هیتر تابشی

هیتر تابشی دستگاهی است که به جهت تامین گرمایش محیط از آن استفاده میشود. این هیترها بر مبنای انتقال حرارت تابشی، گرمایش را به محیط منتشر مینماید. این دستگاه برای تامین گرمایش فضاهای بزرگ با ارتفاع بلند یا محیط‌های باز بسیار ایده‌آل است. در ایران هیتر تابشی یا به عبارتی هر دستگاه گرمایشی که بر اساس انتقال حرارت تابشی محیط را گرم نماید با نام گرماتاب که برند ثبت شده شرکت ایران مشعل میباشد شناخته و معرفی میشود.

هیتر تابشی گرماتاب

در حقیقت گرماتاب برند ثبت شده شرکت ایران مشعل و اسم تجاری محصولات و هیترهای تابشی تولیدی این شرکت است و شرکت‌های تولیدی دیگر گرماتاب ندارند. در زمان خرید هیتر تابشی مخصوصا مدل گازی میبایست دقت لازم مبنی بر کیفیت دستگاه و قطعات به کار رفته در آن داشته باشیم. چرا که در صورت استفاده از قطعات غیر اصلی و بی کیفیت در تولید هیتر تابشی، ضمن ایجاد مخاطرات ایمنی، طول عمر دستگاه نیز کاهش میابد. هیترهای تابشی بر دو نوع گاز سوز و برقی تقسیم بندی میشوند. مصرف هیتر تابشی گاز سوز، گاز شهری با فشار گاز در حدود 18 میلی بار میباشد.

با توجه به مزایای گسترده سامانه‌های گرمایش تابشی در بسیاری از محیط‌ها مانند سالن‌های بزرگ و با ارتفاع بلند و همچنین فضاهای باز، از هیتر تابشی استفاده میشود. در ایران بهترین و با کیفیت ترین هیتر تابشی برند گرماتاب است. تامین گرمایش ده ها هزار سالن صنعتی، ورزشی، گلخانه و بسیاری از اماکن عمومی و فضاهای باز با گرماتاب، کیفیت بالای دستگاه و خدمات پس از فروش مناسب را اثبات نموده است.

کاربری هیتر تابشی

هیتر تابشی در محیط‌های مختلف قابل نصب و استفاده است. برخی از این فضاها به شرح زیر میباشد.

 • سوله و کارگاه صنعتی
 • گلخانه
 • کوره های خشک کن
 • سالن ورزشی و استخر
 • مساجد و مصلی
 • فضای باز رستوران و ویلا
کاربری های مختلف گرماتاب
کاربری های مختلف گرماتاب

مزایای هیتر تابشی

سوخت مصرفی هیتر تابشی گاز طبیعی و یا برق است و با توجه به اتلاف حرارتی پایین و راندمان حرارتی بالا مزایای گسترده‌ای دارد. برخی از این مزایا به شرح زیر است.

 • امکان تامین گرمایش به صورت موضعی و یا گرمایش یکنواخت
 • اتلاف انرژی پایین و در نتیجه کاهش هزینه مصرف گاز و برق
 • عدم اشغال فضای فیزیکی
 • کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات
 • نصب و راه اندازی رایگان

اجزای تشکیل دهنده هیتر تابشی و نحوه عملکرد آن

هیتر تابشی با برند گرماتاب از مشعل گازی، لوله آتشخوار، رفلکتور و فن مکنده مقاوم در برابر حرارت تشکیل شده است. در مشعل، گاز شهری با نسبتی مشخص از هوا ترکیب شده و از طریق جرقه زن شعله و احتراق کامل ایجاد میشود. با ورود شعله به داخل لوله آتشخوار، دمای این لوله‌ها به شدت افزایش یافته به طوری که دمای حدود دو متری نزدیک مشعل در حدود 450 درجه سانتی گراد میشود. گرمای حاصل از طریق رفلکتورهای براق به صورت امواج تابش به محیط منتقل میشود. چتر حرارتی ایجاد شده جذب هوا نشده و بر حسب ظرفیت دستگاه میتواند منطقه‌ای مناسب را پوشش دهد. لوله‌های گرماتاب با جنس استیل یا آلومینایز ساخته شده که در مقابل حرارت مقاوم بوده و ضریب تابشی آنها بالا میباشند. 

اجزای گرماتاب
اجزای مختلف هیتر تابشی گرماتاب

انواع هیتر تابشی

هیتر تابشی گرماتاب دارای دو مدل به صورت لوله‌های یو شکل و یا خطی است. نوع دیگر گرمایش تابشی، دستگاه سرامیکی بوده که با گداخته شدن پنل های سرامیکی، گرمایش را به محیط منتقل می‌کند. در سالن‌های صنعتی و فضای باز معمولا از هیتر تابشی لوله‌ای گرماتاب یو شکل  استفاده میشود.

هیتر گرماتاب مدل یو شکل در سالن های صنعتی

هیتر تابشی صنعتی
هیتر تابشی گلخانه

هیتر گرماتاب مدل خطی در سالن های گلخانه

در گلخانه‌ها و سالن‌هایی که نیاز به شدت حرارتی پایین است از هیتر تابشی با لوله‌های خطی استفاده میشود. برای فضاهای باز با ابعاد کوچک نیز از هیتر سرامیکی استفاده میشود. تامین گرمایش در فضاهای بزرگ با ابعاد بلند دشوار بوده و نیازمند هزینه‌های زیادی است. از این جهت تولیدکنندگان بخاری سقفی تابشی، انواع مختلف هیتر تابشی در مدل‌ها و ظرفیت‌های حرارتی را طراحی و تولید می‌نمایند. بخاری تابشی معمولا در زیر سقف نصب شده و گرما را به سمت پایین هدایت می‌کند.

مشخصات هیتر تابشی سرامیکی دیواری

گرماتاب سرامیکی
گرماتاب سرامیکی

طول دستگاه سرامیکی: 90 سانتی متر

عرض گرماتاب سرامیکی: 54 سانتی متر

ارتفاع دستگاه : 38 سانتی متر

مصرف گاز: 1/05 متر مکعب بر ساعت

ارتفاع نصب: 2/80 متر

وزن دستگاه: 23 کیلو گرم

تعداد سرامیک : 6 عدد

مصرف انرژی هیتر تابشی

اتلاف حرارتی در هیتر تابشی بسیار پایین بوده و بازده حرارتی و راندمان بالایی دارد. امواج تابشی پس از برخورد به اجسام، تبدیل به گرمایش شده و حرارت اجسام را بالا می‌برد. در بخاری تابشی امواج تابشی جذب هوا نشده و پس از برخورد با سطح محیط به حرارت تبدیل میشود. بر خلاف سایر دستگاه‌ها مانند بخاری صنعتی که برای تولید انرژی گرمایی هوا را واسط قرار میدهند، در هیتر تابشی به شکل دیگری انجام می گیرد. بخاری صنعتی بر مبنای انتقال حرارت از طریق جابجایی هوای گرم موجب افزایش دما در محیط میگردند. به جهت اینکه هوای گرم سبک میباشد جریان هوای گرم به بالای سالن‌ها و زیر سقف حرکت مینماید که این امر اتلاف حرارتی را دو چندان میکند.

مصرف انرژی گرماتاب
انتقال حرارت در هیتر تابشی گرماتاب

قیمت هیتر تابشی

قیمت هیتر تابشی به پارامترهای مختلفی از جمله استفاده از قطعات اصلی و با کیفیت، ارایه خدمات پس از فروش به موقع و بسیاری موضوعات دیگر بستگی دارد. هر چه تامین قطعات از تامین کنندگان خوش‌نام‌تر و با کیفیت تری استفاده شود، به طور مشخص در قیمت گرماتاب اثر گذار خواهد بود. استفاده از لوله‌های آتشخوار با کیفیت با جنس استنلس استیل و یا آلومینایز ضمن اینکه مقاومت بالای دمایی را دارد موجب میگردد طول عمر لوله‌ها افزایش یافته و ضریب تابش و انتقال حرارت نیز به نحو مطلوب بهبود یابد. گرماتاب تابشی با شیر برقی اصلی و ایرسوییچ از تولیدات شرکت سیت ایتالیا نقشی مهم در افزایش ایمنی و بهبود در عملیات احتراق کامل دارد.

ایرسوییچ و شیربرقی گرماتاب
ایرسوییچ و شیربرقی گرماتاب

گارانتی محصولات و خدمات پس از فروش

همه محصولات گرماتاب دارای گارانتی بلند مدت و معتبر می باشند و همچنین خدمات پس از فروش محصولات نیز با کیفیت بالا ارائه می شود. شرکت ایران مشعل اولین وارد کننده دستگاه‌های گرمایش تابشی در ایران می باشد که با ارائه بهترین خدمات همراه مشتریان گرامی می باشد.

گارانتی گرماتاب
گارانتی محصولات گرماتاب

نصب هیتر تابشی

تامین گرمایش با هیتر تابشی مناسب سالنهایی با ارتفاع بلند میباشد. در سوله صنعتی، گرماتاب به دو صورت آویز از سقف و یا دیواری نصب میشوند. نصب و راه اندازی گرماتاب به صورت رایگان توسط پرسنل فنی شرکت انجام میگیرد. گرماتاب به صورت مستقل از یکدیگر در سالن نصب میشوند و خرابی احتمالی یک دستگاه تاثیری بر عملکرد سایر گرماتاب‌ها نخواهد داشت. برخی از موارد که رعایت آن جهت نصب هیتر ضروری میباشد به شرح زیر است.

گرماتاب با حفاظ ورزشی
گرماتاب با حفاظ ورزشی
 • در سالن ورزشی که توپ در جریان است از حفاظ ورزشی استفاده نمایید.
 • در سالن ورزشی نصب دودکش توصیه میگردد.
 • در سالن های صنعتی از قرار دادن هیتر تابشی بالای ماشین آلات با فاصله کم خودداری نمایید.
 • فاصله ایمنی از بالا و پایین دستگاه را مطابق با کاتالوگ های فنی رعایت نمایید.
 • سرویس و بازدید های سالیانه از هیتر تابشی قبل از شروع فصل سرما توصیه می شود.

نکات مهم در نصب هیتر گرماتاب

با توجه به اینکه استقرار و نصب هیتر در ارتفاع میباشد ضروری است نسبت به تهیه و تامین بالابر مناسب و ایمن اقدام نمود. بالابر مزبور میبایست شرایطی ایمن جهت دسترسی تکنسین فنی گرماتاب به محل استقرار دستگاههای گرمایش تابشی را فراهم نماید. بهتر است جهت حفظ ایمنی تکنسین و همچنین رعایت ضوابط و قوانین مرتبط با ایمنی و بهداشت هنگام نصب کمربند ایمنی درنظر گرفته شود.

نصب گرماتاب زیر ریل جرثقیل
نصب گرماتاب زیر ریل جرثقیل

در صورتی که سالن صنعتی دارای جرثقیل سقفی باشد با تامین ساپورت‌های مناسب زیر ریل جرثقیل، دستگاه‌ها گرماتاب به صورت زاویه دار نصب می‌گردد. نصب دستگاه گرماتاب بصورت زاویه دار در زیر ریل جرثقیل میبایست به گونه‌ای باشد تا در هنگام کار با تنظیم استوپر از برخورد جرثقیل با دستگاه‌ گرماتاب جلوگیری شود.

در صورتی که ارتفاع جرثقیل پایین باشد و مابین سقف سالن صنعتی و جرثقیل فضای کافی وجود داشته باشد. میتوان در صورت تایید کارشناس فنی گرماتاب، دستگاه بصورت آویز از سقف هم نصب شود.

ارتفاع نصب هیتر تابشی

جهت تعیین ارتفاع استقرار دستگاه تابشی در سالن‌ها و فضاهای بسته، برای هر مدل، به کاتالوگ دستگاه مراجعه شود و فاصله جسم تا لوله آتشخوار میبایست منطبق با کاتالوگ بوده تا ایمنی دستگاه تامین گردد. فاصله بالای هیتر تابشی تا جسم یا سقف و همچنین طرفین دستگاه میبایست طبق موارد مندرج در کاتالوگ فنی گرماتاب صورت پذیرد.

فاصله ایمنی گرماتاب از زیر لوله آتشخوار
فاصله ایمنی گرماتاب از زیر لوله آتشخوار

جهت تعیین ارتفاع استقرار هیتر تابشی در فضاهای باز و یا فضاهای نزدیک درب ورودی سالن‌ها، بهتر است. طبق نظر کارشناس فنی اقدام نمود. در شرایط مزبور ارتفاع نصب پایین تر از ارتفاع مجاز نصب دستگاه‌ها در فضاها و سالن‌های بسته میباشد.

در پروژه هایی که تامین گرمایش به صورت موضعی و فقط جهت تامین گرمایش بخشی از سالن مدنظر باشد ارتفاع استقرار هیتر طبق نظر کارشناس فنی صورت می پذیرد. این کار سبب می شود تا از دوباره کاری نصب گرماتاب جلوگیری به عمل آید.

مشخصات فنی گرماتاب دکوراتیو

مدلدکوراتیو 30دکوراتیو 35دکوراتیو 40
ظرفیت حرارتی بر حسب کیلووات 303540
ظرفیت حرارتی بر حسب کیلوکالری 257003000034400
گاز مصرفی بر حسب m3/h2/83/33/8
طول دستگاه (متر)44/705/70
عرض دستگاه (سانتیمتر)757575
وزن دستگاه (کیلوگرم)8496110
ارتفاع دستگاه (سانتی متر)353535
ارتفاع نصب سقفی / دیواری3
3
3/30
3
3/30
3
برق مصرفی دستگاه 40 الی 100 وات- 220 ولت- تکفاز

محصولات احتراق و استفاده از دودکش در هیتر گرماتاب

طبق استاندارد های معتبر اروپایی در سالنهای بزرگ با ارتفاع بلند، در صورتی که به ازای هر کیلو وات ظرفیت دستگاه، به میزان 10 متر مکعب هوای تازه وارد سالن شود نیازی به نصب دودکش نمیباشد. در سالن‌های ورزشی، گلخانه و کلیه فضاهای بسته که در آنها تهویه طبیعی وجود نداشته و میزان اکسیژن موجود در هوا از اهمیت بالایی برخوردار است، نصب لوله‌های ورودی اکسیژن به مشعل و خروجی فن جهت تخلیه نمودن محصولات احتراق از محیط ضروری و الزامی میباشد.

جهت مشاوره رایگان با شماره تماس 09123021791  تماس حاصل فرمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *