بهترین روش تامین گرمایش مرغداری

در سال‌های گذشته به منظور تامین گرمایش سالن‌های مرغداری از روش جابجایی هوا مانند بخاری، جت فن و غیره استفاده میگردید. معایب گسترده این روش‌ها از جمله مصرف بالای انرژی و افزایش آلودگی محیط و همچنین عدم یکنواختی گرمایش در سطح بستر موجب گردید روشهای تامین گرمایش مورد بازنگری قرار گیرد. در روشهای سنتی به جهت پراکندگی گرد و غبار در سالن به جهت ایجاد جریان هوای گرم، به ناچار تعداد دفعات تهویه در سالن مرغداری‌ افزایش میافت که این خود عاملی مهم در اتلاف انرژی بود. چرا که انرژی گرمایی منتشر شده در هوا، قبل از تبادل حرارتی با محیط و بدن پرندگان موجود در کف سالن، از طریق فن‌های تهویه به خارج از سالن تخلیه میشود که این امر اتلاف حرارتی و انرژی را در سطح بالایی ایجاد مینماید.
در تامین گرمایش با روش‌های سنتی جابجایی هوای گرم، سطح بستر همواره سرد، خیس و مرطوب بوده و اختلاف حرارتی در زیر سقف و کف سالن بالا است. بخاری تابشی گرماتاب در ارتفاع نصب شده و ضمن اینکه فضای فیزیکی اشغال نمیکند گرمایش را از طریق انتقال حرارت تابشی بدون واسطه قرار دادن هوا به کف سالن و موجود زنده یا همان پرندگان و جوجه‌ها هدایت مینماید. یکنواختی گرمایش در سطح بستر و عدم خیسی کف سالن از مزایای مهم استفاده از گرماتاب در مرغداری‌ها میباشد. نصب هزاران دستگاه گرماتاب در سالن‌های مرغداری در طول سالیان گذشته اثبات مزایای این دستگاه است.

مرغداری-آقای-نیاکی-زربال

مزایای گرماتاب در گرمایش سالن مرغداری ها

  • عدم جایجاد جریان هوای گرم و در نتیجه کاهش گرد و غبار و آلودگی
  • تامین گرمایش مطلوب در سطح بستر
  • امکان کنترل درجه حرارت سالن با استفاده از ترموستات
  • عدم اشغال فضای فیزیکی
  • امکان کنترل د‌رجه حرارت در بخشهای ابتدایی سالن در زوزهای ابتدایی جوجه ریزی
  • بی صدا و بدون نور بودن دستگاه گرماتاب گازی
  • امکان تامین گرمایش به صورت منطقه ای از یک سالن بزرگ
  • عدم واسطه قرار گرفتن هوا در انتقال گرمایش
  • کاهش اختلاف حرارتی بین نقاط نزدیک به کف و سقف سالن

نحوه عملکرد بخاری تابشی گرماتاب مرغداری

گرماتاب با الهام از طبیعت و خورشید ساخته شده و مصرف آنها گاز شهری است. دستگاه گرماتاب از قطعات مشتمل بر مشعل گازی، فن مکنده، صفحات منعکس کننده یا رفلکتور، لوله آتشخوار، توربولاتور، ترموستات و غیره تشکیل گردیده است. در هیتر گرماتاب، گاز شهری با فشاری در حدود بیست میلی بار وارد مشعل شده و پس از مخلوط شدن با اکسیژن هوا با استفاده از جرقه زن احتراق تشکل میشود. شعله حاصل از احتراق در داخل لوله هایی با ضریب تابش بالا موجب افزایش دمای سطح لوله ها میشود. امواج تابشی پس از برخورد با صفحات رفلکتور به صورت چتر حرارتی در سالن منتشر میشود. نکته مهم آن است که امواج تابشی جذب هوا نشده و پس از برخورد با اجسام، انرژی خود را به صورت گرمایی به آنها منتقل میکند.

سوابق شرکت ایران مشعل

گرماتاب برند ثبت شده شرکت ایران مشعل بوده و اولین بار سامانه گرمایش تابشی توسط این شرکت به کشور وارد گردیده است. دستگاه گرماتاب با 5 سال گارانتی فن و مشعل و 10 سال گارانتی و تعویض لوله ها ارایه میگردد. کلیه محصولات تولیدی شرکت ایران مشعل دارای نشان استاندارد از سازمان استاندارد کشور و منطبق با بالاترین استاندارد های اروپایی تولید و عرضه میگردد. آزمایشگاه مجهز شرکت به عنوان همکار اداره استاندارد جهت تست و بازرسی دستگاههای تابشی لوله در کشور معرفی گردیده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *