بخاری تابشی لوله ای گرماتاب

بخاری تابشی و لوله ای و اجزا آن

 

بخاری تابشی و بخاری لوله ای 

بخاری تابشی گازی یکی از ایمن ترین سامانه های گرمایشی بوده و  برای استفاده در فضاهای باز از قبیل رستوران ها، آلاچیق ها، ویلاها، روف گاردن ها، تراس ها بسیار مناسب میباشد. هیترهای تابشی علاوه بر ایمن بودن، بسیار کم صدا بوده و در آن از آب استفاده نمیشود.

از بخاری تابشی به منظور تامین گرمایش فضاهای مختلف استفاده میشود. هیترها یا همان بخاری های تابشی در انواع مختلف تولید میگردد که با توجه به نوع سوخت مصرفی و همچنین نوع کاربری آن میتوان از آنها بهره برد. نحوه کار این هیتر بر اساس انتقال حرارت بر اساس تابش میباشد. در این دستگاه گاز شهری از طریق مشعل مخصوص با شعله بلند درون لوله های با ضریب تابش بالا می‌سوزد. حرارت ایجاد شده منتج از اشتعال گاز، در درون لوله به امواج حرارتی مادون قرمز تبدیل شده و به وسیله سطوح منعکس کننده رفلکتور که به شکل ذوزنقه در بالای دستگاه قرار دارد، به نقاط مورد نظر گسیل میشود. مزایا گسترده بخاری های تابشی موجب گردیده استفاده از آنها گسترش روزافزون یابد.

 مزایای بخاری های تابشی

  • تامین گرمایش یکنواخت
  • نصب و راه اندازی سریع و آسان
  • امکان تامین گرمایش به صورت موضعی
  • کاهش مصرف سوخت
  • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات

سامانه های بخاری تابشی لوله ای  در ایران با عنوان گرماتاب صنعتی شناخته می شوند. گرماتاب امروزه به عنوان یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین سامانه های گرمایشی شناخته می شود.  بخاری تابشی در جهت گرمایش کلیه ی فضاهای با ارتفاع بالای ۳ متر نظیر انواع سالن های بزرگ صنعتی، انبارها، مرغداری ها، گلخانه ها، ایستگاههای مترو، تعمیرگاههای خوردو، فضاهای ورزشی، فضاهای نمایشگاهی و همچنین انواع فضاهای بدون حصار نظیر باراندازها، مصلی ها و پارکینگهای خودرو استفاده می شود.
پس از دهه ۷۰ میلادی، به سبب ویژگی های درخور توجه گرماتاب در تأمین گرمایش فضاهای بزرگ، استفاده از این محصول گسترش یافته و ساختارگرماتاب ها به ویژه از جهت پیکربندی، توسعه و تنوع بیشتری یافته است.

در نگاه کلی بخای تابشی  از مشعل، لوله آتشخوار، منعکس کننده و یک فن مکنده تشکیل شده است. مخلوط گاز مایع یا شهری و هوا با نسبت مناسب (به صورت احتراق کامل) توسط مشعل در داخل یک لوله سوزانده می شود و دمای لوله به طور متوسط تا C ۳۰۰ بالا می رود.

انرژی تابشی لوله به کمک یک منعکس کننده به سمت پایین هدایت می شود و گرمایش لازم را تأمین می نماید؛ فن مکنده نیز مکش لازم را درون لوله جهت حرکت محصولات احتراق به سمت انتهای لوله فراهم می نماید. امروزه پیکربندی های مختلفی برای بخاری تابشی سقفی با توجه به نوع بنا طراحی و اجرا می شود که تعداد مشعل ها، نحوه ی قرارگیری لوله ها و محل فن مکنده بر مبنای نوع بنا و گرمایش مورد نظر برای بخش های مختلف آن، انتخاب و طراحی می شوند.

بخاری تابشی و بخاری لوله ای و انواع آن
بخاری تابشی لوله ای تنها دارای یک مشعل و یک فن مکنده می باشند که در آنها لوله ی آتشخوار می تواند به صورت خطی و U شکل باشد. مدل خطی ساده و U شکل نسبت به سایر مدل های این دستگاه ها رایج تر می باشند. این گرماتاب هاگرمایش لوله ای به صورت مستقل از یکدیگر در سالن نصب می شوند و از این رو خرابی و نقص احتمالی یک گرماتاب اثری بر عملکرد سایر گرماتاب هاگرمایش صنعتی نخواهد داشت.

 

مطالعه بیشتر : گرمایش تابشی چیست؟


ظرفیت حرارتی سامانه های گرماتاب گرمایش تعمیرگاه- برحسب شرکتهای تولیدکننده در سطح جهان متفاوت می باشد، اما به طور کلی برای گرماتاب های بخاری فضای باز_ خطی ساده در محدوده ی Kw 53 – ۲۲ قرار دارد. وزن این سامانه به ازای هر متر لوله حدودا ۱۰ کیلوگرم می باشد. طول لوله ی مدل های خطی ساده با یک مشعل بر حسب ظرفیت بین ۶ الی ۱۵ متر بوده و مصرف گاز طبیعی این سامانه ها بر حسب ظرفیت حرارتی آنها بین ۲ تا ۵ متر مکعب بر ساعت متغیر است.
در جدول زیر برای نمونه یکی از کاتالوگ های شرکتهای سازنده برای مدل های خطی ساده و U شکل آمده است.

مشخصات فنی انواع دستگاه های تابشی

 

مشخصات فنی بخاری تابشی گرماتاب