سیستم گرماتاب


تامین گرمایش بهینه و مطلوب با استفاده از سیستم گرماتاب، در طول سالیان گذشته رو به گسترش بوده است. به گونه ای که عموم کارخانجات در حال توسعه و جدید، تامین گرمایش را با استفاده از سیستم‌های انتقال حرارت تابشی طراحی مینمایند تا از مزایای گسترده این نوع سامانه‌ها بهره مند گردند. گرماتاب همچون خورشید بدون واسطه قرار دادن هوا با ایجاد چتر حرارتی انرژی تابشی را به انرژی حرارتی تبدیل مینمایند. عمده استفاده از گرماتاب در سالنهای صنعتی و ورزشی میباشد. همچنین در سالهای گذشته تامین گرمایش فضای باز رستوران و ویلا و همچنین سالنهای گلخانه نیز گسترش یافته است.

سیستم گرماتاب سرامیکی در تراس
نصب گرماتاب سرامیکی در تراس

همانگونه که میدانیم نصب و راه‌اندازی سیستم گرماتاب‌ به صورت رایگان توسط کارشناسان فنی نمایندگی گرماتاب صورت گرفته که این امر موجب رعایت موارد ایمنی در عملکرد دستگاه میگردد. به منظور افزایش طول عمر و همچنین بهبود عملکرد گرماتاب، ضروری است در ابتدای هر فصل کلیه دستگاهها توسط کارشناسان ذی صلاح سرویس شده و عملکرد دستگاه کنترل گردد. این امر علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه، موجب افزایش ایمنی و کاهش مخاطرات خواهد شد. در ادامه به نحوه سرویس و نگهداری و همچنین نکاتی در خصوص افزایش ضریب ایمنی و کارایی دستگاه گرماتاب اشاره میگردد.

جهت مشاوره رایگان به منظور اخذ قیمت گرماتاب با شماره تماس 09123021791  تماس حاصل فرمایید.

کاربری های سیستم گرماتاب

همانگونه که مطرح شد سامانه یا دستگاه  تابشی گرما تاب یکی از بهینه ترین روشهای تامین گرمایش فضاها باز و محیط های بزرگ میباشد. از موارد مهم و کاربردی سیستم گرماتاب میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

ایجاد گرما در سوله های تولیدی و صنعتی

 تامین گرمایش سالن گلخانه‌

گرمایش فضای باز رستوران ، ویلا، کافی شاپ و روف گاردن

تامین گرمایش سالن‌ و سوله ورزشی و استخر

نصب گرماتاب در سالن مرغداری، گاوداری و سالن شیردوشی

تامین گرمایش سوله تعمیرگاه  خودرو

خشک نمودن سنگ در سالنهای سنگبری

تجهیز گرمایش مصلا و مساجد و سالنهای عمومی بزرگ

گرمایش سالن استخر

کاربری سیستم گرماتاب
کاربری های مختلف گرماتاب

اجزای تشکیل دهنده سیستم گرماتاب

 گرماتاب  در مدلهای مختلف با ظرفیت های حرارتی و ابعاد متفاوت تولید میگردد. هر دستگاه برای یک کاربری مناسب میباشد. ارتفاع نصب گرماتاب نیز بر حسب کاربری در سالنهای صنعتی، ورزشی ، گلخانه ، فضای باز رستوران و ویلا متفاوت میباشد. گرماتاب به دو صورت آویز از سقف و دیواری نصب میگردد. مصرف دستگاه گرماتاب گاز شهری با فشار گاز خانگی بوده و نیاز به برق تکفاز به میزان حداکثر 100 وات برای هر دستگاه میباشد

سیستم گرماتاب درفضای باز
نصب گرماتاب UT در تراس

سامانه تابشی به صورت لوله‌ای مدل یو شکل، خطی و سرامیکی عرضه میگردد. در ایران به گرماتاب، بخاری تابشی لوله ای یا بخاری لوله ای سقفی نیز گفته میشود.  هیتر تابشی گرماتاب متشکل از مشعل، فن، رفلکتور، لوله‌ آتشخوار، توربولاتور، گاورنر یا استابلایزر تنظیم فشار گاز و تعدادی قطعه دیگر تشکیل گردیده است. نگهداری و تعمیرات گرماتاب نسبت به سیستم‌های هوای گرم مانند یونیت هیتر و موتورخانه مرکزی ساده تر و کم هزینه تر میباشد و فضای فیزیکی اشغال نکرده و میتوان به صورت موضعی تامین گرمایش صورت پذیرد.

 موارد مهم در سیستم گرماتاب

 رفلکتور گرماتاب

وظیفه بازتابش امواج تابشی توسط رفلکتور یا همان سطوح منعکس کننده میباشد حال هر چه میزان براقی رفلکتور گرماتاب بیشتر باشد عملکرد دستگاه افزایش میابد. بنابر این ضروری است در ابتدای فصل سرما و آغاز به کار سیستم گرماتاب، این صفحات به صورت کامل تمیز و نظافت شود. این امر میتواند با استفاده از یک پارچه نمدار و کشیدن آن بر روی سطح رفلکتور انجام گردد. در صورتی که سطوح رفلکتور از گرد و غبار و کثیفی پاک شود عملکرد و ضریب توان تابشی دستگاه افزایش میابد.

فاصله استاندارد گرماتاب با اجسام

 با توجه به ظرفیت حرارتی دستگاه میبایست فاصله ایمنی دستگاه از اجسام رار رعایت نمود. در صورت وجود مواد قابل اشتعال، رعایت این موضوع از اهمیت بالاتری برخوردار میگردد. این فاصله میتواند توسط کارشناسان فروش گرماتاب در زمان بازدید به مشتریان ارایه گردد. در صورت نصب گرماتاب به صورت دیواری یا زاویه دار نسبت به رعایت فواصل ساپورت گرماتاب توجه گردد.

عدم گرفتگی لوله های آتشخوار متصل به فن و  مشعل گرماتاب

در ابتدای فصل سرما و شروع به کار گرماتاب حتما از عدم گرفتگی لوله های آتشخوار اطمینان حاصل نمایید. یکی از نکات مهم در مورد نگهداری گرماتاب بررسی سلامت وضعیت فیزیکی لوله‌ها می‌باشد. ضمن اینکه گرد و غبار را از روی سطح لوله گرماتاب پاک مینمایید از عدم وجود سوراخ یا روزنه بر روی سطح لوله ها مطمئن شوید. در صورت وجود پارگی یا سوراخ شدگی با کارشناسان سیستم گرماتاب جهت رفع مشکل و جایگزین نمودن لوله ای سوراخ در ارتباط باشید.  

لوله کنترل فشار هوای بیرون مشعل  گرماتاب

در روی مشعل و در دریچه اکسیژن مشعل گرماتاب، لوله‌ای باریک وجود دارد که به قطعه ای به نام ایرسوئیچ یا پرشر هوا متصل میباشد. وظیفه ایر سوئیچ کنترل میزان فشار درون لوله ها با فشار هوای بیرون میباشد. بنابراین حتما از عدم گرفتکی این لوله باریک مطمئین شوید.

کنترل اتصالات لوله گاز به مشعل گرماتاب

 کنترل اتصال صحیح لوله گاز و همچنین عدم وجود سوراخ یا روزنه و کنترل آن با کف و صابون از هرگونه انتشار گاز در محیط جلوگیری مینماید. از اینرو ضمن بررسی میزان فشار ورودی گاز به مشعل با یک گیج مناسب، از عدم نشتی گاز اطمینان یابید.

کنترل دمای محیط با ترموستات

 درصورتی که تمایل داشته باشیم دمای محیط را در یک بازه کنترل و تثبیت نماییم میبایست از ترموستات کنترل دمایی محیط استفاده نماییم. ترموستات در گلخانه ها و اتصال آنها به گرماتاب بیشتر کاربرد دارد. چرا که میزان دمای محیط و کنترل آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

مزایای سیستم گرماتاب گازی

  • کاهش زمان انتقال حرارت و تامین گرمایش محیط
  •  واسطه قرار نگرفتن هوا در انتقال امواج تابشی
  • صرفه جویی در مصرف و اتلاف انرژی
  • کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات
  • کاهش آلودگی و گرد و غبار در محیط
  • عدم اشغال فضای فیزیکی
  • امکان تامین گرمایش در مناطقی از یک سالن بزرگ
  • استقلال هر دستگاه با دستگاه دیگر
مزایای سیستم گرماتاب
مزایای گرماتاب

انواع مختلف سیستم‌ گرماتاب

گرماتاب در رستوران ناکایا
نصب گرماتاب یو شکل در رستوران ناکایا

گرماتاب لوله‌ای یو شکل

بخاری گرماتاب سقفی یا همان بخاری لوله ای سقفی یکی از بهینه ترین روشهای تامین گرمایش فضاهای بزرگ و محیط های باز میباشد.  

سیستم گرماتاب لوله ای سقفی خطی

گرماتاب با لوله های خطی بیشتر در سالن گلخانه ها یا محیط های با ارتفاع کم مناسب میباشد.

سیستم سرامیکی

با توجه به توان و ضریب تابشی بالای سیستم تابشی سرامیکی، از این دستگاه بیشتر در فضاهای باز مورد استفاده قرار میگیرد. این سیستم نیاز به تهویه و تعویض هوای بالایی نیاز داشته و امکان نصب در فضاهای کوچک بدون تهویه توصیه نمیگردد.

سیستم تابشی قارچی یا چتری

با توجه به میزان چتر حرارتی کوچک و اشغال فضای فیزیکی، این دستگاه در رده تولیدات شرکت ایران مشعل نمیباشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *