نگهداری گرماتاب


گرماتاب دستگاهی است که در بسیاری از مکان های مختلف همچون: گلخانه، کارگاه، رستوران، سالن های صنعتی و فضاهای باز ویلاها برای تامین گرمایش نصب می گردد.

این دستگاه به دلیل مزیت های فراوانی که برای محیط زیست و همچنین عملکرد مناسب تری که نسبت به سایر دستگاه های گرمایشی دارد به همین دلیل بسیار مورد توجه گروه های مختلف جامعه قرار گرفته است.

سیستم گرماتاب مانند همه دستگاه های دیگر اگر به نکات ویژه ای که مربوط به آن است توجه نماییم می توانیم بدون هیچ مشکلی و با بهترین عملکرد از این دستگاه بهره مند شویم.

گرماتاب دستگاه فوق العاده ایمنی است اما ممکن است به دلیل سهل انگاری و عدم رعایت برخی نکات خطراتی را در پی داشته باشد بنابراین به نکاتی که در ادامه به آن اشاره می کنیم توجه داشته باشید.

توصیه های مهم در خصوص هیتر تابشی گرماتاب

 • از قرار دادن اجسام و مواد قابل اشتعال در نزدیکی هیترهای تابشی گرماتاب خودداری نمایید.
 • فاصله ایمنی هیتر تابشی گرماتاب و اجسام را حفظ نمایید.
 • از آویزان نمودن و قراردادن اجسام به هیتر لوله ای سقفی گرماتاب خودداری نمایید.
 • از تمیزی سطح رفلکتور جهت افزایش امواج تابش اطمینان یابید. در غیر اینصورت نسبت به تمیز نمودن سطح رفلکتورها با پارچه خیس اقدام نمایید.
 • از عدم وجود روزنه و سوراخ در سطح لوله ها اطمینان حاصل نمایید
 • از عدم وجود دوده‌های احتمالی بر روی سطح لوله ها اطمینان یابید.
 • از عدم وجود گرفتگی لوله های ورودی از بیرون مشعل به ایرسوییچ اطمینان و در فواصل زمانی مناسب بازرسی نمایید. در صورت گرفتگی لوله کنترل وضعیت فشار داخل لوله و بیرون از دستگاه آن را تمیز و عاری از خاک و کثیفی نمایید. همچنین از عدم وجود تار عنکبوت بر روی لوله های متصل به ایرسوییچ اطمینان یابید.
 • از عدم وجود نشتی لوله گاز متصل به مشعل هیتر تابشی گرماتاب اطمینان یابید.
 • از عدم وجود نشتی و یا سوراخ بر روی فلنچ احتراق اتصال لوله آتشخوار و مشعل هیتر گرماتاب اطمینان حاصل نمایید.
 • نسبت به بازرسی و کنترل مجموعه یون و جرقه زن اقدام نمایید. در صورت  وجود ترک بر روی سطح سرامیک یون و جرقه و وجود خوردگی سطح الکترود هامی بایست تعویض گردند. فاصله الکترود از هم حدود۳ میلیمتر میباشد.
 • وضعیت عملکردی ترموستات ها و سالم بودن کابل ورودی به آنها کنترل و بازرسی گردند.
 • وضعیت اتصال دستگاهها به سقف کنترل و از عدم وجود خوردگی بر روی زنجیرها اطمینان یابید.
 • وضعیت عملکرد فن هیتر تابشی گرماتب کنترل و از عدم وجود لرزش و پروانه اطمینان یابید.
 • در صورت وجود لوله های اگزاست جهت خروج محصولات احتراق هیتر تابشی گرماتاب، از وضعیت مسدود نبودن آن اطمینان یابید.

نگهداری و سرویس هیتر تابشی گرماتاب

همانطور که می‌دانید هر نوع سیستم گرمایشی دستورالعمل‌های نگهداری منحصر به فرد خود را دارد. نگهداری صحیح دستگاه های گرمایش تابشی علاوه بر بهبود عملکرد گرمایشی  و طول عمر دستگاه از بروز خطراتی مانند آتش سوزی جلوگیری و ایمنی دستگاه را تضمین می‌کند.

یکی از مهم ترین موارد در نگهداری دستگاهای تابشی سرویس دوره ای می باشد. ضروری است قبل از شروع فصل سرما، نسبت به انجام سرویس و بازدید های دوره ای از دستگاههای گرمایش تابشی گرماتاب اقدام گردد. این امر باعث افزایش بازدهی و ایمنی دستگاه های گاز سوز شده و از آسیب های احتمالی به دستگاهها جلوگیری می نماید.

در زمان نگهداری دستگاه گرماتاب در صورت آغشته شدن رفلکتور (سطح منعکس کننده) به گرد و غبار، باید تمیز شود. تمیز نبودن سطح منعکس کننده موجب کاهش بازده انتقال حرارت تابشی می شود. بنابران سطح رفلکتور با مواد پاک کننده و آب توسط پارچه نرم تمیز شود.

در صورت نیاز به جابه جایی دستگاه تابشی، می بایست این امر توسط افراد متخصص انجام پذیرد. در صورتی که دمونتاژ و مونتاژ مجدد دستگاه تابشی ناصیح صورت پذیرد، موجب اختلال در کارکرد و نیز موجب آسیب رسیدن به دستگاه می گردد. نصب اشتباه لوله فن و مشعل باعث سوراخ شدن لوله ها و عدم کارکرد دستگاه می گردد.

در زمان سرویس و تعمیرات دوره ای دستگاههای گرماتاب بازدید موارد زیر توصیه میگردد.

کنترل شیلنگ ورودی گاز

 اطمینان از عدم نشتی شیلنگ گاز و بررسی میزان فشاز گاز یکی از مسائل مهم در دستگاه های گاز سوز میباشد. در صورت زیاد بودن فشار گاز باعث دود زدن دستگاه میشود که باید فشار گاز توسط استابلایزر کنترل و دستگاه  توسط تکنسن های متخصص دود زدایی گردد تا مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

بررسی عملکرد صحیح فن

در دوره های زمانی مشخص عملکرد فن دستگاه میبایست بازدید و کنترل گردد. نقص در میزان مکش فن منجر به ایجاد دوده و اضافه بودن آن نیز منجربه افزایش دمای محصولات احتراق و کاهش راندمان دستگاه می شود.  

بررسی لوله های دستگاه

در ابتدای شروع فصل سرما میبایست کلیه لوله های دستگاه بازدید گردد. در صورت سوراخ بودن، شکستگی و فرو رفتگی لوله ها باعث عدم کارکرد صحیح دستگاه میشود.

کنترل صحت مسیر برق ورودی

بازدید کلیه قطعات مشعل، کنترل مسیرهای ورودی ایرسوییچ، رله، مجموعه یون و جرقه زن و سایر قطعات درون مشعل امری ضروری میباشد. 

در صورت استفاده دستگاه های گرماتاب در فضای باز، ممکن است حشراتی وارد نازل دستگاه یا درون مشعل می شود. این امر میتواند موجب اختلال و عدم کار کرد دستگاه شود. فن و مشعل گرماتاب در زمان سرویس دوره ای درون مشعل، توسط تکنسین با دستگاه مکننده تمیز و عاری از گرد و غبار می شود.

لازم بذکر است که سرویس سالانه بایستی توسط افراد متخصص بر مبنای دستورالعمل های شرکت سازنده صورت پذیرد. در صورت خرابی قطعات، قطعه معیوب توسط تکنسین مورد تایید شرکت و با قطعات اصلی تعویض میگردد. در صورت استفاده قطعه با برند متفرقه موجب اختلال در کارکرد دستگاه و خرابی سایر قطعات می گردد.

در آخر برای مشاوره در خصوص انواع مدل دستگاه های گرمایش تابشی و درخواست سرویس و تعمیر دستگاه ها می توانید از طریق شماره تماس 09020903666 با ما در ارتباط باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *