گرمایش و بخاری کارگاهی

از گرماتاب می توان برای گرمایش کارگاه و به عنوان بخاری کارگاهی استفاده نمود. فضای اشغال شده توسط تجهیزات سامانه‌های گرمایش هوای گرم شامل: موتورخانه، شبکه‌ی لوله‌ها و کانال های انتقال هوای گرم به مراتب بیشتر از گرماتاب است.

ابعاد تجهیزات بخاری کارگاهی گرماتاب عموما کوچکتر بوده و از سوی دیگر با نصب آن در سقف یا روی دیوار، فضای مفید و قابل استفاده‌ی داخل سالن اشغال نخواهد شد. به کارگیری این سامانه تأثیر بسزایی در کاهش هزینه‌ی لازم برای تخصیص فضای مورد نیاز جهت تأسیسات را در پی خواهد داشت. افزون بر این، حذف موتورخانه و تجهیزات آن، نصب و اجرای تاسیسات گرمایشی سالن را سرعت خواهد بخشید.

بخاری کارگاهی

از سوی دیگر با حذف موتورخانه‌ی مرکزی، تلفات حرارتی داخل موتورخانه که حداقل 5%  مجموع اتلاف حرارتی را شامل می شود، به همراه اتلاف مسیر انتقال سیال واسطه تا سالن (حدود ۱۵ الی ۲۰٪ مجموع اتلاف حرارتی) حذف می شود.

میزان مصرف گاز بخاری کارگاهی

میزان مصرف گاز بخاری کارگاهی گرماتاب نسب به سایر سامانه‌های گرمایشی بسیار کمتر است. همچنین هدر رفت گرما در این سامانه‌ بسیار کم بوده و به همین دلیل بازده این دستگاه بسیار بالاست.

گرماتاب کارگاهی هرچند از فناوری پیشرفته تری نسبت به سامانه‌های گرمایش هوای گرم بهره می برد، با وجود این ساختار آن از پیچیدگی کمتری برخوردار است. به همین دلیل، تعمیر و نگهداری آن در مقایسه با سامانه گرمایش هوای گرم کمتر است. سامانه هوای گرم شامل تأسیسات حجیم و پیچیده‌ی بخار و آب، شبکه‌ی کانال های هوا، لوله‌ها و … است. بسیار پچیده تر از بخاری کارگاهی گرماتاب هستند و هزینه نگهداری آنها بسیار بالاتر است.

مشخصات بخاری کارگاهی

گرمایش کارگاه

ساختمان سامانه‌های گرمایش کارگاه از اجزای بسیار کمتری نسبت به سامانه های گرمایش هوای گرم برخوردار است و تنها بخش متحرک در آنها فن مکنده است. همین موضوع سبب می شود عملکرد این سامانه‌ها با فرسودگی کمتری نیز همراه باشد که این امر طول عمر دستگاه را افزایش می دهد. از سوی دیگر در صورت از کار افتادن بخشی از سامانه‌ی تعمیر یا تعویض قطعات مربوط به آن بخش با هزینه‌ی کمتری انجام می گیرد.

مستقل بودن گرماتاب‌ها نسبت به یکدیگر، هزینه‌ی نصب و راه اندازی آنها را نیز به طور چشمگیری کاهش می دهد و مدت زمان لازم بدین منظور را به حداقل می رساند.

مزیای بخاری کارگاهی در گرمایش کارگاه

حفظ سلامت محیط

سامانه‌های گرمایش حرارت مرکزی به دلیل ضرورت استفاده از شبکه‌ی کانال های انتقال هوای گرم یا کنوکتورهای فن دار نظیر یونیت هیتر، همواره موجب جابه جایی ذرات ریز معلق در هوا و رشد و پراکندگی موجودات زنده‌ی میکروسکویی در فضای داخل ساختمان می گردند؛ در حالی که در بخاری کارگاهی گرماتاب چنین مشکلی ایجاد نخواهد شد.

ضمن آنکه تولید و توزیع گرمای مورد نیاز در این روش با کمترین میزان تولید صدا صورت می گیرد و نیز مشکل سرعت جریان هوای گرم دریچه های توزیع که در سامانه‌های حرارت مرکزی امری اجتناب ناپذیر است، منتفی می شود. بدین ترتیب سامانه‌های گرماتاب کارگاهی نسبت به سایر سامانه های گرمایشی، هوای سالم تری را تأمین می کنند. این امر به افزایش بهره وری کار کارکنان واحدهای صنعتی و تجاری می انجامد.

حتی صرف نظر از مسأله‌ی بهره وری انرژی، تأمین گرمایش سالم و حفظ کیفیت هوا متناسب با استانداردهای مورد نیاز برخی صنایع خاص همچون داروسازی، صنایع غذایی، کارگاههای رنگ،  مرغداری‌ها و … ضرورت استفاده از سامانه‌های گرمایش تابشی متناسب را نشان می دهد.

مستقل بودن هر سامانه

در گرماتاب های تک مشعلی، هر یک از دستگاه های گرمایش تابشی به صورت مستقل عمل می کنند. این از یک سو موجب می شود تا نقص احتمالی عملکرد یک واحد تأثیری در عملکرد واحدهای دیگر نداشته باشد و از سوی دیگر تأمین و توزیع انرژی گرمایی بر حسب نیاز و تصمیم مدیران واحدهای صنعتی و تجاری، متناسب با نیاز فصل از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار گردد. در سامانه‌های گرمایش تابشی مشکلات متداول مرتبط با تأسیسات جانبی سامانه‌های گرمایش حرارت مرکزی مانند سختی آب، یخ زدگی لوله‌ها، نشتی لوله‌ها و کانال ها، عایق کاری و غیره وجود نداشته و از این نظر نیز خسارتی متوجه سامانه‌ی گرمایش تابشی نمی شود (مانند ترکیدگی لوله ها و انواع نشتی ها).

کاهش اثرات زیست محیطی

سامانه‌های گرمایش تابشی به سه دلیل عمده اثرات منفی کمتری روی محیط زیست دارند:

  1. مصرف کمتر سوخت به ازای واحد سطح تحت گرمایش
  2. راندمان احتراق بالاتر نسبت به سایر سامانه ها که منجر به کاهش آلودگی NO،CO و … می گردد.
  3. تخلیه‌ی هوا و محصولات احتراق با دمای کمتر در جو کره زمین که در نتیجه تأثیر کمتری بر افزایش آنترویی کره زمین خواهد داشت.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *