نکات لازم جهت نصب و راه اندازی گرماتاب

نصب و راه اندازی گرماتاب توسط پرسنل فنی شرکت انجام میپذیرد. با توجه به گاز سوز بودن این دستگاه، توصیه میگردد نصب و راه اندازی گرماتاب صرفا توسط پرسنل فنی نمایندگی خدمات پس از فروش صورت پذیرد. به منظور آشنایی کلی با نحوه نصب و راه اندازی گرماتاب مطالب در دو بخش ارایه میگردد.

نکات نصب گرماتاب

آشنایی با گرماتاب

از گرماتاب جهت تامین گرمایش سالن‌های بزرگ و یا فضاهای باز استفاده میگردد. نصب ده ها هزار گرماتاب در سوله صنعتی، ورزشی، گلخانه و رستوران‌ها مزایای گسترده آن را اثبات نموده است. از گرماتاب گازی با نام‌های دیگری همچون گرماتاب لوله‌ای، گرماتاب سقفی، یا هیتر تشعشعی نام برده میشود. امکان تامین گرمایش بهینه و موثر در کوتاه ترین زمان ممکن با استفاده از گرماتاب، هزینه های صاحبان صنایع در مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. انتقال حرارت در این نوع هیترها الهام گرفته از طبیعت و همانند خورشید میباشد. امواج تابشی جذب هوا نشده و به صورت مستقیم اجسام و سطوح را گرم مینماید. این مزیت موجب صرفه جویی مصرف گاز به میزان حداقل 50 درصد و 90 درصد برق میگردد. نکته مهم آن است که در طراحی و چیدمان و همچنین نصب دستگاه گرماتاب گازی میبایست از تکنسین ها و افراد متخصص استفاده نمود. این امر موجب تامین گرمایش یکنواخت و مطلوب در محیط شده و طول عمر دستگاه نیز افزایش میابد. انجام سرویس، تعمیر و نگهداری سالیانه نیز باعث افزایش راندمان دستگاه گرماتاب میگردد.

نصب گرماتاب

بخاری لوله ای گرماتاب گازی به دو صورت آویز از سقف و یا زاویه دار در محیط نصب میگردد. در سوله ها و سالنها با ابعاد بزرگ و ارتفاع بلند و همچنین فضای باز ویلا و رستوران از گرماتاب لوله ای یو شکل استفاده میگردد. این دستگاه ها دارای شدت حرارت بالایی میباشند از اینرو نصب این دستگاه برای سالن‌های مذکور ایده آل میباشد. در سالن‌هایی که شدن حرارت کمتری مورد نیاز میباشد از گرماتاب با لوله های خطی استفاده میگردد. برای اینکه بتوان نصب گرماتاب را در سالن‌هایی که در آنها جرثقیل حرکت میکند و یا در فضاهایی بازی که سقف وجود ندارد انجام داد میبایست دستگاه به صورت زاویه دار نصب شوند. در صورتی که از گرماتاب با طول استاندارد و مطابق با مشخصات مندرج در کاتالوگ انجام داد میبایست بر روی دیوار ساپورت‌هایی تامین نمود.

دانلود کاتالوگ گرماتاب در مکان‌های مختلف

ساپورت گرماتاب

 به منظور تامین ساپورت در نصب های دیواری، بر حسب مدل و ظرفیت حرارتی دستگاه به نقشه های ساپورت گرماتاب توجه نمایید.

نقشه ساپورت گرماتاب 50
ساپورت گرماتاب
نحوه تنظیم ساپورت گرمایش تابشی
ساپورت مدل 40
فاصله ساپورت‌ها

جدول مدلها و ظرفیت های حرارتی  دستگاه گرمایش تابشی گرماتاب

مدل دستگاه22UT35UT40UT50UT
طول دستگاه بر اساس متر5.245.896.107.62
عرض دستگاه سانتی متر49676767
وزن دستگاه واحد کیلوگرم639597144
ظرفیت حرارتی K CAL20000300003440045000
ظرفیت حرارتی KW22354050
حداکثر میزان مصرف گاز طبیعی
با فشار 17.8 M BAR فشارخانگی M2/HR
2.13.33.84.7
حداقل ارتفاع پیشنهادی نصب متر _ سقفی3.64.34.35.7
حداقل ارتفاع پیشنهادی نصب متر _ زاویه دار33.63.65
حداقل فاصله ایمنی سانتی متر بالای دستگاه 50505050
حداقل فاصله ایمنی سانتی متر
زیر لوله آتشخوار
125150210210
حداقل فاصله ایمنی سانتی متر
کنار دستگاه
60606060
فیوز قطع جریان اضافی4 آمپر4 آمپر4 آمپر4 آمپر
برق مصرفی (وات) 40 الی 100 وات – 220 ولت تک فاز
مشخصات فنی دستگاه گرماتاب مدل UT

نکات ضروری در نصب گرماتاب

 • فواصل ایمنی را در نصب گرماتاب بر حسب مدل دستگاه و شرایط مندرج در کاتالوگ فنی رعایت نمایید.
 • در محیط های با رطوبت بالا از فن ضد رطوبت استفاده نمایید.
 • در محیط های مرطوب از لوله های تمام آلومینایز و یا تمام استیل استفاده گردد.
 • در سالنهای ورزشی نصب حفاظ جهت جلوگیری از برخور توپ ضروری میباشد.
 • از لمس لوله های دستگاه در زمان روشن بودن خودداری نمایید.
 • از برخورد جرثقیل در سالنهای صنعتی به دستگاه جلوگیری نمایید.
 • مونتاژ دستگاه صرفا توسط پرسنل فنی نمایندگی انجام شود.
 • فواصل ایمنی از بالای دستگاه مطابق با کاتالوگ فنی را رعایت نمایید.
 • از ظرفیت حرارتی مناسب استفاده نمایید.
 • در خصوص چیدمان و استقرار گرماتاب از پرسنل فنی نمایندگی بهره مند شوید.
 • در صورت نصب غیر اصولی توسط مشتری، دستگاه از گارانتی خارج میشود.

با توجه به نصب دستگاه گرماتاب در ارتفاع، لازم است جهت انجام عملیات راه اندازی یک دستگاه بالابر ایمن و مناسب به منظور دسترسی به دستگاه در محل موجود باشد. لازم به ذکر است بالابر مزبور  باید به راحتی قابل حمل بوده و از شرایط ایمنی بالا برخوردار باشد و حتی الامکان لمبر و تکانه نداشته باشد.

 • به منظور هماهنگی جهت نصب گرماتاب از طریق فرم اعلام آمادگی جهت نصب گرماتاب با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برای بررسی و دریافت کاتالوگ به صفحه کاتالوگ گرماتاب وارد شوید.

نکات مهم راه اندازی گرماتاب گازی

 • با توجه به گاز سوز بودن هیتر تابشی گرماتاب گازی ضروری است سایز لوله گاز کشیده شده در محل دستگاه با مشخصات فنی اشاره شده در جدول شرکت ملی گاز ایران  تطابق داشته و از  فشار و دبی گاز مصرفی هیتر تابشی گرماتاب اطمینان حاصل نمود. شایان ذکر است فشار گاز مورد نیاز دستگاه 20 الی 25 میلی بار بوده و مصرف گاز هر دستگاه برحسب مدل و ظرفیت حرارتی موجود در جدول کاتالوگ تعیین گردد.
 • برق مصرفی (وات) 40 الی 100 وات – 220 ولت تک فاز میباشد.  برق مصرفی دستگاه تک فاز و معادل نیم آمپر میباشد. هر دستگاه مجهز به یک کلید مینیاتوری 2 آمپر و تابلو برق مربوطه می باشد که برای انجام عملیات راه اندازی میبایست یک کابل سه رشته به ضخامت یک و نیم میلی متر و در فواصل زیاد دو نیم میلی متر (فاز-نول-ارت) از کلید مینیاتوری نصب شده تا مشعل دستگاه گرماتاب کشیده شود.
 • بهتر است محل قرارگیری کلیدهای مینیاتوری جهت سهولت در روشن و خاموش کردن دستگاه ، در نزدیکی دستگاه های گرماتاب بوده تا امکان روشن و خاموش کردن در کوتاه ترین زمان ممکن میسر باشد. لازم به ذکر است برای راندمان و کارایی بهتر حتما باید کابل ارت موجود باشد. در غیر اینصورت دستگاه گرماتاب گازی روشن نمیشود،کابل ارت بهتر است استاندارد بوده و از طریق چاه ارت تامین گردد. همچنین از وجود هرگونه نوسانات برق به جهت حساس بودن رله گرماتاب و امکان سوختن آن، از طریق نصب نوسان گیر برق اطمینان حاصل نمایید.
 •  لوله گاز مصرفی دستگاه گرماتاب میبایست تا نیم متری مشعل هیتر گرماتاب کشیده شود. همچنین بهتر است به منظور حفظ  ایمنی و رعایت قوانین شرکت ملی گاز ایران در خصوص نحوه انجام لوله کشی گاز،  برای هر مصرف کننده دستگاه گرماتاب،یک شیرقطع کن در فاصله یک متر از مشعل دستگاه و یک قطع کن در 70 سانتی متری از کف در محل نصب قرار گیرد. (مطابق با نقشه پیوست)

تابلو برق و کلید مینیاتوری هیتر گرماتاب گازی مطابق با شکل زیر به صورت رایگان ارسال میگردد. حتما از کلیدهای مینیاتوری فوق استفاده نمایید.

تابلو برق و کلید مینیاتوری هیتر گرماتاب

تابلو-برق
 • در سالنهایی مانند  گلخانه و مرغداری و سالنهای ورزشی که نیاز به یکنواختی در تامین گرمایش در کل سطح مساحت سالن وجود دارد میتوان هر دستگاه گرمایش تابشی گرماتاب را با یک ترموستات مجهز نمود. همچنین امکان روشن و خاموش نموده هیتر گرماتاب با ریموت کنترل نیز امکان پذیر است.
 • در خصوص تامین اکسیژن مورد نیاز مشعل و خروجی محصولات احتراق فن دستگاه گرماتاب سقفی میتوان به اختصار به موارد زیر اشاره نمود. در فضاهایی مانند گلخانه و مرغداری و سالنهای ورزشی، که میزان اکسیژن موجود در فضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. باید از خروج محصولات احتراق و تامین اکسیژن مشعل اطمینان حاصل نمود. طبق استانداردهای معتبر به ازای هر کیلووات توان مصرفی دستگاه گرماتاب نیاز به 10 مترمکعب تهویه طبیعی وجود دارد.  نصب دودکش با سایز مناسب و حداکثر به طول یک و نیم متر از محل مشعل گرماتاب تا فضای بیرون از موارد مهم در خصوص رعایت تهویه گرماتاب لوله ای میباشد.

جهت خرید و اخذ قیمت گرماتاب و  خدمات پس از فروش با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *