نکات لازم جهت نصب و راه اندازی گرماتاب

نکات نصب گرماتاب

دستگاه تابش گرماتاب یکی از روش‌های مطلوب و بهینه با مزایای گسترده جهت تامین گرمایش سالنهای بزرگ و فضاهای باز میباشد که در طول سالیان گذشته استفاده از این دستگاه در سوله صنعتی، ورزشی، گلخانه و رستوران‌ها گسترش روز افزون یافته است. تامین گرمایش بهینه و موثر در کوتاه ترین زمان ممکن با استفاده از گرماتاب، هزینه های صاحبان صنایع در مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. انتقال حرارت در این نوع هیترها الهام گرفته از طبیعت و همانند خورشید است. انتقال امواج تابشی به صورت مستقیم به اجسام، گرمایش مطلوب و بهینه را موجب میگردد.
تامین گرمایش با استفاده از انتقال حرارت تابشی به صورت مستقیم به اجسام بدون واسطه قرار گرفتن هوا موجب میگردد مصرف انرژی به میزان حداقل 50 درصد کاهش یابد. نکته مهم آن است که در طراحی و چیدمان و همچنین نصب دستگاه گرماتاب گازی میبایست از تکنسین ها و افراد متخصص استفاده نمود. این امر موجب تامین گرمایش یکنواخت و مطلوب در محیط شده و طول عمر دستگاه نیز افزایش میابد. انجام سرویس، تعمیر و نگهداری سالیانه نیز باعث افزایش راندمان دستگاه گرماتاب میگردد.

جهت راه اندازی دستگاه گرماتاب نیاز به تمهیدات و ملزوماتی است که به صورت مختصر به آنها اشاره میگردد:

  • با توجه به نصب دستگاه گرماتاب در ارتفاع، لازم است جهت انجام عملیات راه اندازی یک دستگاه بالابر ایمن و مناسب به منظور دسترسی به دستگاه در محل موجود باشد. لازم به ذکر است بالابر مزبور  باید به راحتی قابل حمل بوده و از شرایط ایمنی بالا برخوردار باشد و حتی الامکان لمبر و تکانه نداشته باشد.
  • با توجه به گاز سوز بودن هیتر تابشی گرماتاب ضروری است سایز لوله گاز کشیده شده در محل دستگاه با مشخصات فنی اشاره شده در جدول شرکت ملی گاز ایران  تطابق داشته و از  فشار و دبی گاز مصرفی هیتر تابشی گرماتاب اطمینان حاصل نمود. شایان ذکر است فشار گاز مورد نیاز دستگاه 20 الی 25 میلی بار بوده و مصرف گاز هر دستگاه برحسب مدل و ظرفیت حرارتی موجود در جدول کاتالوگ تعیین گردد.

دانلود کاتالوگ گرماتاب در صنعت های مختلف

کاتالوگ گرماتاب صنعتی

کاتالوگ گرماتاب رستورانی

کاتالوگ گرماتاب در گلخانه

گرماتاب در سالن‌های ورزشی

کاتالوگ گرماتاب در تعمیرگاه خودرو

جدول مدلها و ظرفیت های حرارتی  دستگاه گرمایش تابشی گرماتاب

مدل دستگاه22UT35UT40UT50UT
طول دستگاه بر اساس متر5.245.896.107.62
عرض دستگاه سانتی متر49676767
وزن دستگاه واحد کیلوگرم639597144
ظرفیت حرارتی K CAL20000300003440045000
ظرفیت حرارتی KW22354050
حداکثر میزان مصرف گاز طبیعی
با فشار 17.8 M BAR فشارخانگی M2/HR
2.13.33.84.7
حداقل ارتفاع پیشنهادی نصب متر _ سقفی3.64.34.35.7
حداقل ارتفاع پیشنهادی نصب متر _ زاویه دار33.63.65
حداقل فاصله ایمنی سانتی متر بالای دستگاه50505050
حداقل فاصله ایمنی سانتی متر
زیر لوله آتشخوار
125150210210
حداقل فاصله ایمنی سانتی متر
کنار دستگاه
60606060
فیوز قطع جریان اضافی4 آمپر4 آمپر4 آمپر4 آمپر
برق مصرفی (وات) 40 الی 100 وات – 220 ولت تک فاز
مشخصات فنی دستگاه گرماتاب مدل UT

لوله گاز مصرفی دستگاه گرماتاب میبایست تا نیم متری مشعل هیتر گرماتاب کشیده شود. همچنین بهتر است به منظور حفظ  ایمنی و رعایت قوانین شرکت ملی گاز ایران در خصوص نحوه انجام لوله کشی گاز،  برای هر مصرف کننده دستگاه گرماتاب،یک شیرقطع کن در فاصله یک متر از مشعل دستگاه و یک قطع کن در 70 سانتی متری از کف در محل نصب قرار گیرد. (مطابق با نقشه پیوست)

برق مصرفی دستگاه تک فاز و معادل نیم آمپر میباشد. هر دستگاه مجهز به یک کلید مینیاتوری 2 آمپر و تابلو برق مربوطه می باشد که برای انجام عملیات راه اندازی میبایست یک کابل سه رشته به ضخامت یک و نیم میلی متر و در فواصل زیاد دو نیم میلی متر (فاز-نول-ارت) از کلید مینیاتوری نصب شده تا مشعل دستگاه گرماتاب کشیده شود.  

بهتر است محل قرارگیری کلیدهای مینیاتوری جهت سهولت در روشن و خاموش کردن دستگاه ، در نزدیکی دستگاه های گرماتاب بوده تا امکان روشن و خاموش کردن در کوتاه ترین زمان ممکن میسر باشد. لازم به ذکر است برای راندمان و کارایی بهتر حتما باید کابل ارت موجود باشد. در غیر اینصورت دستگاه گرماتاب روشن نمیشود،کابل ارت بهتر است استاندارد بوده و از طریق چاه ارت تامین گردد. همچنین از وجود هرگونه نوسانات برق به جهت حساس بودن رله گرماتاب و امکان سوختن آن، از طریق نصب نوسان گیر برق اطمینان حاصل نمایید.

تابلو برق و کلید مینیاتوری هیتر گرماتاب

تابلو-برق

در سالنهایی مانند  گلخانه و مرغداری و سالنهای ورزشی که نیاز به یکنواختی در تامین گرمایش در کل سطح مساحت سالن وجود دارد میتوان هر دستگاه گرمایش تابشی گرماتاب را با یک ترموستات مجهز نمود. همچنین امکان روشن و خاموش نموده هیتر گرماتاب با ریموت کنترل نیز امکان پذیر است.

در خصوص تامین اکسیژن مورد نیاز مشعل و خروجی محصولات احتراق فن دستگاه گرماتاب میتوان به اختصار به موارد زیر اشاره نمود. در فضاهایی مانند گلخانه و مرغداری و سالنهای ورزشی، که میزان اکسیژن موجود در فضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. باید از خروج محصولات احتراق و تامین اکسیژن مشعل اطمینان حاصل نمود. طبق استانداردهای معتبر به ازای هر کیلووات توان مصرفی دستگاه گرماتاب نیاز به 10 مترمکعب تهویه طبیعی وجود دارد.  نصب دودکش با سایز مناسب و حداکثر به طول یک و نیم متر از محل مشعل گرماتاب تا فضای بیرون از موارد مهم در خصوص رعایت تهویه هیتر تابشی میباشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *