مشعل گرماتاب

در صورت خرابی مشعل نیازی به تامین کل مشعل نمیباشد و تنها میبایست عیب دستگاه شناسایی و قطعه مربوطه تعویض گردد. در صورتی که نیاز به گرماتاب متشکل ازکلیه قطعات داخلی آن دارید میتوانید مشعل اصلی گرماتاب را از نمایندگی مجاز خدمات پس از فروش گرماتاب یا همان گرماتاب سرویس garmataab service تهیه نمایید.

مشعل گرماتاب از قطعات مختلفی از جمله شیر برقی، رله یا برد الکترونیکی، ایرسوئیچ، فلنچ ورودی مشعل به لوله، جرقه زن، سرشعله، دسته سیم مشعل و تشکیل شده است. عملیات احتراق گرماتاب توسط مشعل دستگاه انجام میشود. پس از روشن شدن دستگاه و شروع به کار فن مکنده و ایجاد خلأ نسبی در درون لوله های آتشخوار اکسیژن مورد نیاز جهت ترکیب شدن با گاز وارد مشعل میشود. مخلوط گاز و اکسیژن توسط یک جرقه زن مشتعل شده و شعله حاصله در لوله های دستگاه جریان میابد. مرکز فرمان مشعل توسط رله الکترونیکی بوده و وظیفه کنترل میزان اختلاف فشار با ایرسوئیچ میباشد. در صورتی که مسیر جریان هوا به هر علتی مسدود گردد جریان گاز دستگاه از شیر برقی توسط فرمان برد الکترونیکی قطع میشود. نمای کلی مشعل دستگاه گرماتاب به صورت شکل زیر میباشد.

نحوه تنظیم مشعل گرماتاب

_

عملیات احتراق دستگاه توسط مشعل گرماتاب صورت میپذیرد. از اینرو این قطعه اصلی نقشی مهم در عملکرد دستگاه دارد. حال اگر مشعل تنظیم نباشد منجر به دوده زدن دستگاه و یا کاهش عملکرد مطلوب دستگاه را در پی خواهد داشت. کلیه مشعلهای تولیدی در آزمایشگاهی که مورد تایید اداره استاندارد میباشد مورد بازرسی و تست صد درصدی قرار میگیرد. علیرغم این موضوع ممکن است مشعل گرماتاب چند سال پس از استفاده بنا به دلایل مختلف از تنظیم خارج شود. حال باید بدانیم پارامترهای مختلف تنظیم مشعل گرماتاب چیست. برای اینکه احتراقی کامل در مشعل صورت پذیرد میبایست نسبت ترکیب اکسیژن و گاز بر حسب مدل دستگاه و ظرفیت حرارتی آن طبق دستورالعمل کیفی کارخانه صورت پذیرد. اگر به هر دلیل میزان اکسیژن یا گاز از نسبت مشخص شده کمتر یا بیشتر باشد ممکن است دستگاه حرارت مطلوب نداشته و یا همانطور که گفتیم منجر به دوده زدن دستگاه گردد. 

مشعل-گرماتاب-min
مشعل گرماتاب با اجزا

نحوه عملکرد مشعل گرماتاب

_

زمانی که دستگاه گرماتاب روشن میشود و فن دستگاه هوای داخل لوله را تخلیه مینماید، گاز شهری وارد مشعل شده و با اکسیژن هوا ترکیب میشود. در این مرحله میبایست از ورود  ذرات ریز به داخل مشعل که ممکن است در زمان جوشکاری لوله گاز در درون لوله ها باقی مانده باشد اطمینان حاصل نماییم. گاز شهری پس از ورود به شیر برقی گازی و ترکیب با اکسیژن توسط جرقه زن محترق شده و شعله از درون فلنچ مشعل وارد لوله هایی با ضریب تابشی بالا میگردد. لوله های آتشخوار با جذب حرارت و پس دادن آن به صفحات براق رفلکتور، امواج تابشی را به محیط گسیل میدارد.

مشعل گرماتاب

 

پارامترهای مهم در تنظیم بودن مشعل گرماتاب

_

پارامترهای مهمی که در تنظیم مشعل گرماتاب میبایست به آنها توجه نمود به قرار زیر است:

 • طول شعله حداکثر دو و نیم متر پس از فلنچ مشعل میباشد.
 • شعله میبایست به رنگ آبی با احتراق کامل باشد.
 • تنظیم پیچ ورود میزان گاز در درون شیر برقی میبایست توسط کارشناسان فنی شرکت صورت پذیرد. از اینرو از تغییر و دست کاری پیچ تنظیم شیر برقی جدا خودداری نمایید. در صورت تغییر در میزان تنظیم پیچ شیر برقی، شعله کم و زیاد شده و میزان بیشتر یا کمتری گاز در مشعل وارد میشود که این امر ممکن است احتراق کامل را در پی نداشته باشد.
 • در صورتی که گاز به میزان زیادی وارد مشعل شود و تجمع میزان گاز در داخل مشعل گرماتاب ایجاد گردد ممکن است این امر باعث انفجار گردد.
 • مشعل گرماتاب از قطعات اصلی و با کیفیت تشکیل شده است. از اینرو از استفاده از هرگونه قطعات بی کیفیت و غیر اصلی پرهیز نمایید.
 • در صورتی که عملیات احتراق به نحو درستی در مشعل گرماتاب صورت پذیرد دمای لوله آتشخوار به حدود 450 درجه سانتی گراد خواهد رسید.
 • در صورت تنظیم بودن مشعل گرماتاب و انجام عملیات احتراق دستگاه مطابق با ظرفیت حرارتی تعریف شده در مدل گرماتاب، طول عمر دستگاه افزایش یافته و خرابی مشعل را در پی نخواهد داشت.
 • در صورت تنظیم بودن مشعل گرماتاب و انجام عملیات احتراق دستگاه مطابق با ظرفیت حرارتی تعریف شده در مدل گرماتاب، طول عمر دستگاه افزایش یافته و خرابی مشعل را در پی نخواهد داشت.
 • در صورتی که مشعل گرماتاب تنظیم باشد مصرف انرژی گاز به صورت ملموسی کمتر خواهد بود.
 • تنظیم بودن مشعل گرماتاب در بهبود کیفیت محصولات احتراق سیستم گرماتاب و در نتیجه بهبود در وضعیت محیط زیست موثر خواهد بود.
 • در صورتی که دمای احتراق از میزان تعریف شده بیشتر باشد دمای سطح لوله آتشخوار از میزان تعریف شده بیشتر خواهد شد که این امر میتواند منجر به سوراخ شدگی سطح لوله ها گردد.
 • در صورتی که توربولاتورهای داخل لوله ها به درستی مونتاژ نگردد این امر موجب کاهش دمای سطح لوله ها میگردد.
 • در زمان راه اندازی ابتدایی دستگاه حتما از افراد آموزش دیده و مورد تایید شرکت ایران مشعل و نمایندگی های مجاز استفاده نمایید.

گاز رسانی به مشعل گرماتاب

مشعل گرماتاب با گاز شهری با فشاری در حدود 18 میلی بار بهترین عملکرد را دارد. از اینرو از ورود گاز با دبی مناسب و فشاری در حدود فوق الذکر میبایست اهتمام کافی انجام دهیم. فشار ورودی گاز مشعل میتواند با استفاده از یک گاورنر و استابلایزر تنظیم و کنترل گردد. شیر گاز در انتهای لوله گاز با یک تبدیل سه چهارم ضروری بوده چرا که شیلنگ گاز دستگاه با همین سایز و به طول یک متر میباشد. همچنین از فاصله لوله گاز تا نیم متری دستگاه اطمینان یابید.

اتصال مشعل گرماتاب به لوله گاز

برق رسانی مشعل گرماتاب

برق مصرفی مشعل دستگاه گرماتاب تکفاز بوده که میبایست توسط سه رشته کابل شامل فاز و نول و ارت به دستگاه وارد شود. در صورتی که جای فاز و نول در مشعل اشتباه وصل شود مشعل گرماتاب روشن نخواهد شد. همچنین در صورتی که از ارت با کیفیت و با جریان صفر در ورود به مشعل استفاده نکنیم این امر موجب اختلال در عملکرد مشعل خواهد شد.

نکته پایانی

در صورت تمایل به تنظیم مشعل گرماتاب و یا خرید قطعات اصلی مشعل گرماتاب با این نمایندگی به شماره 09020903666 بخش خدمات پس از فروش گرماتاب در ارتباط باشید.