بخاری صنعتی و گاز رسانی آن

یکی از روش‌های تامین گرمایش در فضاهای بزرگ استفاده از بخاری صنعتی بوده است. نام‌های دیگر این دستگاه، هیتر صنعتی، بخاری کارگاهی و یا کوره هوای گرم میباشد. اجزای تشکیل دهنده بخاری صنعتی مشتمل بر فن، کوره مبدل حرارتی، مشعل میباشد. ابعاد این دستگاه از بخاری های معمولی بزرگتر بوده و در ظرفیت‌های حرارتی مختلف تولید میشود. مصرف انرژی بخاری های صنعتی گاز شهری، گازوئیل یا برق میباشد. گاز در محفظه دستگاه با اکسیژن ترکیب شده و عملیات احتراق انجام میشود. این امر موجب گرم شدن بدنه کوره بخاری شده و با عبور جریان هوا در مجاورت این بدنه گرم شده و در هوا جریان یافته و پراکنده میگردد. هوای گرم شده به وسیله یک فن دمنده به بیرون منتقل شده و گرمای زیادی را ایجاد مینماید.

درصورتی که بخواهیم هوای گرم را در نقاط مشخصی منتقل نماییم میبایست از خروجی هوای گرم دستگاه، کانال‌های عبور جریان هوا تعبیه نماییم. در صورتی که طول مسیر کانال‌های جریان هوای گرم طولانی باشد اتلاف حرارتی بیشتر میشود. نوع دیگری بخاری صنعتی وجود دارد که بر اساس انتقال حرارت تابشی کار میکند که به جهت مزایای گسترده جایگزین بخاری زمینی شده اند. با کیفیت ترین بخاری تابشی موجود در بازار برند گرماتاب از سری تولیدات شرکت ایران مشعل میباشد.

بخاری صنعتی گرماتاب را فقط با ضمانت طلایی گرماتاب و از نمایندگی های معتبر فروش خریداری نمایید.

شماره تماس 09124884905

انواع بخاری صنعتی

خرید بخاری صنعتی

مدل‌های مختلفی که توسط شرکت‌ها تولید میشود ابعاد، مدل و ظرفیت حرارتی هر یک از آنها نیز متفاوت میباشد. انواع بخاری صنعتی به شرح زیر میباشد.
• بخاری صنعتی گاز سوز زمینی
• هیتر صنعتی برقی
• بخاری صنعتی تابشی
• کوره‌ های هوای گرم

تامین گرمایش با بخاری صنعتی تابشی گرماتاب

تامین گرمایش سوله، کارگاه یا سالن های صنعتی بزرگ یکی از پر چالش ترین موضوعات واحد های صنعتی میباشد. در سالهای گذشته از روش جابجایی هوای گرم برای این منظور استفاده میشده است. در طول 20 سال گذشته استفاده از بخاری صنعتی گرماتاب با مکانیزم انتقال حرارت تابشی گسترش روز افزون یافته است. بخاری صنعتی گرماتاب بسیار بهینه بوده و از اتلاف انرژ ی جلوگیری مینماید.

نصب گرماتاب در سوله و کارگاه صنعتی


سیستم های گرمایش تابشی با توجه به عملکردی که دارند بهترین انتخاب در جهت تامین گرمایش سوله و سالن های صنعتی با ارتفاع سه متر و بالاتر می باشند. گرماتاب به موتور خانه مرکزی نیازی ندارد و این موضوع هزینه های گزاف نگهداری از موتور خانه را حذف کرده است. این محصول تامین کننده گرمایش بسیاری از سوله‌ها، کارگاه‌ها و سالن های صنعتی کشور بوده است. از مکان های که گرماتاب در آن نصب شده است می توان به شرکت ماموت، ایران خودرو، سایپا، کرمان موتور، گروه مپنا اشاره کرد.

مشاهده گالری تصاویر بخاری صنعتی گرماتاب در کارخانجات کشور

لوله کشی گاز  بخاری صنعتی گرماتاب

برای لوله کشی گاز بخاری صنعتی گرماتاب بایستی با رعایت استانداردهای شرکت ملی گاز ایران توسط پیمانکاران دارای صلاحیت انجام گیرد. انتخاب قطر لوله‌ی مناسب طبق جداول منتشر شده توسط شرکت ملی گاز ایران باید صوت گیرد. همچنین نصب رگولاتور با تبدیل فشار و ظرفیت متناسب با مصرف کل دستگاه‌های نصب شده ضروری می باشد. رعایت استاندارد های لوله کشی بخاری گرماتاب گازی، نقشی مهم در افزایش راندمان و بهینه دستگاه‌ها دارد. به منظور آشنایی بیشتر با نحوه لوله کشی گاز گرماتاب، و انتخاب رگولاتور مناسب جهت کارخانه ای فرضی به عنوان مثال ریر توجه نمایید.

نمونه پروژه اجرای لوله کشی گاز بخاری صنعتی گرماتاب

اطلاعات ابعادی سوله صنعتی

اجرای لوله کشی گاز یک سوله صنعتی با بخاری صنعتی گرماتاب را مورد بررسی قرار خواهیم داد. مساحت سوله صنعتی به طول 48 متر و عرض 24 با ارتفاع 6 متر را در نظر بگیرید.  

محاسبه تعداد بخاری گرماتاب صنعتی جهت تامین گرمایش

برای سالن مذبور 8 دستگاه بخاری صنعتی تابشی گرماتاب با ظرفیت 30 کیلو وات بر ساعت پیشنهاد میگردد.

مصرف گاز بخاری صنعتی

میزان مصرف گاز هر گرماتاب گازی، با ظرفیت حرارتی 30000 کیلو کالری بر ساعت درحدود 3.3 متر مکعب بر ساعت با فشار گاز خانگی میباشد. بنابر این مصرف گاز کل هیتر گرماتاب های گازی در حدود 27 متر مکعب بر ساعت میباشد. در سالن مزبور یک عدد رگولاتور گاز به ظرفیت 30 متر مکعب بر ساعت مورد نیاز میباشد.

محاسبه سایز لوله گاز

با فرض اینکه رگولاتور در قسمت ضلع جنوبی سالن واقع نصب شود میبایست یک عدد شیر قطع سریع گاز که در در ابتدای سالن نصب میشود. برای هر دستگاه یک عدد شیر گاز جهت قطع سریع در زمان سرویس و نگهداری در کنار مشعل توصیه میگردد. اندازه ی قطر لوله گاز بخاری تابشی گرماتاب میبایست مطابق با جداول لوله کشی با افت فشار مجاز منتشر شده توسط شرکت ملی گاز ایران بر اساس فشار ۱۷۸ میلی متر محاسبه گردد. روند انتخاب قطر لوله‌های گاز در مسر لوله کشی مطابق با میزان فاصله دورترین گرماتاب نصب شده در سالن تا رگولاتور میباشد. برای محاسبه سایز قطر لوله گاز میبایست به جدول سایزینگ شرکت ملی گاز مراجعه نمود. طراحی و اجرای لوله کشی گاز بخاری صنعتی باید توسط مجریان مورد تأیید شرکت های گاز منطقه‌ای مربوطه انجام گردد. این کارشناسان متخصص نسبت به موارد یاد شده فوق، اطلاع و اشراف کامل دارند.

گاز رسانی بخاری صنعتی

محاسبه اتلاف حرارتی موتورخانه و هیتر گرماتاب

در سامانه های هوای گرم مانند موتورخانه مرکزی میبایست تلفات حرارتی ناشی از تأسیسات درون موتورخانه مورد بررسی قرار گیرد. مواردی شامل دیگ‌ها، لوله‌ها ، شیرآلات، دودکش، مسیر انتقال گرما از موتورخانه تا محل مورد نظر و به عنوان تلفات حرارتی میبایست مورد بررسی و محاسبه قرار گیرند.

 • تلفات حرارتی دودکش در حدود 10 الی 20 درصد
 • تلفات تجهیزات داخل موتورخانه 2 الی 6 درصد
 • تلفات انتقال سیال از موتورخانه تا سالن 5 الی 20 درصد
 • تلفات نشتی سیال و تعویض آب 1 تا 3 درصد

این موارد در مجموع سبب ۱۸ الی ۴۹ درصد اتلاف حرارتی می شود که بدین منظور در محاسبات معمول، حدود ۲۰ درصد تلفات ساختمان به مجموع تلفات حرارتی جهت انتخاب تجهیزات موتورخانه افزوده می شود. در صورتی که در بخاری صنعتی تابشی به دلیل حذف موتورخانه چنین تلفاتی وجود ندارد.
از سوی دیگر، همواره برخی از فضاهای غیر مسکونی همچون کارگاه، سالن ورزشی، مصلی، سالن اجتماعات و سالن صنعتی در ساعات خاصی از شبانه روز نیازمند تأمین گرمایش هستند و در سایر مواقع مورد استفاده قرار نمی گیرند. در سامانه های هوای گرم جهت تأمین شرایط آسایش دمایی ساکنان ابتدا بایستی کل هوای سالن گرم شود که این امر مستلزم مدت زمان طولانی است. جهت کاهش مدت زمان پیش راه اندازی در سامانه های هوای گرم همواره مقدار قابل توجهی به تلفات حرارتی سالن می افزایند.

با در نظر گرفتن زمان پیش راه اندازی حدود ۳ ساعت، ۲۵ درصد به میزان تلفات حرارتی محاسبه شده افزوده می شود؛ در حالی که در گرماتاب به سبب عدم واسطه قرار گرفتن هوا در تبادل حرارتی، ساکنان پس از مدت کوتاهی در شرایط آسایش دمایی قرار خواهند گرفت و نیازی به هیچ گونه ضریب تصحیح پیش راه اندازی در این سامانه ها وجود ندارد. برخلاف سامانه های هوای گرم که در آنها گرمایش منطقه‌ای بدون تیغه بندی امکان پذیر نمی باشد، بخاری صنعتی توانایی تأمین گرمایش منطقه‌ای در انواع فضاهای با ارتفاع بیش از ۳ متر را دارا می باشند.


کاربری بخاری صنعتی تابشی گرماتاب

بخاری صنعتی در اماکن و فضاهای مختلف قابل استفاده میباشد. برخی از آنها به شرح زیر میباشد.

 • سالن تعمیرگاه خودرو
 • آشیانه تعمیرات هواپیما
 • تامین گرمایش سوله صنعتی
 • تامین گرمایش کارگاه صنعتی
 • سالن گلخانه
 • سالن انبار
 •  سالن ورزشی
 •  مرغداری،
 •  دامداری و گاو داری
 • سالن عمومی مانند نمایشگاه، مصلی و مساجد
 • سالن سنگبری به منظور خشک نمودن سنگ
 • کارگاه تولیدی یا آموزشی
 • فضای باز رستوران و کافه، تراس و آلاچیق ویلا

مزایا و معایب بخاری صنعتی غیر تابشی
معایب

اشغال فضای فیزیکی، مخاطرات ایمنی بالا، اتلاف حرارتی زیاد، تجمع هوای گرم در نقاط نزدیک به سقف، نیاز به کانال کشی، عدم امکان تامین گرمایش موضعی، آلایندگی بالای زیست محیطی، آلودگی هوای سوله صنعتی به جهت ایجاد جریان هوا و بسیاری از موارد را میتوان اشاره کرد. به جهت معایب گسترده بخاری صنعتی زمینی، استفاده از بخاری صنعتی گرماتاب به منظور تامین گرمایش سوله و یا کارگاه‌ها گسترش روز افزون یافته است.

مزایای هیتر تابشی گرماتاب

 • مستقل بودن هر بخاری صنعتی تابشی گرماتاب
 • میزان ایمنی بالا
 • نصب و راه اندازی رایگان
 •   امکان تجهیز با ترموستات
 •  هزینه نگهداری و سرویس پایین
 •    کاهش مصرف گاز و برق
 •  عدم اشغال فضای فیزیکی
 •  تسریع در مدت زمان تامین گرمایش
 •  پنج سال گارانتی فن و مشعل و ده سال گارانتی تمام لوله ها

جدول انواع مدل گرماتاب

مدل دستگاهظرفیت دستگاهمیزان مصرف گاز شهری m3/h با
فشار psi 1/4 (17.8 m bar)
میزان مصرف گاز مایع (kg/h) با فشار حداکثر 45 m bar
22 کیلوواتی 20000 KCal/h2/11/72
35 کیلوواتی 30000 KCal/h3/32/98
40 کیلوواتی34400 KCal/h3/883/2
50 کیلو واتی 45000 KCal/h4/74
65 کیلو واتی 55900 KCal/h6/1

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *