گرمایش تابشی فضاهای صنعتی
گرمایش تابشی در سالن صنعتی

گرمایش تابشی

 گرم کننده تابشی گاز سوز استاندارد، ایمن و باکیفیت

 

هر جسمی که دارای دمای بالاتر از صفر مطلق (۲۷۳/۱۵– درجه سلسیوس) باشد از خود تشعشع صادر می کند که بسته به دمای آن دارای طول موجی خاص است. از این خاصیت در دستگاه‌های گرمایش تابشی استفاده شده است. در این روش، گرمای ایجاد شده با مشعل از طریق منعکس کننده روی سطح محیط  تابیده می شود.

مشتری گرامی، خواهشمند است به منظور انجام هماهنگی‌های لازم جهت نصب و یا راه اندازی، درخواست خدمات پس از فروش دستگاه‌های گرمایش تابشی گرماتاب فرم مربوطه از لینک های زیر را تکمیل و ارسال نمایید. کارشناسان این نمایندگی در اولین فرصت ممکن با شما تماس حاصل می نمایند.

برای دریافت اطلاعات جهت تامین گرمایش سالن های صنعتی با استفاده از هیتر های گرمایش تابشی گرماتاب، کاتالوگ را دریافت نمایید.

نحوه عملکرد سامانه های تابشی

اکثر سامانه های گرمایش تابشی از پروپان، گاز طبیعی و گازوییل به عنوان سوخت استفاده می کنند. در این سیستم، شعله ایجاد شده در اثر احتراق سوخت به وسیله مشعل، به سطوح سرامیکی یا داخل لوله های فلزی با ضریب تابش زیاد ( تیره رنگ) برخورد می کند و گرمای ایجاد شده به امواج حرارتی فروسرخ تبدیل میشود. امواج فروسرخ در مسیر مستقیم و با سرعت نور حرکت می کنند. اشیا موجود در مسیر، انرژی امواج الکترومغناطیسی را جذب و بیدرنگ به گرما تبدیل می کنند. امواج فروسرخ در مسیر حرکت خود هوا را گرم نمی کنند، بلکه اشیای موجود در محیط،  کف پوش‌ها و سکوهای کشت با جذب این امواج گرم می شوند و به نوبه خود هوای اطراف را گرم می کنند.

گرمایش تابشی در سالن های صنعتی

یکی از موضوعات مهم در سالن‌های صنعتی چگونگی تامین گرمایش و ایجاد آسایش دمایی میباشد. باز و بسته شدن متعدد درب‌های سالن، ارتفاع زیاد سقف و عدم نیاز به تامین گرمایش کل مساحت سالن از پارامترهایی است که تامین گرمایش را با دشواری مواجه میسازد.

 

مدل ها و ظرفیت حرارتی گرمایش تابشی

گرماتاب در مدلها و ظرفیت های حرارتی و با طول‌های مختلف تولید میگردد. گرماتاب مدل UT با توان زیاد تابش، مناسب برای تامین گرمایش سالن های صنعتی با سقف بلند میباشد. نصب دستگاه‌های گرماتاب در سالن‌های صنعتی به دو صورت آویز از سقف و یا به صورت نصب بر دیوارهای جانبی سالن و به صورت زاویه دار میباشد.

همانگونه که میدانیم در سالن‌های صنعتی همواره تامین گرما در نقاط نزدیک به کف مورد نظر میباشد. استفاده از سامانه‌های گرمایش تابشی گرماتاب با نصب در ارتفاع، گرمایش را از طریق انتقال حرارت تابشی همچون خورشید در نقاط نزدیک به کف فراهم مینماید. این در حالی است که تامین گرمایش با استفاده از سامانه‌های هوای گرم همچون بخاری ها، ابتدا هوای سالن را گرم نموده و به جهت اینکه هوای گرم سبک میباشد تجمع هوای گرم در زیر سقف سالن‌ها بوده و انرژی زیادی را تلف مینماید.

گرمایش تابشی

مزایای گرماتاب در سالن های صنعتی

مزایای سیستم های گرمایش تابشی نسبت به سایر سیستم ها
 • کاهش حداقل ۵۰ درصدی مصرف گاز و ۹۰ درصدی مصرف برق
 • عدم اشغال فضای فیزیکی
 • عدم نیاز به موتورخانه مرکزی و کاهش هزینه نگهداری
 • امکان تامین گرمایش به صورت منطقه ای از یک سالن بزرگ
 • عدم تجمع افراد کنار وسایل گرمایشی
 • جلوگیری از چرخش هوا و عدم پراکندگی گرد و غبار و آلودگی
  کف سالن به صورت معلق در هوا و در نتیجه
  حفظ سلامت محیط و کاهش محصولات احتراق
 • عدم دخالت هوا در تامین گرمایش
 • کاهش گرادیان دمایی بین کف و سقف سالن
 • احساس مطلوب و آسایش گرمایی یکسان با دمای طراحی پایینتر
 • مستقل بودن هر دستگاه در تامین گرمایش
 • تامین گرمایش سریع سالن پس از روشن کردن گرماتاب
 • عدم وجود خام سوزی در مشعل دستگاه
 • کاهش دمای محصولات احتراق و در نتیجه تاثیر کمتر در گرم شدن جو کره زمین
 • عدم استفاده از آب و سیالات مانند روغن

تامین گرمایش با گرماتاب

گرماتاب به منظور تامین گرمایش فضاهای بزرگ صنعتی، سوله ها استفاده میشوند. استفاده از روشهای سنتی و قدیمی مانند بخاری صنعتی ، بخاری کارگاهی، کوره هوای گرم، یونیت هیتر در تامین گرمایش اینگونه فضا ها  به جهت ارتفاع بلند سالنها بهره ور نبوده و علاوه بر هزینه های بالای مصرف انرژی راندمان موثری هم ندارند. در اینگونه تجهیزات که بر مبنای مدل جابجایی هوای گرم کار میکنند، گرما به دلیل سبک بودن به سمت بالا حرکت کرده و قسمت پایین سالن های بزرگ دما پایین می باشد. به عبارتی دیگر اختلاف حرارتی بین کف و سقف سالن بسیار زیاد میباشد. این درحالی است که در هیتر تابشی گرماتاب گرمای مطلوب با راندمان بالا و بهینه تامین گرمایش فضا های بزرگ را انجام میدهند.

برق سیستم گرمایش تابشی گرماتاب

دستگاه‌های گرمایش تابشی به جهت حساسیت در امر برق رسانی میبایست به به صورت مستقل و جدا گانه برای هر دستگاه انجام شود استفاده از تابلو برق به همراه کلید مینیاتوری ارسالی توسط شرکت ایران مشعل توصیه میگردد. برق مورد نیاز هیتر گرماتاب ۴۰-۱۰۰ وات می باشد و برای کابل کشی میبایست از  سایز ۱.۵×۳ (فاز، نول، ارت) استفاده نمود.

تهویه سیستم گرمایش تابشی گرماتاب

هیتر تابشی جهت احتراق و خروج محصولات احتراق به تهویه مناسب نیاز دارند. برای احتراق میزان هوای مورد نیاز و همچنین خروج محصولات احتراق میبایست از استاندارد های بین المللی تبعیت نمود. باید گاز مونو اکسید حاصل از احتراق میتواند از طریق لوله های اگزاست با سایز مناسب به بیرون از سالن هدایت شوند. دقت در جلوگیری از  گرفتگی لوله های اگزاست مهم بوده و میبایست به آن توجه نمود.  طول لوله های ازاست بدون خم و حد اکثر به میزان یک و نیم متر توصیه میگردد. میزان هوای مورد نیاز جهت احتراق کامل گرماتاب باید ۱۱ تا ۱۳ برابر حجم گاز مصرفی باشد.

تفاوت سیستم گرمایش مرکزی( موتورخانه) و گرمایش تابشی گرماتاب

سیستم گرمایشی گرمایش مرکزی/ بخاری صنعتی/ هیتر کارگاهی هیتر تابشی گرماتاب

صرفه جویی

(درصد)

 

تجهیزات گرمایش

دیگ های آب گرم و بخار، مشعل، لوله کشی، یونیت هیتر، شیرآلات، پمپ و کانال های انتقال هوای گرم (درصد)

بخاری گرماتاب، مشعل متصل و لوله کشی گاز(درصد)

 

 

۸۰

 

 

هزینه نصب و اجرا ۱۰۰ ۰ ۱۰۰
هزینه طراحی ۱۰۰ ۰ ۱۰۰
سرویس و نگهداری ۱۰۰ ۵ ۹۵
گاز مصرفی ۱۰۰ ۵۰ ۵۰
برق مصرفی ۱۰۰ ۱۰ ۹۰
آب ۱۰۰ ۰ ۱۰۰
اشغال فضای فیزیکی ۱۰۰ ۰ ۱۰۰