گرماتاب سقفی گرمایش سوله

گرماتاب

گرماتاب


تامین گرمایش سوله با ارتفاع بلند و یا فضای باز، نیازمند یک سامانه گرمایشی مناسب است تا با صرف کمترین میزان انرژی، بهترین گرمایش را تامین کند. گرماتاب سقفی یکی از ایده آل ترین دستگاه‌ها برای اینگونه فضاها است. دستگاه گرماتاب با توجه به اینکه در ارتفاع نصب میشود به آن گرماتاب سقفی هم گفته میشود. لازم است به این نکته توجه نمایید گرماتاب برند ثبت شده شرکت ایران مشعل میباشد و سایر بخاری های تابشی که توسط سایر شرکت‌ها تولید می‌شود گرماتاب نیست. با توجه به گسترش استفاده از روش انتقال حرارت تابشی در تأمین گرمایش سوله، لازم است این محصولات را از مناظر مختلف مورد ارزیابی قرار دهیم.

گرمایش سوله با بخاری سقفی
گرماتاب سقفی در تعمیرگاه رنو

ابعاد مالی و فنی تامین گرمایش با گرماتاب سقفی

تامین گرمایش یکنواخت در مساحت سالن، امکان تامین گرمایش به صورت منطقه‌ای، کاهش اتلاف حرارتی در مصرف سوخت، عدم اشغال فضای فیزیکی از مهمترین موارد مرتبط با موضوعات اقتصادی و مالی است. در گرمایش تابشی هوا به منظور تامین گرمایش واسط قرار نگرفته و به جهت انتقال حرارت توسط امواج تابشی به اجسام، تجمع گرما در زیر سقف به حداقل ممکن میرسد.
افزایش بهره وری و راندمان کاری منتج از رضایتمندی پرسنل به جهت ایجاد آسایش دمایی میتواند تاثیر مستقیمی بر اقتصادی تر نمودن فعالیت‌ها در صنایع داشته باشد. عدم تجمع پرسنل در مراکز تولید گرما هم میتواند نقشی مهم در افزایش بهره وری داشته باشد.

بخاری سقفی نصب شده در سوله
بخاری سقفی نصب شده در سوله

همچنین سرمایه گذاری اولیه در تامین گرمایش سوله با بخاری سقفی به جهت عدم نیاز به کانال کشی و همچنین تجهیزات جانبی مانند پمپ و بویلر به شدت کاهش میابد. نصب این محصول در ارتفاع بوده و نیاز به حداقل هزینه نگهداری و تعمیرات دارد. همچنین خاموش بودن دستگاه در ایام غیر کاری و تسریع در مدت زمان تامین گرمایش سوله، موضوعی مهم از نظر هزینه های مالی در بخش صنعت است. کاهش حداقل ۵۰ درصدی مصرف گاز و 90 درصدی برق در بخاری سقفی تابشی گرماتاب امری اثبات شده است.
با توجه به نصب و استقرار بخاری سقفی در ارتفاع سوله، مخاطرات ایمنی حاصل از رفت و آمد مکرر لیفتراک‌ها به صورت مشخصی کاهش یافته و منجر به افزایش ضریب ایمنی میگردد. عدم پراکندگی گرد و غبار در سوله با تامین گرمایش تابش و همچنین جلوگیری از آلودگی هوای سالن و در نتیجه ارتقای کیفیت هوا میتواند در راستای سلامتی پرسنل و محافظت از محیط زیست باشد.

ویژگی‎‌های بخاری سقفی گرماتاب

به کارگیری بخاری سقفی گرماتاب منجر به کاهش ۵۰ درصدی مصرف سوخت و کاهش CO2 و گازهای گلخانه‌ای می گردد. با توجه به پیمان کیوتو (موافقتنامه بین المللی کاهش تولید گازهای گلخانه ای) سهم کشورمان در تولید این گاز ها و گرم شدن زمین کاهش خواهد یافت.

بخاری سقفی این امکان را به کارفرما می دهند تا مناطقی از سالن سوله را که تامین گرمایش در آن مورد نظر می باشد را انتخاب نمایند. بنابراین مدیران این واحدها می توانند با مشخص نمودن ایستگاه‌های کاری کارکنان در سالن، فقط گرمایش این مناطق را تأمین نمایند. در حالی که در سامانه‌های هوای گرم مانند بخاری های زمینی، تامین منطقه‌ای گرمایش سوله صنعتی بدون تیغه بندی به هیچ وجه امکان پذیر نمی باشد.

بخاری سقفی گرماتاب در سوله صنعتی
بخاری سقفی گرماتاب در سالن الکتروژن

نصب و راه اندازی بخاری سقفی گرماتاب

به منظور انتخاب و طراحی چیدمان بخاری سقفی جهت تامین گرمایش سوله، ابتدا اتلاف حرارتی کل سالن محاسبه شده و برآوردی از ظرفیت حرارتی مورد نیاز برای کل سالن به دست می آید. سپس با توجه به وضعیت و ارتفاع سوله یا کارگاه در مناطق گرمایشی مورد نظر، چتر حرارتی، تعداد و ظرفیت دستگاه‌های مورد نیاز برای آن منطقه تعیین و نحوه نصب آنها مشخص می شود.

نصب زاویه دار بخاری گرماتاب در سالن
نصب زاویه دار بخاری گرماتاب در سالن

در مکان‌های که احتمال تغییر و جابه‌جایی ایستگاه‌های کاری وجود دارد، می توان گرمایش سوله را بر اساس بار حرارتی کلی سالن محاسبه و اجرا نمود تا در صورت تغییر محل ایستگاه‌های کاری، نیازی به تغییر محل دستگاه‌ها و اصلاح سامانه‌ی سوخت رسانی به وجود نیاید. بدیهی است تنها دستگاه‌های نصب شده در ایستگاه‌های کاری فعال در سامانه‌ی گرمایشی قرار می گیرند و دیگر دستگاه‌ها خاموش خواهند بود.

گارانتی و خدمات پس از فروش گرماتاب سقفی

بخاری‌های سقفی تولیدی شرکت ایران مشعل با ایمنی و کیفیت بسیار بالا در بسیاری از سوله‌های صنعتی کشور نصب گردیده است. محصولات تولیدی این شرکت دارای گارنتی معتبر و طولانی مدت از زمان خرید است. راه اندازی و نصب رایگان و ارائه قطعات و ارسال کارشناس به محل درصورت بروز مشکل از جمله خدمات پس از فروش محصولات می باشد.

مزایای گرمایش سوله با گرماتاب سقفی

۸۰ درصد صرفه جویی در مصرف گاز و ۹۵ درصد کاهش برق مصرفی از مزایای گرماتاب در مقایسه با سامانه‌های هوای گرم می باشد. در این مقایسه عواملی چون دمای پایین تر هوا در سامانه‌ی گرمایش سوله، منطقه بندی دمایی و کاهش هزینه‌های تعمیرات در نظر گرفته نشده است.

از دیگر مزایای بخاری سقفی در تامین گرمایش سوله صنعتی، کاهش هزینه‌های سوخت و همچنین امکان منطقه بندی دمایی میباشد. در بخاری سقفی در صورت عدم نیاز به گرمایش بخشی از سالن، می توان گرماتاب‌های آن منطقه را خاموش نمود و در مصرف سوخت صرفه جویی کرد.

گرماتاب سقفی در سالن تعمیرگاه
گرماتاب سقفی در سالن تعمیرگاه

در حالی که به دلیل ماهیت تبادل حرارتی در سامانه‌های هوای گرم در هر شرایطی بایستی کل هوای سالن کارگاه را به دمای مطلوب برسانند و بنابراین خاموش نمودن بخشی از دستگاه‌ها، امکان پذیر نیست.

گرم بودن ابزار و ماشین آلات در سالن، کیفیت مطلوب هوا، آسایش دمایی کارکنان و عدم تجمع آنها در کنار بخاری‌های کارگاهی، ایمنی بالا و عدم خطر آتش سوزی از دیگر مزایا است.

محاسبه‌ گرماتاب جهت تامین گرمایش سوله

در صورتی که بخواهیم تامین گرمایش یک سوله صنعتی با استفاده از گرماتاب  را محاسبه نماییم فرض میکنیم آسایش دمایی مورد نیاز پرسنل شاغل در سوله در حدود 18 تا 22 درجه سانتی گراد میباشد. این اعداد برای حالتی است که بخواهیم گرمایش کل سالن و تعداد گرماتاب مورد نیاز را محاسبه نماییم. به عبارتی دیگر در صورت تامین گرمایش به صورت موضعی این اعداد کارایی نداشته و تنها میبایست بر اساس ابعاد محیط مورد نظر مدل مناسب گرماتاب را انتخاب نماییم.

موضوع بعدی که در تعیین تعداد گرماتاب برای گرمایش سوله اهمیت دارد نوع کاربری سالن و همچنین میانگین برودت منطقه جغرافیایی است. همچنین مساحت شامل طول و عرض و همچنین ارتفاع محل نصب از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد. عایق بندی ساختمان و تعداد با ر باز و بسته شدن درب‌های سالن نیز در محاسبه تعداد گرمات جهت تامین گرمایش مهم است.

تامین گرمایش سوله

هر چه ارتفاع نصب بالا تر باشد میتوان از دستگاه گرماتاب با ظرفیت حرارتی بیشتر استفاده نمود که این امر میتواند مساحت بیشتری را تحت پوشش چتر حرارتی قرار دهد.

به صورت کلی اگر مساحت سالن را در یک عدد ثابت بین 250 تا 300 که بر اساس اتلاف حرارتی و همچنین کاربری سالن است ضرب نموده و عدد حاصل را بر میزان ظرفیت حرارتی بر حسب وات مدل انتخابی دستگاه تقسیم نماییم تعداد گرماتاب مورد نظر بدست می آید.

محاسبه تعداد گرماتاب و میزان گرمای مورد نیاز یک سوله

به طور مثال اگر مساحت یک سوله در یک نقطه جغرافیایی تقریبا سرد با ارتفاع سالن 7 متر باشد میبایست از دستگاه مدل 50 کیلو وات استفاده نمود. در ابتدا میبایست مساحت سالن که 1000 متر میباشد را در عدد 300 ضرب نموده و عدد حاصل را بر ظرفیت 500000 وات تقسیم نماییم. عدد حاصل که عدد 6 میباشد تعداد تقریبی مناسب برای تامین گرمایش این سوله صنعتی است.

گرماتاب سقفی در سوله مازندران

برای خرید انواع بخاری سقفی گازی و برقی با قیمت مناسب با شماره  09123021791  تماس حاصل فرمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *