مه پاش گلخانه

مه-پاش-در-گلخانه

فروش مه پاش گلخانه

 • استفاده از قطعات با کیفیت و مرغوب
 • تحویل فوری
 • گارانتی سلامت فیزیکی کالا
 • خدمات پس از فروش معتبر

دستگاه مه پاش یکی از متداول ترین سیستم‌ها جهت تامین رطوبت و کاهش دما در گلخانه‌ها میباشد. از عملکرد مطلوب دستگاه مه پاش در گلخانه‌ها، می توان رطوبت و دمای مورد  نیاز این سالن‌ها را تأمین نمود. با توجه به محدود بودن زمین‌های قابل کشت، و محدودیت‌های تامین آب‌های برای کشاورزی ساخت گلخانه در کشور سرعت بالایی یافته است.

 

مه پاش در سیستم گلخانه

استفاده از گلخانه جهت کشت انواع محصولات کشاورزی، افزایش راندمان و بهره وری تولیدات مختلف کشاورزی را فراهم آورده است. بدون شک تامین مناسب رطوبت و دمای مورد نیاز، از پارامترهای مهم در احداث گلخانه‌های مدرن میباشد.

 

بهره مندی از سیستم‌های مه پاش به عنوان موثرترین روش در جهت کنترل دما و رطوبت در این گونه اماکن معرفی گردیده است. سیستم مه پاش گلخانه به آن دسته از سیستم‌های مه پاش گفته می شود که به منظور تأمین رطوبت و خنک سازی سالن‌هایی همچون گلخانه‌های پرورش گل و گیاه، میوه و سبزیجات و … استفاده میشود.

 

سیستم مه پاش در حال کار در گلخانه

 

قطعات اصلی دستگاه

 • نازل ها: معمولاً در گلخانه ها از نازل هایی در اندازه های حدود بیست تا سی میکرون استفاده می شود.
  الکترو پمپ مه پاش: متداول ترین الکتروپمپ به کار رفته در این دستگاه الکتروپمپ برتولینی ایتالیا است
 • شیلنگ های سیستم مه پاش
 • پایه نازل
 • تابلو برق و تایمر
 • فیلترهای آب : که در چند مرحله با توجه به کیفیت آب مصرفی به منظور سختی گیری های موجود در آب استفاده می شود.

 

اجزای سیستم مه پاش، فیلتر، نازل


روش کار سیستم مه پاش گلخانه

مه پاش، آب را، به ذرات تقریبی بین پنج تا بیست میکرون به صورت پودر درآورده و آن را به صورت یکنواخت در تمام سالن گلخانه پخش می نماید. در این روش رطوبت مورد نیاز گیاهان و میوه جات بدون خیس شدن سطح آنها فراهم می گردد. مخصوصاً در فصل تابستان که رطوبت سالن های گلخانه پایین بوده و یا گرمای داخل سالن زیاد میباشد به صورت موثری راهگشا میباشد.

در این فناوری، آب با فشار بالا را از طریق شیلنگ ها به نازلها منتقل نموده و از این طریق ذرات ریز آب در هوا پخش میگردد. بنابراین نازل ها از اجزای مهم دستگاه میباشند. تعداد نازل ها با توجه به مساحت ابعادی گلخانه، محاسبه شده و در طول سالن گلخانه در ردیف های مشخص توزیع میگردند.

 

موارد مهم در انتخاب مهپاش گلخانه

 • جنس بدنه نازل ها میبایست از برنج یا استیل اصل باشد.
 • نازل استفاده شده در دستگاه ضروری است ضد چکه بوده تا کف سالن های گلخانه خیس نشود.
 • نازل های دستگاه باید طول عمر بالاتری نسبت به سایر قطعات و تجهیزات موجود داشته باشند.
 • سیستم مه پاش میبایست با تابلو برق تمام اتوماتیک تجهیز شده تا با تعیین میزان رطوبت و دمای مورد نیاز سالن ها، خاموش و روشن شود. از اینرو میتوان برنامه هفتگی سیستم مه پاش را تنظیم و بر مبنای آن زمان بندی دلخواه و مورد نیاز خود را مشخص نمود.
 • از این سیستم علاوه بر ایجاد رطوبت و کاهش دمای محیط می توان جهت انجام سم پاشی یکنواخت در سالن‌های گلخانه نیز استفاده نمود.

ویژگی های مه پاش گلخانه

دستگاه مه پاش تاثیر بسزایی در کاهش دمای سالن گلخانه در فصل تابستان را دارد و موجب کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها در سالن های گلخانه میگردد. با انتخاب صحیح سیستم مه پاش کف سالن های گلخانه به هیچ وجه خیس نمی شود.

 

مه پاش در گلخانه

شرایط نصب مه پاش در گلخانه

شیلنگ مهپاش و نازل‌های نصب شده بر روی آن به نوع کاربری محل بستگی دارد. اگر مه پاش را در گلخانه نصب مینمایید حتما به نوع کشت و ارتفاع گیاهان توجه نمایید. به طور کلی ارتفاعی که برای نصب یک سیستم مه پاش در گلخانه پیشنهاد میشود در حدود چهار متر و حداکثر آن شش متر میباشد. اگر صیفی جات در داخل گلخانه دارید که ارتفاع آن از سطح زمین زیاد میباشد میبایست شیلنگ های مه پاش در محلی نصب شود که منجر به خیس شدن برگهای گیاه نشود. دلیل این امر ایجاد قارچ و آفت بر روی سطح گیاه میباشد. در هنگام نصب مه پاش در گلخانه حتما از فاصله مناسب نازل‌ها با فن های سیرکوله نصب شده در زیر سقف گلخانه اطمینان یابید. چرا که آب وارد فن ها شده و پس از تجمع به صورت قطرات بارانی شکل بر روی سطح گیاه میریزد. در نظر داشته باشید فاصله مناسب بین سوراخ‌های نازل مه پاش با فن سیرکوله از دو متر کمتر نباشد.
همچنین میزان رطوبت مناسب در گلخانه بسته به نوع کشت صورت گرفته میبایست تحت کنترل باشد و این میزان رطوبت در دامنه مجاز رطوبت مورد نیاز گیاه قرار گیرد. در گلخانه‌ها فاصله بین پایه‌های نازل بر مبنای نوع کشت از یک و نیم متر تا سه متر میتواند متفاوت باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *