بخاری صنعتی گازی

یکی از روش‌های تامین گرمایش در فضاهای بزرگ مانند سوله‌های صنعتی و ورزشی، استفاده از بخاری صنعتی است. این محصول انواع مختلفی دارد که معروفترین و پر کاربردترین مدل آن، تأمین گرمایش را بر مبنای انتقال حرارت تابشی ایجاد مینماید. راندمان بالای حرارتی و صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی، موجب گسترش روز افزون در استفاده از این مدلها گردیده است.

نوع دیگر بخاری صنعتی، بر مبنای انتقال حرارت جابجایی کار میکند که به دلیل مصارف انرژی بالا، استفاده از آنها مقرون به صرفه نمیباشد. در ایران، بخاری صنعتی گازی در مدل‌های زمینی، فن دار و تابشی تولید و عرضه میگردد که دو مدل اول بر اساس جابجایی هوای گرم و مدل سوم تابشی است.

بخاری صنعتی گازی سالن

با کیفیت ترین و معروف ترین بخاری صنعتی گازی در ایران برند گرماتاب است. اجزای تشکیل دهنده این محصول مشتمل بر فن، کوره مبدل حرارتی، مشعل است. ابعاد این دستگاه از بخاری های معمولی بزرگتر بوده و در ظرفیت‌های حرارتی مختلف تولید می‌شود. مصرف انرژی این بخاری گاز شهری، گازوئیل یا برق است.

نحوه کار بخاری صنعتی گازی به این صورت است که گاز در محفظه دستگاه با اکسیژن ترکیب شده و عملیات احتراق انجام میشود. این امر موجب گرم شدن بدنه کوره بخاری شده و با عبور جریان هوا در مجاورت این بدنه گرم شده و در هوا جریان یافته و پراکنده میگردد. هوای گرم شده به وسیله یک فن دمنده به بیرون منتقل شده و گرمای زیادی را ایجاد مینماید.

انواع بخاری صنعتی

مدل‌های مختلفی که توسط شرکت‌ها تولید میشود ابعاد، مدل و ظرفیت حرارتی هر یک از آنها نیز متفاوت میباشد. انواع بخاری صنعتی به شرح زیر است.

 • بخاری صنعتی زمینی
 • بخاری صنعتی فن دار
 • بخای صنعتی برقی
 • بخاری صنعتی گازی مدل تابشی
 • کوره‌ های هوای گرم
خرید بخاری صنعتی
بخاری صنعتی تابشی

تامین گرمایش با بخاری گازی صنعتی تابشی گرماتاب

تامین گرمایش سوله، کارگاه یا سالن های صنعتی بزرگ یکی از پر چالش ترین موضوعات واحدهای صنعتی است. در سال‌های گذشته از روش جابجایی هوای گرم برای این منظور استفاده شده است. در طول 20 سال گذشته استفاده از بخاری صنعتی با مکانیزم انتقال حرارت تابشی گسترش روز افزون یافته است. بخاری صنعتی گرماتاب بسیار بهینه بوده و از اتلاف انرژ ی جلوگیری مینماید.

بخاری صنعتی گازی
گرمایش تابشی سوله صنعتی

نصب گرماتاب در سوله و کارگاه صنعتی

بخاری صنعتی با توجه به عملکردی که دارند بهترین انتخاب در جهت تامین گرمایش سوله و سالن های صنعتی با ارتفاع سه متر و بالاتر است. این محصول به موتور خانه مرکزی نیازی ندارد و این موضوع هزینه های گزاف نگهداری از موتور خانه را حذف کرده است. این محصول تامین کننده گرمایش بسیاری از سوله‌ها، کارگاه‌ها و سالن های صنعتی کشور بوده است. از مکان های که بخاری صنعتی گازی در آن نصب شده است می توان به شرکت ماموت، ایران خودرو، سایپا، کرمان موتور، گروه مپنا اشاره کرد.

بخاری صنعتی در کرمان موتور
نصب گرماتاب در کرمان موتور

نمونه پروژه لوله کشی گاز بخاری صنعتی

برای لوله کشی گاز  بخاری صنعتی بایستی با رعایت استانداردهای شرکت ملی گاز ایران توسط پیمانکاران دارای صلاحیت انجام گیرد. انتخاب قطر لوله‌ی مناسب طبق جداول منتشر شده توسط شرکت ملی گاز ایران باید صورت گیرد. همچنین نصب رگولاتور با تبدیل فشار و ظرفیت متناسب با مصرف کل دستگاه‌های نصب شده ضروری است. رعایت استانداردهای لوله کشی بخاری صنعتی، نقشی مهم در افزایش راندمان و بهینه دستگاه‌ها دارد. به منظور آشنایی بیشتر با نحوه لوله کشی گاز گرماتاب، و انتخاب رگولاتور مناسب جهت کارخانه ای فرضی به مثال زیر توجه نمایید.

مصرف انرژی عموم این دستگاه ها گاز شهری و برای اجرای لوله کشی گاز یک سوله با بخاری صنعتی گرماتاب را مورد بررسی قرار خواهیم داد. مساحت سوله صنعتی به طول 48 متر و عرض 24 با ارتفاع 6 متر را در نظر بگیرید. برای این 8 دستگاه بخاری صنعتی تابشی گرماتاب با ظرفیت 35 کیلو وات بر ساعت پیشنهاد میگردد.

مصرف گاز بخاری صنعتی تابشی

میزان مصرف گاز هر بخاری گازی، با ظرفیت حرارتی 30000 کیلو کالری بر ساعت درحدود 3.3 متر مکعب بر ساعت با فشار گاز خانگی است. بنابر این مصرف گاز کل این محصول در حدود 27 متر مکعب بر ساعت است. در سالن مزبور یک عدد رگولاتور گاز به ظرفیت 30 متر مکعب بر ساعت مورد نیاز است.

محاسبه سایز لوله گاز گرماتاب

با فرض اینکه رگولاتور در قسمت ضلع جنوبی سالن نصب شود میبایست یک عدد شیر قطع سریع گاز در ابتدای سالن نصب میشود. برای هر دستگاه یک عدد شیر گاز جهت قطع سریع در زمان سرویس و نگهداری در کنار مشعل توصیه میگردد. اندازه ی قطر لوله گاز بخاری تابشی گرماتاب میبایست مطابق با جداول لوله کشی با افت فشار مجاز منتشر شده توسط شرکت ملی گاز ایران بر اساس فشار حدود 18 میلی بار محاسبه گردد.

گاز رسانی بخاری صنعتی

روند انتخاب قطر لوله‌های گاز در مسیر لوله کشی مطابق با میزان فاصله دورترین گرماتاب نصب شده در سالن تا رگولاتور میباشد. برای محاسبه سایز قطر لوله گاز میبایست به جدول سایزینگ شرکت ملی گاز مراجعه نمود. طراحی و اجرای لوله کشی گاز بخاری صنعتی باید توسط مجریان مورد تأیید شرکت های گاز منطقه‌ای مربوطه انجام گردد.

محاسبه اتلاف حرارتی موتورخانه و بخاری صنعتی

در سامانه های هوای گرم مانند موتورخانه مرکزی میبایست تلفات حرارتی ناشی از تأسیسات درون موتورخانه مورد بررسی قرار گیرد. مواردی شامل دیگ‌ها، لوله‌ها، شیرآلات، دودکش، مسیر انتقال گرما از موتورخانه تا محل مورد نظر و به عنوان تلفات حرارتی میبایست مورد بررسی و محاسبه قرار گیرند.

 • تلفات حرارتی دودکش در حدود 10 الی 20 درصد
 • تلفات تجهیزات داخل موتورخانه 2 الی 6 درصد
 • تلفات انتقال سیال از موتورخانه تا سالن 5 الی 20 درصد
 • تلفات نشتی سیال و تعویض آب 1 تا 3 درصد
مقایسه بخاری صنعتی گاری با هوای گرم
مقایسه هیتر تابشی گرماتاب با هوای گرم

این موارد در مجموع سبب ۱۸ الی ۴۹ درصد اتلاف حرارتی می شود که بدین منظور در محاسبات معمول، حدود ۲۰ درصد تلفات ساختمان به مجموع تلفات حرارتی جهت انتخاب تجهیزات موتورخانه افزوده می شود. در صورتی که در بخاری صنعتی تابشی به دلیل حذف موتورخانه چنین تلفاتی وجود ندارد. از سوی دیگر، همواره برخی از فضاهای غیر مسکونی همچون کارگاه، سالن ورزشی، مصلی، سالن اجتماعات و سالن صنعتی در ساعات خاصی از شبانه روز نیازمند تأمین گرمایش هستند و در سایر مواقع مورد استفاده قرار نمی گیرند. در سامانه های هوای گرم جهت تأمین شرایط آسایش دمایی ساکنان ابتدا بایستی کل هوای سالن گرم شود که این امر مستلزم مدت زمان طولانی است. جهت کاهش مدت زمان پیش راه اندازی در سامانه های هوای گرم همواره مقدار قابل توجهی به تلفات حرارتی سالن می افزایند.

با در نظر گرفتن زمان پیش راه اندازی حدود ۳ ساعت، ۲۵ درصد به میزان تلفات حرارتی محاسبه شده افزوده می شود؛ در حالی که در گرماتاب به سبب عدم واسطه قرار گرفتن هوا در تبادل حرارتی، ساکنان پس از مدت کوتاهی در شرایط آسایش دمایی قرار خواهند گرفت و نیازی به هیچ گونه ضریب تصحیح پیش راه اندازی در این سامانه ها وجود ندارد. برخلاف سامانه های هوای گرم که در آنها گرمایش منطقه‌ای بدون تیغه بندی امکان پذیر نمی باشد، بخاری صنعتی توانایی تأمین گرمایش منطقه‌ای در انواع فضاهای با ارتفاع بیش از ۳ متر را دارا است.


کاربری بخاری صنعتی تابشی گرماتاب

بخاری صنعتی در اماکن و فضاهای مختلف قابل استفاده است که برخی از آنها به شرح زیر میباشد.

 • سالن تعمیرگاه خودرو
 • آشیانه تعمیرات هواپیما
 • تامین گرمایش کارگاه و سوله صنعتی
 • سالن گلخانه
 • سالن انبار
 •  سالن ورزشی
 •  مرغداری، دامداری و گاو داری
 • سالن عمومی مانند نمایشگاه، مصلی و مساجد
 • سالن سنگبری به منظور خشک نمودن سنگ
 • کارگاه تولیدی یا آموزشی
 • فضای باز رستوران و کافه، تراس و آلاچیق ویلا
کاربری های مختلف بخاری صنعتی
کاربری های مختلف گرماتاب

مزایا و معایب بخاری گازی صنعتی غیر تابشی

اشغال فضای فیزیکی، مخاطرات ایمنی بالا، اتلاف حرارتی زیاد، تجمع هوای گرم در نقاط نزدیک به سقف، نیاز به کانال کشی، عدم امکان تامین گرمایش موضعی، آلایندگی بالای زیست محیطی، آلودگی هوای سوله صنعتی به جهت ایجاد جریان هوا و بسیاری از موارد را میتوان اشاره کرد. به جهت معایب گسترده بخاری صنعتی زمینی، استفاده از بخاری صنعتی گرماتاب به منظور تامین گرمایش سوله و یا کارگاه‌ها گسترش روز افزون یافته است.

نمودار مزایای بخاری صنعتی
نمودار مزایای گرماتاب
 • مستقل بودن هر بخاری صنعتی تابشی گرماتاب
 • میزان ایمنی بالا
 • نصب و راه اندازی رایگان
 •   امکان تجهیز با ترموستات
 •  هزینه نگهداری و سرویس پایین
 •    کاهش مصرف گاز و برق
 •  عدم اشغال فضای فیزیکی
 •  تسریع در مدت زمان تامین گرمایش
 •  5 سال گارانتی فن و مشعل و 10سال گارانتی تمام لوله ها

برق رسانی به بخاری گازی

گرماتاب در مدل‌ها و ظرفیت حرارتی مختلف تولید می‌گردد. مصرف برق هر دستگاه بخاری صنعتی بر حسب مدل بین 40 تا 100 وات به صورت تک فاز و معادل نیم آمپر است. از اینرو با استفاده از یک کابل سه رشته فاز و نول و ارت به قطر کابلی حداکثر 1/5 میلی متر برای فواصل کوتاه و 2/5  میلی متر برای فواصل بلند میتوان برق دستگاه را تامین نمود. برق دستگاه تنها برای جرقه زن و همچنین مصرف الکتروموتور فن میباشد. باید توجه نمود ارت دستگاه نقشی مهم در ایمنی و عملکرد صحیح دستگاه دارد.

برق مصرفی گرماتاب
برق مصرفی گرماتاب

هر دستگاه به صورت کامل به همراه یک کلید مینیاتوری 2 آمپر و همچنین یک تابلو برق ارسال میگردد. از اینرو هر دستگاه به صورت مستقل با یک کلید مینیاتوری روشن میشود. استفاده از کلید مینیاتوری با ظرفیت بیش 2 آمپر توصیه نمی شود. در صورت استفاده از کلید با ظرفیت آمپر بالاتر امکان سوختن برد الکترونیکی در صورت ورود جریان اضافی به مشعل وجود خواهد داشت. باید توجه نمود در صورت دو فاز شدن و همچنین وجود جریان اضافی و یا نوسان احتمالی برق، برد دستگاه دچار مشکل خواهد شد. توصیه میشود قبل از ورود برق به دستگاه از جلوگیری از نوسان برق با یک محافظ برق اطمینان یابید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *