بخاری صنعتی و گاز رسانی آن

بخاری سرامیکی گرماتاب


بخاری برقی تابشی

گرماتاب گلخانه‌ای مدل خطی SL

یکی از روش‌های تامین گرمایش در سال‌های گذشته استفاده از بخاری صنعتی بوده است. نام‌های دیگر این دستگاه، هیتر صنعتی، بخاری کارگاهی و یا کوره هوای گرم میباشد. اجزای تشکیل دهنده بخاری صنعتی مشتمل بر فن، کوره مبدل حرارتی، مشعل میباشد.
ابعاد این دستگاه از بخاری های معمولی بزرگتر بوده و در ظرفیت‌های حرارتی مختلف تولید میگردد و مصرف انرژی آن در ایران گاز شهری میباشد. گاز در محفظه دستگاه با اکسیژن ترکیب شده و عملیات احتراق انجام میشود. این امر موجب گرم شدن بدنه کوره بخاری شده و با عبور جریان هوا در مجاورت این بدنه گرم شده و در هوا جریان یافته و پراکنده میگردد. هوای گرم شده به وسیله یک فن دمنده به بیرون منتقل شده و گرمای زیادی را ایجاد مینماید.

درصورتی که بخواهیم هوای گرم را در نقاط مشخصی منتقل نماییم میبایست از خروجی هوای گرم دستگاه کانال‌های عبور جریان هوا تعبیه نماییم. در صورتی که طول مسیر کانال‌های جریان هوای گرم طولانی باشد اتلاف حرارتی بیشتر میشود. نوع دیگری بخاری صنعتی وجود دارد که بر اساس انتقال حرارت تابشی کار میکند که به جهت مزایای گسترده جایگزین بخاری زمینی شده اند.

بخاری صنعتی را فقط با ضمانت طلایی و از نمایندگی های معتبر فروش خریداری نمایید.

شماره تماس ۰۹۱۲۴۸۸۴۹۰۵

انواع بخاری صنعتی

خرید بخاری صنعتی

مدل‌های مختلفی که توسط شرکت‌ها تولید میشود ابعاد، مدل و ظرفیت حرارتی هر یک از آنها نیز متفاوت میباشد. انواع بخاری صنعتی به شرح زیر میباشد.
• بخاری صنعتی گاز سوز زمینی
• هیتر صنعتی برقی
• بخاری صنعتی تابشی
• کوره‌ های هوای گرم

تامین گرمایش با بخاری صنعتی تابشی گرماتاب

تامین گرمایش سوله، کارگاه یا سالن های صنعتی بزرگ از اهمیت بسیار مهمی برخودار است. روش های مختلفی برای گرمایش در گذشته تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است که هر کدام دارای معایب و مزایای است. گرماتاب که با نام بخاری صنعتی نیز در کشور ما شناخته می شود عملکرد بسیار مناسبی در جهت گرمایش سالن های صنعتی دارد.

نصب دستگاه‌ها در سوله و کارگاه

سیستم های گرمایش تابشی با توجه به عملکردی که دارند بهترین انتخاب در جهت گرمایش سوله و سالن های صنعتی با ارتفاع سه متر و بالاتر می باشند. گرماتاب به موتور خانه مرکزی نیازی ندارد و این موضوع هزینه های گزاف نگهداری از موتور خانه را حذف کرده است. این محصول تامین کننده گرمایش بسیاری از سوله‌ها، کارگاه‌ها و سالن های صنعتی کشور بوده است. از مکان های که گرماتاب در آن نصب شده است می توان به شرکت ماموت، ایران خودرو، سایپا، کرمان موتور، گروه مپنا اشاره کرد.

مشاهده گالری تصاویر بخاری صنعتی گرماتاب در کارخانجات کشور

لوله کشی گاز  بخاری صنعتی

برای لوله کشی گاز بخاری صنعتی بایستی با رعایت استانداردهای شرکت ملی گاز ایران توسط پیمانکاران دارای صلاحیت انجام گیرد. انتخاب قطر لوله‌ی مناسب طبق جداول منتشر شده توسط شرکت ملی گاز ایران باید صوت گیرد. همچنین نصب رگولاتور با تبدیل فشار و ظرفیت متناسب با مصرف کل دستگاه‌های نصب شده ضروری می باشد.
این موضوع نقش به سزایی در راندمان مطلوب و کار کرد منظم دستگاه‌ها دارد. در ادامه جهت آشنایی بیشتر، مراحل طراحی لوله کشی گاز و انتخاب رگولاتور مناسب جهت کارخانه ای به عنوان مثال آورده شده است (شکل ۲-۱).

نمونه پروژه اجرای لوله کشی گاز

مفروضات و اطلاعات نمونه پروژه

اجرای لوله کشی گاز یک سوله صنعتی با بخاری صنعتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. مساحت سوله صنعتی مفروض به صورت ۴۸ متر طول و ۲۴ متر عرض با ارتفاع ۶ متر میباشد.

محاسبه تعداد بخاری صنعتی جهت تامین گرمایش

برای سالن مذبور ۸ دستگاه بخاری صنعتی تابشی گرماتاب با ظرفیت ۳۰ کیلو وات بر ساعت پیشنهاد میگردد.

مصرف گاز بخاری صنعتی


میزان مصرف گاز هر یک از این دستگاهها در حدود ۳.۳ متر مکعب بر ساعت با فشار گاز خانگی میباشد. بنابر این مصرف گاز کل بخاری های صنعتی در حدود ۲۷ متر مکعب بر ساعت میباشد. در سالن مزبور یک عدد رگولاتور گاز به ظرفیت ۳۰ متر مکعب بر ساعت مورد نیاز میباشد.

محاسبه سایز لوله گاز


با فرض اینکه رگولاتور در قسمت ضلع جنوبی سالن واقع نصب شود میبایست یک عدد شیر قطع سریع گاز که در دسترس باشد در ابتدای سالن نصب شود. برای هر دستگاه یک عدد شیر گاز جهت قطع سریع در زمان سرویس و نگهداری در کنار مشعل توصیه میگردد.
اندازه ی قطر لوله گاز بخاری تابشی گرماتاب میبایست مطابق با جداول لوله کشی با افت فشار مجاز منتشر شده توسط شرکت ملی گاز ایران بر اساس فشار ۱۷۸ میلی متر محاسبه گردد. روند انتخاب قطر لوله‌های گاز در مسر لوله کشی مطابق با میزان فاصله دورترین گرماتاب نصب شده در سالن تا رگولاتور میباشد.
برای محاسبه سایز قطر لوله گاز میبایست به جدول سایزینگ شرکت ملی گاز مراجعه نمود. طراحی و اجرای لوله کشی گاز بخاری صنعتی باید توسط مجریان مورد تأیید شرکت های گاز منطقه‌ای مربوطه انجام گردد. این کارشناسان متخصص نسبت به موارد یاد شده فوق، اطلاع و اشراف کامل دارند.

گاز رسانی بخاری صنعتی
مدل دستگاهظرفیت دستگاهمیزان مصرف گاز شهری m3/h با
فشار psi 1/4 (17.8 m bar)
میزان مصرف گاز مایع (kg/h) با فشار حداکثر ۴۵ m bar
۲۲ کیلوواتی ۲۰۰۰۰ KCal/h۲/۱۱/۷۲
۳۵ کیلوواتی ۳۰۰۰۰ KCal/h۳/۳۲/۹۸
۴۰ کیلوواتی۳۴۴۰۰ KCal/h۳/۸۸۳/۲
۵۰ کیلو واتی ۴۵۰۰۰ KCal/h۴/۷۴
۶۵ کیلو واتی ۵۵۹۰۰ KCal/h۶/۱

محاسبه اتلاف حرارتی موتورخانه و بخاری صنعتی

در سامانه های هوای گرم مانند موتورخانه مرکزی میبایست تلفات حرارتی ناشی از تأسیسات درون موتورخانه (دیگ‌ها، لوله‌ها و شیرآلات)، تلفات دودکش، تلفات مسیر لوله‌ی انتقال سیال از موتورخانه تا محل سالن و همچنین تلفات ناشی از نشتی سیال و تعویض آب را منظور نمود که مقادیر معمول این تلفات به شرح زیر است:
• تلفات حرارتی دودکش بین ده تا بیست درصد و تجهیزات داخل موتورخانه بین دو تا شش درصد
• تلفات خطوط انتقال آب گرم با بخار از محل موتورخانه تا محل سالن بین پنج تا بیست درصد
• تلفات نشتی سیال و تعویض آب یک تا سه درصد

این موارد در مجموع سبب ۱۸ الی ۴۹ درصد اتلاف حرارتی می شود که بدین منظور در محاسبات معمول، حدود ۲۰ درصد تلفات ساختمان به مجموع تلفات حرارتی جهت انتخاب تجهیزات موتورخانه افزوده می شود. در صورتی که در بخاری صنعتی تابشی به دلیل حذف موتورخانه چنین تلفاتی وجود ندارد.
از سوی دیگر، همواره برخی از فضاهای غیر مسکونی همچون کارگاه، سالن ورزشی، مصلی، سالن اجتماعات و سالن صنعتی در ساعات خاصی از شبانه روز نیازمند تأمین گرمایش هستند و در سایر مواقع مورد استفاده قرار نمی گیرند. در سامانه های هوای گرم جهت تأمین شرایط آسایش دمایی ساکنان ابتدا بایستی کل هوای سالن گرم شود که این امر مستلزم مدت زمان طولانی است. جهت کاهش مدت زمان پیش راه اندازی در سامانه های هوای گرم همواره مقدار قابل توجهی به تلفات حرارتی سالن می افزایند.

با در نظر گرفتن زمان پیش راه اندازی حدود ۳ ساعت، ۲۵ درصد به میزان تلفات حرارتی محاسبه شده افزوده می شود؛ در حالی که در گرماتاب به سبب عدم واسطه قرار گرفتن هوا در تبادل حرارتی، ساکنان پس از مدت کوتاهی در شرایط آسایش دمایی قرار خواهند گرفت و نیازی به هیچ گونه ضریب تصحیح پیش راه اندازی در این سامانه ها وجود ندارد. برخلاف سامانه های هوای گرم که در آنها گرمایش منطقه‌ای بدون تیغه بندی امکان پذیر نمی باشد، بخاری صنعتی توانایی تأمین گرمایش منطقه‌ای در انواع فضاهای با ارتفاع بیش از ۳ متر را دارا می باشند.


کاربری بخاری صنعتی تابشی گرماتاب

بخاری صنعتی در اماکن و فضاهای مختلف قابل استفاده میباشد. برخی از آنها به شرح زیر میباشد.

  • تعمیرگاه خودرو، آشیانه تعمیرات هواپیما
  • تامین گرمایش سالن صنعتی
  • گلخانه، انبار، سالن ورزشی، مرغداری، دامداری و گاو داری
  • محیط نمایشگاه، مصلی و مساجد
  • سالن سنگبری به منظور خشک نمودن سنگ
  • کارگاه تولیدی یا آموزشی
  • فضای باز رستوران و کافه، تراس و آلاچیق ویلا

مزایا و معایب بخاری صنعتی غیر تابشی


معایب

اشغال فضای فیزیکی، مخاطرات ایمنی بالا، اتلاف حرارتی زیاد، تجمع هوای گرم در نقاط نزدیک به سقف، نیاز به کانال کشی، عدم امکان تامین گرمایش موضعی، آلایندگی بالای زیست محیطی، آلودگی هوای سوله صنعتی به جهت ایجاد جریان هوا و بسیاری از موارد را میتوان اشاره کرد. به جهت معایب گسترده بخاری صنعتی زمینی، استفاده از بخاری صنعتی به منظور تامین گرمایش سوله و یا کارگاه‌ها گسترش روز افزون یافته است.

مزایا

• مستقل بودن هر بخاری صنعتی تابشی گرماتاب

ضریب ایمنی بالا نصب و راه اندازی رایگان
• امکان تجهیز با ترموستات
• هزینه نگهداری و سرویس پایین
• کاهش مصرف گاز و برق
• عدم اشغال فضای فیزیکی
• تسریع در مدت زمان تامین گرمایش
• پنج سال گارانتی فن و مشعل و ده سال گارانتی تمام لوله ها