بخاری تابشی لوله ای گرماتاب

هیتر تابشی

سامانه های گرمایش تابشی لوله ای که در ایران با عنوان گرماتاب صنعتی شناخته می شوند، امروزه به عنوان یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین سامانه های گرمایشی جهت گرمایش کلیه ی فضاهای با ارتفاع بالای ۳ متر نظیر انواع سالن های بزرگ صنعتی، انبارها، مرغداری ها، گلخانه ها، ایستگاههای مترو ، تعمیرگاههای خوردو، آشیانه های هواپیما، فضاهای ورزشی، فضاهای نمایشگاهی و همچنین انواع فضاهای بدون حصار نظیر باراندازها، مصلی ها و پارکینگهای خودرو و …شناخته می شوند.
پس از دهه ۷۰ میلادی، به سبب ویژگی های درخور توجه گرماتاب _ هیتر گازی _ در تأمین گرمایش فضاهای بزرگ، استفاده از این محصول گسترش یافته و ساختارگرماتاب هاهیتر سالن ورزشی به ویژه از جهت پیکربندی، توسعه و تنوع بیشتری یافته است. در نگاه کلی گرماتاببخاری سالن صنعتی از مشعل، لوله آتشخوار، منعکس کننده و یک فن مکنده تشکیل شده است که مخلوط گاز مایع یا شهری و هوا با نسبت مناسب (به صورت احتراق کامل) توسط مشعل در داخل یک لوله سوزانده می شود و دمای لوله به طور متوسط تا C ۳۰۰ بالا می رود، انرژی تابشی لوله به کمک یک منعکس کننده به سمت پایین هدایت می شود و گرمایش لازم را تأمین می نماید؛ فن مکنده نیز مکش لازم را درون لوله جهت حرکت محصولات احتراق به سمت انتهای لوله فراهم می نماید. امروزه پیکربندی های مختلفی برای گرماتاب_ بخاری سقفی_ با توجه به نوع بنا طراحی و اجرا می شود که تعداد مشعل ها، نحوه ی قرارگیری لوله ها و محل فن مکنده بر مبنای نوع بنا و گرمایش مورد نظر برای بخش های مختلف آن، انتخاب و طراحی می شوند.

گرمایش تابشی لوله ای تنها دارای یک مشعل و یک فن مکنده می باشند که در آنها لوله ی آتشخوار می تواند به صورت خطی و U شکل باشد. مدل خطی ساده و U شکل نسبت به سایر مدل های این دستگاه ها رایج تر می باشند. این گرماتاب هاگرمایش لوله ای به صورت مستقل از یکدیگر در سالن نصب می شوند و از این رو خرابی و نقص احتمالی یک گرماتاب اثری بر عملکرد سایر گرماتاب هاگرمایش صنعتی نخواهد داشت.

ظرفیت حرارتی سامانه های گرماتابگرمایش تعمیرگاه- برحسب شرکتهای تولیدکننده در سطح جهان متفاوت می باشد، اما به طور کلی برای گرماتاب هایبخاری فضای باز_ خطی ساده در محدوده ی Kw 53 – ۲۲ قرار دارد. وزن این سامانه به ازای هر متر لوله حدودا ۱۰ کیلوگرم می باشد. طول لوله ی مدل های خطی ساده با یک مشعل بر حسب ظرفیت بین ۶ الی ۱۵ متر بوده و مصرف گاز طبیعی این سامانه ها بر حسب ظرفیت حرارتی آنها بین ۲ تا ۵ متر مکعب بر ساعت متغیر است.
در جدول زیر برای نمونه یکی از کاتالوگ های شرکتهای سازنده برای مدل های خطی ساده و U شکل آمده است.

ارسال نظر غیر فعال است