کولر صنعتی 24000 با پد سلولزی و فن آکسیال

کاهش چشمگیر صدا نسیت به مدل‌های مشابه

بکارگیری موتور 900 ساخت شرکت موتوژن

کاهش قابل توجه مصرف برق نسیت به دیگر کولر‌های صنعتی

طولانی ترین گارانتی حوزه سرمایشی شامل 2 سال موتور و 5 سال گارانتی بدنه

کولر صنعتی مدل 24000

کولر صنعتی 24000 با پد سلولزی و فن آکسیال

کاهش چشمگیر صدا نسبت به مدل‌های مشابه

بکارگیری موتور 900 RPM ساخت شرکت موتوژن

کاهش قابل توجه مصرف برق نسبت به دیگر کولر‌های صنعتی

طولانی ترین گارانتی حوزه سرمایشی شامل 2 سال موتور و 5 سال گارانتی بدنه

کولر صنعتی 40000

کولر صنعتی بر مبنای سیستم تبخیری کار نموده و از این طریق موجب کاهش دمای سالنهای صنعتی و یا ورزشی میگردند. کولرهای صنعتی از نوع آکسیال به جهت مزایای گسترده آن مورد توجه و استفاده بسیاری از صاحبان سوله ها قرار گرفته است. کولر صنعتی با فن آکسیال یا محوری به جهت حجم هوادهی، کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات عدم نیاز به کانال کشی جایگزین کولرهای صنعتی با فن سانتریفوژ گردیده است. کولر صنعتی آکسیال  صنعتی درارتفاع و بر روی دیوار سوله‌ها نصب شده و به کانال کشی نیاز ندارند. از اینرو افت فشار نداشته و قدرت پرتاب باد را افزایش میدهد.

کولر صنعتی آکسیال با پدهای سلولزی صنعتی به منظور کاهش دما و خنک نمودن انواع سالن‌ها و فضاهای بزرگ از قبیل سوله، تعمیرگاه، مرغداری و گلخانه کاربرد دارد. کولرهای صنعتی یکی از پر استفاده ترین دستگاه‌ها در ایران و سایر کشورها به منظور تامین سرمایش در محیط‌های بزرگ است.

راهکارهای قدیمی در نحوه تامین سرمایش، همواره با مشکلات مختلفی از قبیل پایین بودن راندمان، اتلاف انرژی و عدم امکان تامین سرمایش به صورت موثر و مناسب برای شرایط آب و هوایی ایران همراه بوده است.

کولرصنعتی آکسیال تولیدی با کیفیت در شرکت ایران مشعل، با بهره مندی از پدهای سلولزی صنعتی بسیار مرغوب و همچنین انتقال قدرت کوبله مستقیم و مصرف برق ناچیز نسبت به کولر های مشابه، راهکاری اثربخش و مطلوب جهت تامین سرمایش فضاهای صنعتی و عمومی ایجاد نموده است.

 

کولر صنعتی آکسیال پر قدرت
پدهای سلولزی مورد استفاده در کولر های صنعتی

پد سلولزی چست و چه  مزایایی نسبت به پوشال های معمولی دارد؟

در کولرهای 24000 به جای پوشال‌های قدیمی از پدهای سلولزی استفاده میشود این پدها جایگزین بسیارعالی برای پوشال‌های قدیمی در کولر است. پدهای سلولزی با ورق‌های موجی شکل که قابلیت جذب آب فراوانی را دارا میباشند برودت بسیار بالاتری را در محیط اطراف ایجاد می نمایند. این پدها از لایه‌های فشرده ورق‌های موجی شکل کاغذ کرافت تشکیل شده است.

این محصول در کولرهای صنعتی جهت تامین برودت و ایجاد سرمایش تبخیری به عنوان نقش یک میانه (واسط) عمل مینماید. این درحالی است که استفاده از پوشال‌های قدیمی در کولرهای صنعتی بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه، با جذب گرد و غبار و ایجاد رسوب آهکی، اثر بخشی خود را از دست می‌دهند.

پدهای سلولزی در مقایسه با پوشال‌های قدیمی دارای ماندگاری و مقاومت بسیار بالاتری بوده و در نتیجه عمر مفید این پدها در کولرهای صنعتی نسبت به پوشال حداقل پنج برابر میباشد. میزان 4 تا 5 برابری سطح تبخیر در پدهای سلولزی در مقایسه با پوشال‌های قدیمی مزیتی مهم میباشد.

پد سلولزی در کولرهای صنعتی آکسیال24000 دارای طول موج ۷ میلی متر بوده که با روی هم قرار گرفتن آنها زاویه نود درجه را تشکیل میدهند. در صنعت تاسیسات این پدها به پد سلولزی مدل ۷۰۹۰ شناخته میشوند. از این مدل‌ها پدها در کولرهای صنعتی و همچنین در دیوارهای سالن‌های گلخانه‌ها و مرغداری استفاده می شود.

شرکت ایران مشعل با پشتوانه‌ای مشتمل بر چهار دهه حضور فعال در صنعت تاسیسات و همچنین بنیان گذار تولید دستگاه‌های گرمایش تابشی در کشور مفتخر است در طی سالیان گذشته، تامین گرمایش بسیاری از سالن‌های مختلف صنعتی از جمله ایران خودرو، سایپا، کرمان موتور و بهمن موتور و صد ها کارخانه کوچک و بزرگ را در رزومه خود داشته باشد. همچنین شرکت ایران مشعل با تولید کولرهای صنعتی، موفق به تامین سرمایش سالن‌های مختلف و صادرات این محصول به خارج از کشور گردیده است.

خاصیت مویینگی در پدهای سلولزی کولرهای صنعتی

 به قابلیت بالا رفتن یک مایع از فضای باریک بر خلاف نیروی گرانش و بدون کمک جانبی دیگر را خاصیت مویینگی می گویند. به عبارتی دیگر خاصیت مویینگی منتج از نیروهای چسبندگی سطحی است.

به طور مثال اگر یک لوله‌ی شیشه‌ای بسیار نازک و باریک را در درون آب قرار دهیم آب در درون لوله بر خلاف جهت قانون جاذبه بالا میرود. این در حالی است که اگر همین لوله را در مایعی همچون جیوه قرار دهیم، مایع جیوه از سطح قبلی خود پایین‌تر قرار میگیرد.

در طبیعت در بسیاری از درختان و گیاهان خاصیت مویینگی را می توان مشاهده نمود. در گیاهان آب از ساقه و تنه و همچنین شاخه‌های درختان بالا رفته و در برگ‌ها تبخیر میگردند.

اگر مقداری رنگ در آب حل کرده و ساقه کرفسی در آن قرار دهیم از طریق خاصیت مویینگی، آب رنگی به مرور زمان بر خلاف جاذبه از ساقه بالا رفته و کل برگ‌های کرفس را در بر میگیرد.

در پدهای سلولزی با توجه به تخلخلی که در کاغذ کرافت وجود دارد بر اثر پدیده مویینگی، آب در کل سطح پد سلولزی جاری میگردد. و این امر موجب میگردد هیچ نقطه‌ی در پد سلولزی خشک نمانده و مقدار قابل توجهی از آب را در خود نگهداری نماید. استفاده از پد سلولزی در کولرهای صنعتی موجب صرفه جویی بالا در مصرف آب میگردد. کاغذ کرافت موجود در ایران به صورت خام از کشورهای اروپایی وارد میشود.

کولر صنعتی نصب شده

  گارانتی معتبر و بلند مدت  شرکت ایران مشعل کلیه کولرهای صنعتی تولیدی خود را با دو سال گارانتی موتور و پنج سال گارانتی بدنه عرضه مینماید.  

 «« جدول مشخصات فنی در جدول زیر برخی از مشخصات کولر صنعتی آکسیال 24000 را مشاهده می کنید »»

ارتفاع  :  220 سانتی متر طول = 200  سانتی متر عرض تقریبی = 80 CM جنس ورق = گالوانیزه
پوشش رنگ = الکترواستاتیک انتقال قدرت = کوبله ای مستقیم سرعت جابه جای هوا = 5 M/S

کاهش میزان صدا در مقایسه با سایر محصولات مشابه

صدای کمتر در کولرهای صنعتی آکسیال24000  در مقایسه با سایر محصولات مشابه به اندازه قابل ملاحظه‌ی کمتر است که این امر موجب ایجاد آرامش بیشتر در محیط کاری میگردد.

آیا کولرهای صنعتی آکسیال نیاز به کانال کشی دارند؟

در این مدل از کولرهای صنعتی نیاز به انجام کانال کشی نبوده و این امر به دلیل فن های به کار رفته میباشد. میزان جابجایی هوای بالا با سرعت و فشار کم و به میزان 40000 متر مکعب وارد محیط میگردد. عدم نیاز به کانال کشی از مزایای مهم این کولرها بوده زیرا هر نوع کانال کشی با توجه به افت فشاری که به وجود می اورد سبب کاهش چشمگیر عملکرد دستگاه می شود.

نصب اینورتر بر روی کولرصنعتی

با تعبیه اینورتر و تابلو برق بر روی کولر صنعتی میتوان دور موتور دستگاه را کنترل نموده و از اتلاف حرارتی جلوگیری و همچنین از مصرف انرژی بالا جلوگیری نمود.

محل قرار گیری و نصب کولر صنعتی

پیشنهاد می شود به منظور افزایش عملکرد و بازدهی، کولر صنعتی را در ارتفاع حداقل چهار متری در محل های مشخص شده در دیوار سوله ها قراردهیم. هر عدد کولر صنعتی آکسیال24000 میتواند فضایی به میزان 2000 متر مکعب (در صورت عدم وجود منبع حرارتی) را پوشش دهد.

تابلو برق کولر صنعتی

برخی دیگر از مزایای کولر صنعتی

 • صرفه جویی در مصرف آب و برق
 • امکان نصب ترموستات به منظور کنترل موثر تر دمای محیط
 • امکان نصب اینورتور جهت تنظیم و کنترل دور موتور
 • استفاده از پد سلولزی به جای پوشال
 • امکان اضافه نمودن چرخ به دستگاه در جهت قابل حمل نمودن آن
 • قیمت کولر صنعتی آکسیال در مقایسه با سانتریفیوژ پایین تر میباشد
 • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات
 • قابلیت استفاده از مواد ویژه جهت ضد عفونی و ایجاد رایحه خوش در محیط
 • قابلیت استفاده از برخی از ماده ها به منظور سمپاشی در گلخانه ها
 • افزایش سطح تبخیر حدود پنج برابری در مقایسه با پوشال‌های کولر
 • افزایش طول عمر پدهای سلولزی در حدود پنج برابر و بهداشتی بودن آن
 • امکان جابجایی پر قدرت هوا در حدود پنج متر بر ثانیه
 • عملکرد مطلوب و بهینه در مصرف انرژی
 • عدم نیاز به کانال کشی و در نتیجه عدم اشغال فضای فیزیکی

نحوه عملکرد کولر صنعتی

همانطوری که گفته شد عملکرد کولر صنعتی بر اساس مدل تبخیری می باشد. کولرهای خانگی نیز بر اساس مدل تبخیری کار میکند با این تفاوت که کولر های خانگی با فن سانتریفیوژ تجهیز شده ولی کولر صنعتی با فن آکسیال تولید میگردد. استفاده از پد سلولزی به جای پوشال در کولرهای صنعتی نیز موجب افزایش بهبود در عملکرد تامین سرمایش میگردد. آب توسط نازل‌هایی که در بالای کولر قرار دارد بر روی سطح پد سلولزی که از کاغذ کرافت ساخته شده پاشیده می شود. پد سلولوزی بر اساس خاصیت موئینگی آب را بر سطح پد سلولزی توزیع نموده و آن را خیس میکند. با ایجاد جریان هوا و عبور هوا در مجاورت پد سلولزی، آب گرمای هوا را گرفته و تبخیر میگردد. از اینرو هوای خنک با سرعت بالا وارد محیط میگردد.

قیمت کولر صنعتی

یکی از موارد مهم در تعیین قیمت کولر صنعتی ابعاد کولر و ظرفیت هوادهی آن است. مساحت و ابعاد محل استقرار کولر ارتباط مستقیمی با توان و ظرفیت کولر دارد. از اینرو اگر تناسب ظرفیت سرما دهی کولر با ابعاد  فضای مورد نظر جهت تامین سرمایش وجود نداشته باشد علاوه بر اینکه در خنک نمودن فضا میسر نخواهد شد بلکه به علت قدرت پایین کولر صنعتی هزینه زیادی تحمیل خواهید شد. بدنه و قسمت‌های فلزی کولر های صنعتی شرکت ایران مشعل از جنس ورق گالوانیزه ساخته شده که با لایه ضخیمی از رنگ الکترواستاتیک پوشش داده شده است.

از این جهت در برابر زنگ‌زدگی بسیار مقاوم بوده و از زیبایی، دوام و عمر بسیار طولانی برخوردار است. سرعت 18 کیلومتر/ ساعت هوا و در نتیجه مناسب بودن جریان هوا از مزایای تولیدات کولر صنعتی آکسیال میباشد. همچنین بکارگیری موتور 900 RPM ساخت شرکت موتوژن با استاندارد رطوبت و گرد و غبار IP54 و سیستم برق رسانی سه فاز وجه تمایز این کولرها نسبت به مدل‌های مشابه میباشد.

کولر صنعتی و پدهای سلولزی
کولر صنعتی آکسیال نصب شده
کولر صنعتی آکسیال

فن کولر صنعتی

کولرهای صنعتی اکثراً با فن آکسیال و یا سانتریفیوژی روانه بازار می شوند و مدلی که به شما عرضه می کنیم فن آکسیال می باشد. فن آکسیال با عملکرد بسیارعالی قدرت بالای در جابه‌جایی هوا دارد این مدل به دلیل نحوه چیدمان پره‌هایش به مدل محوری نیز معروف می باشد.

از سایر مزیت‌های این مدل می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. قیمت بسیار پایین‌تر نسبت به فن‌های سانتریفیوژی
 2. سادگی در ساختار و هزینه پایین در نگهداری و تعمیرات

فن های کولرصنعتی آکسیال بیشترین جابجایی هوا و کمترین میزان فشار استاتیک بر روی مکش و دهش را دارا میباشند. بنابراین جهت انتخاب فن آکسیال در کولرهای صنعتی میبایست به موضوعات زیر توجه کافی نمود. جابجایی هوا بر حسب متر مکعب با اختصار CFM شناسایی میشوند. بنابراین کولرهای صنعتی با فن‌های آکسیال جهت فضاهایی که امکان کانال کشی و همچنین افت فشار ندارد مناسب میباشند.

از همین رو انتخاب درست فن‌ها یکی از مهمترین موضوعات جهت میزان مصرف انرژی میباشد. فن‌های آکسیال و یا فن‌های شعاعی بالاترین میزان جابه‌جایی هوا و کمترین فشار را دارند. میزان جابجایی هوا در فن های آکسیال را میتوان با استفاده از ترازوی بیو فشار محاسبه نماییم.

فن های آکسیال دارای مدل‌های متفاوتی‌اند، میزان زاویه‌ی پروانه‌ها، مقدار CFM، میزان صدا بر حسب دسیبل از وجوه تمایز این فن‌ها است.

تولید کولرهای صنعتی آکسیال در شرکت ایران مشعل، با میزان بالایی از جابه‌جایی هوا، برای سالن‌های تولیدی بسیار مناسب میباشد. با نصب اینورتر در کولرهای صنعتی میتوان میزان جابه‌جایی هوا را متعادل نماییم که این امر بر میزان مصرف برق و آب بسیار تاثیر گذار خواهد بود. طراحی زاویه پروانه‌ها در فن‌های کولرهای صنعتی آکسیال، میتواند بر میزان فشار تاثیر گذار باشد. کولرهای صنعتی آکسیال معمولا بین 500 تا 3000 دور انتخاب میشوند.

کولرهای صنعتی درفروشگاه ها و مغازه های با ارتفاع بلند و بزرگ، سوله های صنعتی، سوله های ورزشی، حسینیه ها و مساجد، پاساژها و اماکن عمومی بزرگ و مرتفع  قابل استفاده میباشد.