دارا میباشند برودت بسیار بالاتری را در محیط اطراف ایجاد می نمایند. این پدها از لایه های فشرده ورق های موجی شکل کاغذ کرافت تشکیل شده است.

این محصول در کولرهای صنعتی جهت تامین برودت و ایجاد سرمایش تبخیری به عنوان نقش یک میانه (واسط) عمل مینماید. این درحالی است که استفاده از پوشال های قدیمی در کولرهای صنعتی بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه، با جذب گرد و غبار و ایجاد رسوب  آهکی، اثر بخشی خود را از دست میدهند.

پد های سلولزی در مقایسه با پوشال های قدیمی دارای ماندگاری و مقاومت بسیار بالاتری بوده و در نتیجه عمر مفید این پد ها در کولر های صنعتی نسبت به پوشال حداقل پنج برابر میباشد. میزان ۴ تا ۵ برابری سطح تبخیر در پدهای سلولزی در مقایسه با  پوشال های قدیمی مزیتی مهم میباشد.

پد سلولزی در کولرهای صنعتی آکسیال۲۴۰۰۰ دارای طول موج ۷ میلی متر بوده که با روی هم قرار گرفتن آنها زاویه نود درجه را تشکیل میدهند. در صنعت تاسیسات این پدها به پد سلولزی مدل ۷۰۹۰ شناخته میشوند. از این مدل‌ها پدها در کولرهای صنعتی و همچنین در دیوارهای سالن‌های گلخانه ها و مرغداری استفاده می شود.

فرایند کار کولر و کاهش دمای هوا

خاصیت مویینگی در پدهای سلولزی کولرهای صنعتی

 به قابلیت بالا رفتن یک مایع از فضای باریک بر خلاف نیروی گرانش و بدون کمک جانبی دیگر را خاصیت مویینگی می گویند. به عبارتی دیگر خاصیت مویینگی منتج از نیروهای چسبندگی سطحی است.

به طور مثال اگر یک لوله‌ی شیشه‌ای بسیار نازک و باریک را در درون آب قرار دهیم آب در درون لوله بر خلاف جهت قانون جاذبه بالا میرود. این در حالی است که اگر همین لوله را در مایعی همچون جیوه قرار دهیم، مایع جیوه از سطح قبلی خود پایین‌تر قرار میگیرد.

در طبیعت موارد مختلفی از مویینگی میتوان مشاهده نمود. خاصیت مویینگی را میتوان در بسیاری از درختان و گیاهان مشاهده نمود. در گیاهان آب از ساقه و تنه و همچنین شاخه‌های درختان بالا رفته و در برگ‌ها تبخیر میگردند.

اگر مقداری رنگ در آب حل کرده و ساقه کرفسی در آن قرار دهیم از طریق خاصیت مویینگی، آب رنگی به مرور زمان بر خلاف جاذبه از ساقه بالا رفته و کل برگ‌های کرفس را در بر میگیرد.

در پدهای سلولزی با توجه به تخلخلی که در کاغذ کرافت وجود دارد بر اثر پدیده مویینگی، آب در کل سطح پد سلولزی جاری میگردد. و این امر موجب میگردد هیچ نقطه‌ی در پد سلولزی خشک نمانده و مقدار قابل توجهی از آب را در خود نگهداری نماید. استفاده از پد سلولزی در کولرهای صنعتی موجب صرفه جویی بالا در مصرف آب میگردد. کاغذ کرافت موجود در ایران به صورت خام از کشورهای اروپایی وارد میشود.

خاصیت مویینگی که در پد سلولزی کاربرد دارد
ورود هوای گرم به داخل کولر و خروج هوای خنک از آن

  گارانتی معتبر و بلند مدت  شرکت ایران مشعل کلیه کولر های صنعتی تولیدی خود را با  دو سال گارانتی موتور و پنج سال گارانتی بدنه عرضه مینماید.  

 «« جدول مشخصات فنی در جدول زیر برخی از مشخصات کولر صنعتی آکسیال ۲۴۰۰۰ را مشاهده می کنید »»

ارتفاع  :  ۲۲۰ سانتی متر طول = ۲۰۰  سانتی متر عرض تقریبی = ۸۰ CM جنس ورق = گالوانیزه
پوشش رنگ = الکترواستاتیک انتقال قدرت = کوبله ای مستقیم سرعت جابه جای هوا = ۵ M/S

کاهش میزان صدا در مقایسه با سایر محصولات مشابه

صدای کمتر در کولرهای صنعتی آکسیال۲۴۰۰۰  در مقایسه با سایر محصولات مشابه به اندازه قابل ملاحظه ی کمتر می باشد که این امر موجب ایجاد آرامش بیشتر در محیط کاری میگردد.

آیا کولر های صنعتی آکسیال نیاز به کانال کشی دارند؟

در این مدل از کولر های صنعتی نیاز به انجام کانال کشی نبوده و این امر به دلیل فن های به کار رفته میباشد. میزان جابجایی هوای بالا با سرعت و فشار کم و به میزان ۴۰۰۰۰ متر مکعب وارد محیط میگردد. عدم نیاز به کانال کشی از مزایای مهم این کولرها بوده زیرا هر نوع کانال کشی با توجه به افت فشاری که به وجود می اورد سبب کاهش چشمگیر عملکرد دستگاه می شود.

نصب اینورتر بر روی کولرصنعتی

با تعبیه اینورتر و تابلو برق بر روی کولر صنعتی میتوان دور موتور دستگاه را کنترل نموده و از اتلاف حرارتی جلوگیری و همچنین از مصرف انرژی بالا جلوگیری نمود.

محل قرار گیری و نصب کولر صنعتی

پیشنهاد می شود به منظور افزایش عملکرد و بازدهی، کولر صنعتی را در ارتفاع حداقل چهار متری در محل های مشخص شده در دیوار سوله ها قراردهیم. هر عدد کولر صنعتی آکسیال۲۴۰۰۰ میتواند فضایی به میزان ۲۰۰۰ متر مکعب (در صورت عدم وجود منبع حرارتی) را پوشش دهد.

عدم کانال کشی در کولرهای صنعتی

برخی دیگر از مزایای کولر صنعتی

 • صرفه جویی در مصرف آب و برق
 • امکان نصب ترموستات به منظور کنترل موثر تر دمای محیط
 • امکان نصب اینورتور جهت تنظیم و کنترل دور موتور
 • استفاده از پد سلولزی به جای پوشال
 • امکان اضافه نمودن چرخ به دستگاه در جهت قابل حمل نمودن آن
 • قابلیت استفاده از مواد ویژه جهت ضد عفونی و ایجاد رایحه خوش در محیط
 • قابلیت استفاده از برخی از ماده ها به منظور سمپاشی در گلخانه ها
 • افزایش سطح تبخیر حدود پنج برابری در مقایسه با پوشال‌های کولر
 • افزایش طول عمر پدهای سلولزی در حدود پنج برابر
 • امکان جابجایی پر قدرت هوا در حدود پنج متر بر ثانیه

قیمت کولر صنعتی

یکی از موارد مهم در تعیین قیمت کولر صنعتی ابعاد کولر و ظرفیت هوادهی آن است. مساحت و ابعاد محل استقرار کولر ارتباط مستقیمی با توان و ظرفیت کولر دارد. از اینرو اگر تناسب ظرفیت سرما دهی کولر با ابعاد  فضای مورد نظر جهت تامین سرمایش وجود نداشته باشد علاوه بر اینکه در خنک نمودن فضا میسر نخواهد شد بلکه به علت قدرت پایین کولر صنعتی هزینه زیادی تحمیل خواهید شد. بدنه و قسمت‌های فلزی کولر های صنعتی شرکت ایران مشعل از جنس ورق گالوانیزه ساخته شده که با لایه ضخیمی از رنگ الکترواستاتیک پوشش داده شده است.

از این جهت در برابر زنگ‌زدگی بسیار مقاوم بوده و از زیبایی، دوام و عمر بسیار طولانی برخوردار است. سرعت ۱۸ کیلومتر/ ساعت هوا و در نتیجه مناسب بودن جریان هوا از مزایای تولیدات کولر صنعتی آکسیال میباشد. همچنین بکارگیری موتور ۹۰۰ RPM ساخت شرکت موتوژن با استاندارد رطوبت و گرد و غبار IP54 و سیستم برق رسانی سه فاز وجه تمایز این کولرها نسبت به مدل‌های مشابه میباشد.

کولر صنعتی آکسیال
کولر صنعتی آکسیال

فن کولر صنعتی

کولرهای صنعتی اکثراً با فن آکسیال و یا سانتریفیوژی روانه بازار می شوند و مدلی که به شما عرضه می کنیم فن آکسیال می باشد. فن آکسیال با عملکرد بسیارعالی قدرت بالای در جابه جایی هوا دارد این مدل به دلیل نحوه چیدمان پره هایش به مدل محوری نیز معروف می باشد.

از سایر مزیت‌های این مدل می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. قیمت بسیار پایین تر نسبت به فن های سانتریفیوژی
 2. سادگی در ساختار و هزینه پایین در نگه داری و تعمیرات

فن های کولر صنعتی آکسیال بیشترین جابجایی هوا و کمترین میزان فشار استاتیک بر روی مکش و دهش را دارا میباشند. بنابر این جهت انتخاب فن آکسیال در کولر های صنعتی میبایست به موضوعات زیر توجه کافی نمود. جابجایی هوا بر حسب متر مکعب با اختصار CFM  شناسایی میشوند. بنابر این کولر های صنعتی با فن های آکسیال جهت فضاهایی که  امکان کانال کشی و همچنین افت فشار ندارد مناسب میباشند.

از همین رو انتخاب درست فن‌ها یکی از مهمترین موضوعات جهت میزان مصرف انرژی میباشد. فن های اکسیال و یا فن های شعاعی بالاترین میزان جابه جایی هوا و کمترین فشار را دارند. میزان جابجایی هوا در فن های آکسیال را میتوان با استفاده از  ترازوی بیو فشار محاسبه نماییم.

فن های آکسیال دارای مدل‌های متفاوتی‌اند، میزان زاویه‌ی پروانه‌ها،  مقدار CFM، میزان صدا بر حسب دسیبل از وجوه تمایز این فن‌ها است.

تولید کولر های صنعتی آکسیال در شرکت ایران مشعل،  با میزان بالایی از جابه جایی هوا، برای سالن‌های تولیدی بسیار مناسب میباشد. با نصب اینورتر در کولرهای صنعتی میتوان میزان جابه جایی هوا را متعادل نماییم که این امر بر میزان مصرف برق و آب بسیار تاثیر گذار خواهد بود. طراحی زاویه پروانه ها در فن های کولرهای صنعتی آکسیال، میتواند بر میزان فشار تاثیر گذار باشد. کولر های صنعتی آکسیال معمولا  بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دور انتخاب میشوند.