نکات لازم جهت راه اندازی گرماتاب


جهت راه اندازی دستگاه گرماتاب نیاز به تمهیدات و ملزوماتی است که به صورت مختصر به آنها اشاره میگردد:

  • با توجه به نصب دستگاه گرماتاب در ارتفاع، لازم است جهت انجام عملیات راه اندازی یک دستگاه بالابر ایمن و مناسب به منظور دسترسی به دستگاه در محل موجود باشد. لازم به ذکر است بالابر مزبور  باید به راحتی قابل حمل بوده و از شرایط ایمنی بالا برخوردار باشد و حتی الامکان لمبر و تکانه نداشته باشد.
  • با توجه به گاز سوز بودن هیتر تابشی گرماتاب ضروری است سایز لوله گاز کشیده شده در محل دستگاه با مشخصات فنی اشاره شده در جدول شرکت ملی گاز ایران  تطابق داشته و از  فشار و دبی گاز مصرفی هیتر تابشی گرماتاب اطمینان حاصل نمود. شایان ذکر است فشار گاز مورد نیاز دستگاه ۲۰ الی ۲۵ میلی بار بوده و مصرف گاز هر دستگاه برحسب مدل و ظرفیت حرارتی موجود در جدول کاتالوگ تعیین گردد.

دانلود کاتالوگ گرماتاب در صنعت های مختلف

کاتالوگ گرماتاب صنعتی

کاتالوگ گرماتاب رستورانی

جدول مدلها و ظرفیت های حرارتی  دستگاه گرمایش تابشی گرماتاب

لوله گاز مصرفی دستگاه گرماتاب میبایست تا نیم متری مشعل هیتر گرماتاب کشیده شود. همچنین بهتر است به منظور حفظ  ایمنی و رعایت قوانین شرکت ملی گاز ایران در خصوص نحوه انجام لوله کشی گاز،  برای هر مصرف کننده دستگاه گرماتاب،یک شیرقطع کن در فاصله یک متر از مشعل دستگاه و یک قطع کن در ۷۰ سانتی متری از کف در محل نصب قرار گیرد. (مطابق با نقشه پیوست)

برق مصرفی دستگاه تک فاز و معادل نیم آمپر میباشد. هر دستگاه مجهز به یک کلید مینیاتوری ۲ آمپر و تابلو برق مربوطه می باشد که برای انجام عملیات راه اندازی میبایست یک کابل سه رشته به ضخامت یک و نیم میلی متر و در فواصل زیاد دو نیم میلی متر (فاز-نول-ارت) از کلید مینیاتوری نصب شده تا مشعل دستگاه گرماتاب کشیده شود.  

بهتر است محل قرارگیری کلیدهای مینیاتوری جهت سهولت در روشن و خاموش کردن دستگاه ، در نزدیکی دستگاه های گرماتاب بوده تا امکان روشن و خاموش کردن در کوتاه ترین زمان ممکن میسر باشد. لازم به ذکر است برای راندمان و کارایی بهتر حتما باید کابل ارت موجود باشد. در غیر اینصورت دستگاه گرماتاب روشن نمیشود،کابل ارت بهتر است استاندارد بوده و از طریق چاه ارت تامین گردد. همچنین از وجود هرگونه نوسانات برق به جهت حساس بودن رله گرماتاب و امکان سوختن آن، از طریق نصب نوسان گیر برق اطمینان حاصل نمایید.

تابلو برق و کلید مینیاتوری هیتر گرماتاب

تابلو-برق

در سالنهایی مانند  گلخانه و مرغداری و سالنهای ورزشی که نیاز به یکنواختی در تامین گرمایش در کل سطح مساحت سالن وجود دارد میتوان هر دستگاه گرمایش تابشی گرماتاب را با یک ترموستات مجهز نمود. همچنین امکان روشن و خاموش نموده هیتر گرماتاب با ریموت کنترل نیز امکان پذیر است.

در خصوص تامین اکسیژن مورد نیاز مشعل و خروجی محصولات احتراق فن دستگاه گرماتاب میتوان به اختصار به موارد زیر اشاره نمود. در فضاهایی مانند گلخانه و مرغداری و سالنهای ورزشی، که میزان اکسیژن موجود در فضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. باید از خروج محصولات احتراق و تامین اکسیژن مشعل اطمینان حاصل نمود. طبق استانداردهای معتبر به ازای هر کیلووات توان مصرفی دستگاه گرماتاب نیاز به ۱۰ مترمکعب تهویه طبیعی وجود دارد.  نصب دودکش با سایز مناسب و حداکثر به طول یک و نیم متر از محل مشعل گرماتاب تا فضای بیرون از موارد مهم در خصوص رعایت تهویه هیتر تابشی میباشد.